Sari la conținut
Forum Roportal
Allexab

Obiective portret, macro, panorama

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello,

 

First - sunt noua pe aici asa ca nu ma injurati daca acest topic a mai fost sau nu abordat pana acum :lol: Sunt pasionata de cand ma stiu de fotografie, insa m-am hotarat ca e vremea sa investesc putin in treaba asta. Am un Nikon D3000 si vreau sa-mi iau un obiectiv pentru macro si/sau portret si unul wide...deci, am nevoie de sfaturi.

 

Stiu ca ideal ar fi sa am unul de macro si unul de portret, insa - ca fotograf amator - cred ca, pentru moment, este ok unul care sa le faca cat mai bine posibil pe amandoua.

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

 

Merci frumos,

 

Allexa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce obiectiv ai in acest moment?

 

Momentan am un 18-55, din kit. De asta am nevoie de ajutor. Am ceva idei, insa vreau sa iau cea mai buna decizie (raport calitate/pret).

Editat de Allexab

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ar fi mai util un "all around"? Adica cu banii pe care i-ai da pe un macro.. iti iei obiectiv 18-250.

 

Adica un obiectiv ca acesta:

http://www.tamron-usa.com/lenses/prod/18250_diII.asp

 

Pentru macro si portret eu ma gandeam sa-mi iau un 55-200 (Nikon sau Tamron?!) sau un 70 -300. Am inteles ca ar fi bune pentru macro, dar ca as avea ceva probleme la portret in ideea ca se vad absolut toate detaliile (mai ales imperfectiunile :lol: ). Si pe langa astea as vrea si un wide...

 

Merci frumos de sfat...m-am uitat putin pe net si cred ca ar fi ok, doar ca un 70-300 e cam la acelasi pret. Nu ar fi mai bine?

Editat de Allexab

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru macro si portret eu ma gandeam sa-mi iau un 55-200 (Nikon sau Tamron?!) sau un 70 -300. Am inteles ca ar fi bune pentru macro, dar ca as avea ceva probleme la portret in ideea ca se vad absolut toate detaliile (mai ales imperfectiunile blink.gif ). Si pe langa astea as vrea si un wide...

 

Merci frumos de sfat...m-am uitat putin pe net si cred ca ar fi ok, doar ca un 70-300 e cam la acelasi pret. Nu ar fi mai bine?

 

Nikon 55 - 300 sau 70 - 300 sunt OK pentru portret sau "macro" (close-up). Diagfragma are 9 lamele si bokeh (fundal neclar) iese frumos si cremos. Ca sa nu iasa imperfectiunile fardezi subiectul si il dai cu pudra. Mai poti sa-l pudrezi si in Photoshop. Iti mai trebuie lumina (blitz x 2 sau x 3) si la macro si la portet. Si cu asta asta mai poti elimina din imperfectiuni.

 

Uite poze facute cu 55 - 300 pe post de obiectiv "macro": Insecte

Editat de Khyan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×