Sari la conținut
Forum Roportal
marina

Rusia

Postări Recomandate

... cei care sunt teroristi nu au un gram de suflet. sunt masini de ucis. o parte din ei sunt nebuni, o alta parte sunt sub stapanirea religiei iar restul sunt conducatorii lor (si nebuni si sub religie). 8) 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand scriam ca luarea de ostatici din Osetia de Nord face parte dintr-un set de masuri strategice, menite sa izoleze Rusia si sa o priveze de controlul asupra propriilor resurse din zona Marii Caspice, nu-mi inchipuiam ca nemultumirea fata de esecul actiunii teroriste cecene se va manifesta chiar in acelasi timp cu operatiile de salvare a ostaticilor. Credeam ca o minima decenta si o minima compasiune pentru victimele barbariei cecene va pune o surdina peste “criticile” la adresa “modului cum sa-a desfasurat operatiunea de salvare”, tinand cont ca, in momentul 11 septembrie, pana si tarile pe care, ulterior, George W. Bus le-a inclus in “Axa Raului” au exprimat doar condoleante, nu si critici la adresa sistemelor de securitate sau a masurilor de salvare americane, desi intre timp am aflat ca acestea au fost lamentabile.

Dar nu. “Strategii” noului “razboi rece” planetar - care este razboiul pentru ultimele cantitati disponibile de petrol si gaze - si-au manifestat din plin cinismul si lipsa de umanitate. Bietii soldati din fortele speciale, care si-au riscat viata pentru ca niste dez-axati, nedemni de numele de om, au luat ostatici peste 1.500 de persoane (majoritatea copii de varsta scolara si prescolara), se vad trasi la raspundere de diversi filfizoni, pe motiv ca... n-au actionat “ca la carte”.

Orice om de bun-simt si-a dat imediat seama ca nu exista alta solutie. Teroristii - ceceni si arabi - detineau de peste 48 de ore un numar imens de persoane, carora le interziceau pana si sa bea apa. Mai mult decat atat: ceea ce cereau teroristii (independenta Ceceniei!) era atat de nerealist, incat negocierile nu puteau aduce nimic. Chiar ma intreb daca nu cumva ceea ce au vrut acesti teroristi nu a fost chiar carnagiul care sa-a produs. Pentru ca, oricat ai fi de fanatic, oricat de mult i-ai dispretui pe crestini, in general, si pe rusi, in particular, nu poti sa nu intelegi ca o tara ca Rusia, care a pierdut 20 de milioane de oameni ca sa castige al doilea razboi mondial, nu va ceda o portiune din teritoriul ei national pentru ca niste dementi au luat ostatici 1.500 de persoane.

.

.

.

 

Publicat in Cronica Romana: http://www.cronicaromana.ro/index.php?page...&art=23595&sir=

 

Voi ce credeti si-au bagat americanii coada?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa aleg intre americani si rusi as alege totusi rusii. si nu pot decat sa ma bucur pentru ce le-a facut Bin Laden (asta bineintels daca el a fost, ceea ce nu cred, dar in fine asta deja tine de teoria conspiratiei). Eu ii vad ca pe un popor de ingamfati, pe cand rusii tac...si fac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca ma abat de la tema dar cred ca a pune modul de gandire rusesc, in discutie cu cel american...e putin deplasat....faceti o vizita la Sighetul Marmatiei vizitati puscaria "ministrilor", care este o farama din modul cum a colonizat rusii Romania dupa '48 si....bucurativa ca nu ati apartinut acelei generatii....ganditiva cum sau dezvoltat cele doua Germanii sub opresiunea celor doua mari puteri...vedeti exemplul celor doua Corea !!....

..pacat ca istoria nu este deajuns pentru a nu repeta anumite greseli... :evil: :) :-x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×