Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Cum alegem profesia portrivita pentru copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce e de facut in situatia in care parintele isi doreste ca tu, copilul, (trebuie) sa ii implinesti visele?

Ca sa iti raspunda cineva la chestia asta ar trebui in primul rand sa fie in situatia respectiva. Si consider ca majoritratea dintre ceid e aici, nu mai sunt in aceasta situatie.

Si de altfel, cred ca vremurile cand mama si tata decideau de cele mai multe ori viitorul copiilor lor, au apus.

 

Urasc sa mi se mai zica ca sunt oaia neagra din familie, asta face pe anumiti copii sa ia decizii proaste.

Asta pentru ca si ei se considera asa. Inteleg ce vrei tu sa spui. Dar totul depinde de tine. Schimba-ti parerea despre tine insati si vei vedea ca lucrurile merg mai bine. Iti spun asta in calitate de "fosta" oaie neagra a familiei. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pasiunea va fi intotdeauna mai puternica decat banii. O data cu cresterea taxelor de scolarizare observam si o crestere a cazurilor de succes ale unor persoane fara aceasta scolarizare. Steve Jobs este doar unul dintre exemple, Bill Gates este altul.

 

Desi stiu ca exista multe domenii in care se pot castiga bani eu am decis sa fac ceea ce imi place chiar daca asta presupune ca la inceput sa nu am o stabilitate financiara prea buna. Dar la fel ca si tine nu neg importanta banilor, mai ales la noi in tara.

 

 

Si de altfel, cred ca vremurile cand mama si tata decideau de cele mai multe ori viitorul copiilor lor, au apus.

 

s-au cam dus, dar nu chiar :roll: am contact cu astfel de familii destul de mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi stiu ca exista multe domenii in care se pot castiga bani eu am decis sa fac ceea ce imi place chiar daca asta presupune ca la inceput sa nu am o stabilitate financiara prea buna.

moneda finala in care sunt convertite toate este fericirea. De ce sa te chinui sa faci multi bani pentru a-ti cumpara franturi de momente fericite cand poti sa negociezi direct in moneda finala? :roll:

 

Legat de stabilitatea financiara de la inceput... asta este... lupta. Cauta tehnici prin care sa poti sabota previziune de 10 mii de ore a lui Gladwell. Una dintre cele mai bune de care m-am impiedicat este sa faci tot ce poti pentru a-ti imbunatati constientizarea. Cu mai multa constienta inveti mai mult. Practicarea consecventa a meditatiei (mai ales dimineata) ajuta enorm aici prin modificarea structurilor neuronale. Exercitiul fizic este un alt factor foarte util (aduce o gasca mare de elemente biochimice ce optimizeaza gandirea).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca vremurile cand mama si tata decideau de cele mai multe ori viitorul copiilor lor, au apus.

 

e adevarat ca nu mai decid parintii in locul copiilor, (desi, de multe ori ii influenteaza) dar trebuie sa recunosti ca prin ceea ce le ofera parintii copiilor cand sunt mici, le creeaza un fel de dispozitie pentru anumite domenii. daca ii citesti mult copilului cand e mic, ii dai apoi multe carti, il obisnuiesti sa citeasca, daca in mediul familial aude (si invata) ceva limbi straine, totul constant pana cand copilul depaseste faza adolescentei, atunci e mai probabil ca el sa faca literatura/lingvistica/filologie/istorie sau poate filologie. adica optiune depinde si de mediul in care a crescut copilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

foarte adevarat :roll: dar este mai bine sa influenteze in mod inconstient decat sa o faca in mod voluntar si sa o faca sub forma unei impuneri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e motivul principal pentru care vezi atatia absolventi de facultati obscure care ajung casieri in supermaketuri sau vanzatori prin magazinele din mall-uri.

Aşa ceva nu e doar o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pasiunea va fi intotdeauna mai puternica decat banii. O data cu cresterea taxelor de scolarizare observam si o crestere a cazurilor de succes ale unor persoane fara aceasta scolarizare. Steve Jobs este doar unul dintre exemple, Bill Gates este altul.

Eu cred sincer ca o persoana ce asculta "Lead the Field" si face tot ce recomanda Earl Nightingale acolo ajunge inevitabil o persoana de succes.

Dar cati fac asta? Unul dintre cele mai simple sfaturi este sa gandesti. Sa renunti la o ora de seara culcandu-te mai devreme si sa te scoli cu o ora mai devreme. In ora aceea de dimineata, sa iei o foaie de hartie si sa ataci problemele cu care te confrunti facand brainstorming la solutii.

