Sari la conținut
Forum Roportal
Guvernul

Probleme scanare carti

Postări Recomandate

Salut

 

 

Va rog sa ma ajutati cu o problema. pentru ca nu mai am unde sa depozitez cartile din bibioteca, m-am decis sa le scanez. am o imprimanta HP DESKJET F4580 si ieri am scanat o carte de cc 500 pag si PDF-ul rezultat are cam 200 MB ! INTREBARE: cum sa micsorez marimea pdf urilor ? exista ceva software sau ceva setari in acest sens ?

 

 

Va multumesc mult

 

Guvernul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

 

 

Va rog sa ma ajutati cu o problema. pentru ca nu mai am unde sa depozitez cartile din bibioteca, m-am decis sa le scanez. am o imprimanta HP DESKJET F4580 si ieri am scanat o carte de cc 500 pag si PDF-ul rezultat are cam 200 MB ! INTREBARE: cum sa micsorez marimea pdf urilor ? exista ceva software sau ceva setari in acest sens ?

 

 

Va multumesc mult

 

Guvernul

Nu stiu sa iti spun sigur care ar fi solutia, dar cred ca ar trebui micsorata rezolutia scanerului. De aceea este asa de mare fisierul.

Fa un experiment pe cateva pagini si vezi ce iese. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnule Guvern,la modul in care conduceti ,nici daca as sti nu v-as spune.

 

 

:rot:

 

 

Raspunsul d-voastra m-a facut sa ma gandesc sa mai micsorez salariile si pensiile. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:x:

 

 

Raspunsul d-voastra m-a facut sa ma gandesc sa mai micsorez salariile si pensiile. :cry:

 

Foarte buna decizie,nu uitati sa mai dati afara din bugetari.Birocratia este inca foarte mare.

Si daca nu aveti oameni care sa stie sa dea search pe google,puteti conta pe noi...o facem cu placere :o:

 

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t204930.html

 

http://help.adobe.com/ro_RO/Acrobat/9.0/Pr...5ff-7c84.w.html

 

Poate va ajuta cu ceva daca cititi pe-acolo. :rot:

Editat de otilia*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate mai e de folos raspunsul meu.

 

In primul rand cartile se scaneaza cu scannere de carte nu cu scannere flatbed, se folosesc scannere de carte cu tehnologie planetara. Doi pentru micsorarea pdf-ului exista un software se numeste PDF4Books si exact asta face dintr-un PDF de 200 de mb face un PDF de 200 kb pastrand calitatea si OCR-ul(daca a fost facut).

 

Cine doreste mai multe detalii va stau la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×