Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

ce NU este biserica.../autoritatea bisericii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca tu vorbesti din auzite. :) si cand ziceam ajutor pentru suflet nu m-am referit la momentul cand mori :biggrin: Oricum biserica nu trebuie sa fie autoritara, ca nu este politie, mai degraba, daca se poate, :D un punct de sprijin.

Si de ce nu poate fi autoritara? Islamul o face cu succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce nu poate fi autoritara? Islamul o face cu succes.

Am zis ca nu trebuie si ma refeream la crestinismul la romani, la vecinele noastre credincioase ori preotii care ne bat la usi de sarbatori. De exemplu mi se pare mult mai normal sa mergi din placere la biserica si nu constrans, si-asa ies multe discutii, ce-ar mai fi daca ar putea fi si autoritara?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca tu vorbesti din auzite

Eeee, crede-ma pe cuvant ca stiu pe propria-mi piele ce am scris desprea astea trei biserici. Bine, mai putin faza cu inmormantarea, pentru ca nu eram eu "doamna" care inmormanta, dar eram acolo cand a avut loc discutia....Nu am cum sa vorbesc din auzite, pentru ca am "frecventat" bisericile astea mai des decat ti-ai putea tu imagina. :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis ca nu trebuie si ma refeream la crestinismul la romani, la vecinele noastre credincioase ori preotii care ne bat la usi de sarbatori. De exemplu mi se pare mult mai normal sa mergi din placere la biserica si nu constrans, si-asa ies multe discutii, ce-ar mai fi daca ar putea fi si autoritara?!

Fara un anume fel de constringere oamenii nu vor realiza niciodata care le este datoria, oricit de multe promisiuni sau miracole le vei face. Crestinii de la inceput au stiut foarte bine asta atunci cind au inventat iadul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara un anume fel de constringere oamenii nu vor realiza niciodata care le este datoria, oricit de multe promisiuni sau miracole le vei face. Crestinii de la inceput au stiut foarte bine asta atunci cind au inventat iadul.

Nu la iadul ala cu flacari trebuie sa ne gandim, facand abstractie de orice fel de religie, omul isi face iadul cu manutza lui. Ca-i spui problema, grija, stres, certuri, scandal, nereusite, despartiri. etc. Si de asemenea facand abstractie de faptul ca un preot este si el om la urma urmei dar luand in consideratie ca sunt destui cu har, acestia pot ajuta un om sa o ia pe un drum cu mai multe floricele roze :biggrin: :) sau cu ce vrea el..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu la iadul ala cu flacari trebuie sa ne gandim, facand abstractie de orice fel de religie, omul isi face iadul cu manutza lui. Ca-i spui problema, grija, stres, certuri, scandal, nereusite, despartiri. etc. Si de asemenea facand abstractie de faptul ca un preot este si el om la urma urmei dar luand in consideratie ca sunt destui cu har, acestia pot ajuta un om sa o ia pe un drum cu mai multe floricele roze :biggrin: :) sau cu ce vrea el..

Nu (re)cunosc decit un singur iad: cel pe care si-l face fiecare cu mina lui. Iadul crestin e numai o amenintare pentru fricosi si cei usor manipulabili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu (re)cunosc decit un singur iad: cel pe care si-l face fiecare cu mina lui. Iadul crestin e numai o amenintare pentru fricosi si cei usor manipulabili.

pai da! un iad tot exista! Adica o amenintare, de fapt.. tocmai am zis ca suntem singura noastra amenintare, insa avem sorti de izbanda pana la urma. Asta pentru optimisti :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Sartre care zicea ca infernul sunt Ceilalti....si eu care il credeam...

perceperea celorlalti tot de la sine incepe, odata ce omul e constient ca trebuie sa aleaga. Dar, bla bla, e mai usor sa dai vina pe ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
perceperea celorlalti tot de la sine incepe, odata ce omul e constient ca trebuie sa aleaga. Dar, bla bla, e mai usor sa dai vina pe ceilalti.

 

 

De zici -"ce bine ca sunt".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×