Sari la conținut
Forum Roportal
chybrytel

Proiecte de finantare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu trei intrebari legate de un articol de pe alt site .

http://www.citynews.ro/maramures/economic-...la-stat-107630/

 

1. Ce vrea sa spuna urmatorul lucru?

 

"De asemenea, tanarul intreprinzator trebuie sa angajeze cel putin 2 salariati la momentul obtinerii facilitatilor de finantare si sa reinvesteasca cel putin 50% din profitul realizat in anul precedent. "

 

Care profit din anul precedent daca este vorba despre afacerile noi?

 

2.

Emil Boc a declarat ca Agentia pentru Implementarea Proiectelor si Programelor pentru IMM va acorda alocatii financiare nerambursabile reprezentand cel mult 50% din valoarea proiectului de investitii, dar nu mai mult de 10.000 euro

 

2. Prin "valoarea proiectului de investitii" se refera la cat am investit eu in afacere sau la cat am de gand sa investesc?

 

3. Credeti ca e pe bune sau e vrajeala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Tre sa fie o grseala a celor care au scris articolasul.

2. Suma totala pentru a putea functiona. Asta ma gandesc e cat ai investit, nu cat ai de gand, daca in viitor conditiile o vor permite, eu am de gand sa investesc. Cred ca e cat investesti pt a putea functiona la inceput.

3.Vrajeala for sure.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu trei intrebari legate de un articol de pe alt site .

<a href="http://www.citynews.ro/maramures/economic-25/deschide-ti-o-afacere-si-primesti-10-000-euro-de-la-stat-107630/" target="_blank">http://www.citynews.ro/maramures/economic-...la-stat-107630/</a>

 

1. Ce vrea sa spuna urmatorul lucru?

 

"De asemenea, tanarul intreprinzator trebuie sa angajeze cel putin 2 salariati la momentul obtinerii facilitatilor de finantare <b>si sa reinvesteasca cel putin 50% din profitul realizat in anul precedent.</b> "

 

Care profit din anul precedent daca este vorba despre afacerile noi?

 

2.

Emil Boc a declarat ca Agentia pentru Implementarea Proiectelor si Programelor pentru IMM va acorda alocatii financiare nerambursabile <b>reprezentand cel mult 50% din valoarea proiectului de investitii</b>, dar nu mai mult de 10.000 euro

 

2. Prin "valoarea proiectului de investitii" se refera la cat am investit eu in afacere sau la cat am de gand sa investesc?

 

<b>3. Credeti ca e pe bune sau e vrajeala?</b>

La prima intrebare, raspunsul este: 50% din profitul primului an de functionare.

 

La 2: proiectul de investitii trebuie sa cuprinda o anumita suma pentru realizarea afacerii. E ceva simplu, nu cat bagi de inceput sau ce ai de gand. O afacere se face cu costuri dinainte stabilite,sau cel putin estimate. Asta face un proiect de afaceri. Din acea suma, vei primii 50%, dar nu mai mult de 10.000.

Insa, cred ca, cu greu.

 

Este pe bune,dar destul de greu. Birocratie multa, spaga,si la pariu ca e si pe pile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×