Ce poate fi mai de bun simt decat asta? Si totusi, eu nu o fac, si cred ca mai toti care dau peste o astfel de solutie nu o vor implementa.

da...pasiunea este mai puternica..dar eu iti spun ca viata bate filmul..

tu imi spui de Steve Jobs si Bill Gates..

pai lasa-mi sa-ti aduc la cunostinta ca acesti matusalemi ai IT-ului mondial..s-au nascut undeva prin anii 50 si au prins alte perioade de "scolarizare" si de formare.

Ca sa nu mai zic ca amandoi sunt americani cu miros de Silicon Valley.

Eu credeam ce vorbim despre copii si adolescenti si de modul in care se formeaza ei profesional---in ziua de azi...

Probabil ca in viitor , tehnica si biochimia o sa-i ajute pe oameni sa acumuleze informatie cu ajutorul unui --hai sa-i zic, flash stick infipt in ceafa...

deci?....

despre ce vorbim aici?...

copii--parinti--educatori

 

moneda finala in care sunt convertite toate este fericirea. De ce sa te chinui sa faci multi bani pentru a-ti cumpara franturi de momente fericite cand poti sa negociezi direct in moneda finala? :yes:

 

Legat de stabilitatea financiara de la inceput... asta este... lupta. Cauta tehnici prin care sa poti sabota previziune de 10 mii de ore a lui Gladwell. Una dintre cele mai bune de care m-am impiedicat este sa faci tot ce poti pentru a-ti imbunatati constientizarea. Cu mai multa constienta inveti mai mult. Practicarea consecventa a meditatiei (mai ales dimineata) ajuta enorm aici prin modificarea structurilor neuronale. Exercitiul fizic este un alt factor foarte util (aduce o gasca mare de elemente biochimice ce optimizeaza gandirea).

ia spune tu vali..cum faci asta?..

munca pro bono?...

multi facem asta..

 

unii oameni sunt fericiti cand isi schimba un televizor..

altii sunt fericiti cand fac o fapta buna...

 

tragi discutia pe o panta legata de spiritualitate..

 

vorbeam despre altceva...nu?

 

foarte adevarat 8) dar este mai bine sa influenteze in mod inconstient decat sa o faca in mod voluntar si sa o faca sub forma unei impuneri

aaa? :roll:

mai zi odata.. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In SUA, sa faci o facultate , te costa de la 50.000 in sus..

 

De ce oare?...

In felul asta se separa elitele.

Asa este.Din pacate la unele facultati ( drept si medicina de exemplu) numai copii de parinti bogati pot merge,iar cei care nu au asta ori primesc bursa pe merit,ori se baga si ei si parintii in datorii pana in gat.Multi ies din facultate datori de te doare mintea.

 

On: Mie mi s-au facut de catre parinti, doua "sugestii",sa le zic asa.Norocul meu a fost ca una dintre ele a sunat chiar foarte bine la urechiusele mele si nu am urmat-o cu sila. Daca era sa ma iau complet dupa capul meu,as fi vrut sa ajung politista.:roll:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi aici vorbim de Romania, iar bani-s o problema mare la destui.

Parintii trebuie macar sa-i explice copilului ca anumite meserii nu sunt in avantajul lui dpdv al salariului si sa-l faca sa inteleaga ca fara bani nu poti trai decent, prima data e munca dupa distractia, nu toti au sansa sa-si urmareasca pasiunile si sa ajunga bine.

Nu toti isi permit sa traiasca decent, chestia cu "sa urmaresti ce iti place" nu merge tot timpul, omul trebuie sa inteleaga ca in viata trebuie sa faci compromisuri, acum cat de urat poate fi alta meserie? iti poti urmari pasiunile in timpul liber dar macar asa stii ca nu ai grija banilor, iar dupa poti alege sa-ti schimbi meseria.

 

Dar aici intra si alte probleme, se indreapta prea multi spre uman iar printre cei de la real sunt multi care-s slabi.

De ce oare? nu, nu tine de talent, indemanare si alte chestii ca "eu nu stiu mate", "nu ma pricep la fizica", pai pune MANA SI INVATA SI O SA STII, asa zilnic vad fete care zic ca nu se pricep la materii de real dar sa incerce sa invete sau sa gandeasca logic in niciun caz, oare cand vor intelege oamenii ca matematica e o abilitate invatata la fel ca mersul pe bicicleta, desenatul, cititul, iar talentul inseamna munca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×