Sari la conținut
Forum Roportal
Ze2

Memoria virtuala HELP !

Postări Recomandate

Nu pot sa maresc memoria virtuala prea mult imi zice: Enter a maximum page file size that is greater than or eqal to the initial page file size, and less than 4096 MB. PLZ AJUTATI ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa maresc memoria virtuala prea mult imi zice: Enter a maximum page file size that is greater than or eqal to the initial page file size, and less than 4096 MB.

Si la ce naiba ai putea avea nevoie de mai mult de 4GB de swap?

 

Ai idee ce e memoria virtuala si la ce foloseste? Concret, ai idee ce face Windows-ul cu ea? Si ce nu poate face cu ea? Tu ai impresia ca memoria virtuala e tot RAM ?

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietene...eo am intrebat cum se poate mari mai mult....nu te`am intrebat ce mananci u zilnic....dak sti zi...dak nu vezi de treaba ta :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de operare iti spune clar ca poti alege o memorie virtuala cu valoarea maxima de 4GB.

Daca asa a fost facut sistemul de operare, vrei cumva sa il pacalesti si sa il fortezi sa aloce o memorie virtuala mai mare?

Harald ti-a pus o intrebare de bun simt: la ce iti trebuie? Si nu ti-a pus intrebarea ca sa te umileasca, ci ca sa realizezi ca esti insuficient documentat pentru subiectul asta (memorie virtuala).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda ok...va pricepeti de minune ..ms......mi`a facut un prieten mai de mult chestia asta.....el dc stia?.....in fine....eo am postat pt k nu stiu cum....dar se vede k si voi postati ca sa fiti si voi bagati in seama de cnva....!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut proba pe sistemul meu si i-am marit memoria virtuala de la 4GB la 14GB.

Memoria virtuala este o zona de pe HDD alocata de sistemul de operare ca sa suplineasca memoria de lucru a sistemului peste memoria RAM. Ca sa lucreze optim, zona respectiva de pe HDD trebuie sa fie contigua (compacta).

Asta este o prima limitare care te poate impiedica sa cresti acea memorie virtuala.

Mai elibereaza din discul C si fa-i o defragmentare, apoi incearca din nou.

 

Offtopic: daca te uiti mai mult pe forumul asta o sa descoperi ca aici chiar incercam sa rezolvam problemele reale ale userilor, nu orgoliile acestora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Memoria virtuala este o zona de pe HDD alocata de sistemul de operare ca sa suplineasca memoria de lucru a sistemului peste memoria RAM.

Nu-l lasa sa creada ca swap-ul e tot RAM :salut: . Windows-ul nu poate executa nimic direct din memoria virtuala. Acolo sunt transferate fisiere deschise in RAM, insa doar cu scopul de a elibera niste RAM. Cand e nevoie de ele, acele fisiere sunt din nou aduse in RAM, pentru a fi folosite. Nu pot fi folosite direct din swapfile (in traducere aproximativa, "fisier de intermediere"). De aceea se si numeste swapfile, pentru ca este folosit pentru a face "swap" intre RAM si HDD.

 

Nu in ultimul rand, utilizarea depinde si de aplicatia in sine. Poate sa testeze si singur, pe o masina hardware cu 1 sau 2 GB de RAM, dar cu 0 (zero) swap, pana si Word-ul sau Winamp-ul or sa "dea in gropi" din cand in cand, pentru ca au nevoie si de swap, indiferent cat RAM au la dispozitie.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×