Sari la conținut
Forum Roportal
Weezy

PC de-a gata sau pe componente?

Postări Recomandate

Salut!

Multi oameni spun ca atunci cand iti cumperi un calculator e mai bine sa ti-l iei pe bucati si NU din supermarket.

Intrebarea mea este de ce nu este recomandat sa iti cumperi calculator si din supermarket?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti poti cumpara singur componentele pe care le vrei, bine -sa fie compatibile intre ele - la pretul la care le preferi. la magazin ai sa gasesti anumite configuratii..a ta poate prin urmare sa iti ofere flexibilitate.

 

uneori iesi chiar mai ieftin daca te pricepi, sau daca apelezi la cineva care se pricepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu dar asta nu inseamna ca ce e la supermarket este varza, nu?

Intreb pt ca toti se cred destepti si zic e mai bine sa iei pe piese si daca ii intrebi dc nu si de la un magazin nu stiu ce sa raspunda.

Oricum multumesc pentru raspunsurile de pana cum :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greu mai e cu logica asta... asa ca sa o luam pe puncte:

 

1. Calculatoarele "de supermarket" sint asamblate de niste gigei cu salarii de femei de servici care au o norma de x sisteme asamblate/ora, asa ca ii doare la basca daca iti prind vreo placa aiurea sau uita sa puna un cablu. Tu insa, cind vei avea o problema, va trebui sa mergi cu toata hardughia in service, fiindca l-ai cumparat sigilat.

 

2. Configuratiile respective au o componenta-doua care sa ia ochii habarnistilor (de obicei procesor-cantitate memorie-dimensiune hard disc), insa ce intra in ele e de obicei ieftineala de doi bani (memorii cu latente mari/frecvente cit mai mici, placi video foarte ieftine, surse de mi-ar fi rusine cu ele, hard discuri cu buffer mic/viteza rotationala mica, etc). Mai ales placile de baza sint niste penibilitati ieftine prinse pe la vreo lichidare de stoc de pe undeva - nu sint presupuneri, stiu sigur de la mai multe persoane care lucreaza sau au lucrat in domeniu.

 

3. Garantia se da pe sistem, ceea ce e din nou o mare teapa. Par example, iti faci rata pe 5 ani la un calculator de supermarket, dupa 2 ani iti sare in aer sursa-placa de baza-procesor-hard disc, ramii sa platesti rate si sa plingi. Eu daca fac un sistem din componente, iau sursa-placa de baza-video-hard disc cu garantie 3 ani, memorii cu garantie pe viata sau undeva pe la 5 ani cel putin, procesorul 3 ani, unitatea optica ~2 ani, daca nu ma insel - si nu am zis nimic de compatibilitate/performanta!

 

4. Nu de multe ori, la firmele specializate s-a intimplat ca, in cazul defectarii in garantie, sa se ofere un inlocuitor pina la rezolvarea problemei. La un calculator de supermarket, sansele sint de 0% ca asa ceva sa se intimple, dar poti fi sigur ca respectivul sistem se poate plimba mult si bine prin service fara sa se rezolve ceva cum ar trebui...

 

5. S-a zis deja aici, performanta/compatibilitate.

 

Mai vrei si alte argumente? Daca vrei musai sistem montat si overclockat cum trebuie de la mama lui, apelezi la pc-coolers.ro, nu la carefour, gima sau domo. Stai, parca Gima nu vind calculatoare... inca. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Greu mai e cu logica asta... asa ca sa o luam pe puncte:

 

1. Calculatoarele "de supermarket" sint asamblate de niste gigei cu salarii de femei de servici care au o norma de x sisteme asamblate/ora, asa ca ii doare la basca daca iti prind vreo placa aiurea sau uita sa puna un cablu. Tu insa, cind vei avea o problema, va trebui sa mergi cu toata hardughia in service, fiindca l-ai cumparat sigilat.

 

2. Configuratiile respective au o componenta-doua care sa ia ochii habarnistilor (de obicei procesor-cantitate memorie-dimensiune hard disc), insa ce intra in ele e de obicei ieftineala de doi bani (memorii cu latente mari/frecvente cit mai mici, placi video foarte ieftine, surse de mi-ar fi rusine cu ele, hard discuri cu buffer mic/viteza rotationala mica, etc). Mai ales placile de baza sint niste penibilitati ieftine prinse pe la vreo lichidare de stoc de pe undeva - nu sint presupuneri, stiu sigur de la mai multe persoane care lucreaza sau au lucrat in domeniu.

 

3. Garantia se da pe sistem, ceea ce e din nou o mare teapa. Par example, iti faci rata pe 5 ani la un calculator de supermarket, dupa 2 ani iti sare in aer sursa-placa de baza-procesor-hard disc, ramii sa platesti rate si sa plingi. Eu daca fac un sistem din componente, iau sursa-placa de baza-video-hard disc cu garantie 3 ani, memorii cu garantie pe viata sau undeva pe la 5 ani cel putin, procesorul 3 ani, unitatea optica ~2 ani, daca nu ma insel - si nu am zis nimic de compatibilitate/performanta!

 

4. Nu de multe ori, la firmele specializate s-a intimplat ca, in cazul defectarii in garantie, sa se ofere un inlocuitor pina la rezolvarea problemei. La un calculator de supermarket, sansele sint de 0% ca asa ceva sa se intimple, dar poti fi sigur ca respectivul sistem se poate plimba mult si bine prin service fara sa se rezolve ceva cum ar trebui...

 

5. S-a zis deja aici, performanta/compatibilitate.

 

Mai vrei si alte argumente? Daca vrei musai sistem montat si overclockat cum trebuie de la mama lui, apelezi la pc-coolers.ro, nu la carefour, gima sau domo. Stai, parca Gima nu vind calculatoare... inca. :roll:

Nu, fara alte argumente.

Multumesc pt raspunsuri :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×