Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Religia va aduce moartea şi sf

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

REligiile clasice se duc de rapa, se scufunda, si acuma tot felul de ideologi se bat pentru stapanirea sufletelor. Spectacolul e savuros. Ce ma mira cel mai tare e ca noii ideologi se comporta cu noi de parca am fi copii de 12 ani, si le merge. Eckard Tolle are milioane de adepti, si nu e decat un sarlatan care pretinde ca pote vindeca bolnavi de cancer... si lumea il crede....

 

Pana la urma suntem sclavii determinarilor noastre, IAR UNA DINTRE DETERMINARI ESTE SA CREDEM IN CEVA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte: cum demonstrezi ca ce ne-ai aratat acolo in poze ar fi consecinta faptelor unor credinciosi?

 

Tu poti intelege suferinta din Africa? De ce exista foamete acolo? Razboi si moarte? Imaginile de acolo nu sunt in concordanta cu ideea unui Dumnezeu milos. Orice om, indiferent cat de putina mila ar avea in el ar elimina suferinta de genul acela daca i-ar sta in putere. Eu as face-o, tu cred ca ai face-o. De ce nu o face Dumnezeu care se presupune care a fi cu mult mai indurator decat muritorii de rand?

Motivul adoptat de unii pentru a gestiona problema se sprijina pe faptul ca Dumnezeu este drept si ca au facut Africanii aia ceva naspa astfel incat sa merite soarta asta. Genul asta de justificare mie imi provoaca greata. Incerc sa o ascund dar, nu ma pot abtine sa nu ma ingretosez la ideea unei persoane de acord cu moarte unor copii prin infometare de dragul dreptatii.

 

 

 

Sincer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ispravile unui "ateist" fanatic

Mie imi par mai degraba ispravile unui tanar cu probleme. Faptul ca e "ateist" joaca un rol insignifiant aici.

 

 

sigur, nu din cauza ca e ateist se comporta asa

corelatie nu inseamna cauzalitate.

Afirmatia ca tanarul in cauza a facut ce a facut pentru ca este ateu are exact aceiasi valoare ca afirmatia ca Hitler a facut ce a facut pentru ca era crestin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu poti intelege suferinta din Africa? De ce exista foamete acolo? Razboi si moarte? Imaginile de acolo nu sunt in concordanta cu ideea unui Dumnezeu milos. Orice om, indiferent cat de putina mila ar avea in el ar elimina suferinta de genul acela daca i-ar sta in putere. Eu as face-o, tu cred ca ai face-o. De ce nu o face Dumnezeu care se presupune care a fi cu mult mai indurator decat muritorii de rand?

 

Inteleg argumentul, dar el functioneaza la fel de bine si impotriva unei lumi dominate de ratiune. Daca lumea se conduce dupa ratiune, atunci cum ajunge la asa ceva? Orice om rational ar elimina asemenea situatii de mizerie umana deoarece ele duc la instabilitatea unor zone, la raspandirea unor boli etc.

 

De aceea cred ca argumentul acelor poze este inoperant. Sau este operant, dar distructiv in ambele sensuri: imi arata ca nici cei care cred in dumnezeul bun si atotputernic nu pot face bine tuturor, nici cei care cred in dominatia rationalitatii nu pot face totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×