Sari la conținut
Forum Roportal
Sandrine23

O problema grava! Am nevoie de sfaturi, pareri...

Postări Recomandate

doar ca ii sunt aproape!

Irelevant.

pe de alta parte mama zice ca daca plec nu mai sunt fiica ei! pai ce mama e asta care ma iubeste asa conditionat?

Nu te iluziona.

Nu te iubeste conditionat.

NU te iubeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate,eu oricum imi iubesc parintii asa cum sunt dar asta e...sunt grele deciziile astea!

pana acum pb mele erau : cu ce ma imbrac,m-a parasit prietenu,nu am bani sa merg in excursie dar acum vad ca toate astea sunt NIMIC pe langa ce probleme iti pune viata in carca si esti nevoit vrei nu vrei sa treci peste ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa ceea ce te face fericita. Si ceea ce iti aduce si liniste sufleteasca.

Intoarce-te in tara, pastreaza legatura cu tatal tau. Oricum, el stie ca ii esti alaturi.

Daca totusi vrei sa ramai acolo, muta-te undeva cu prietenul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Tot ce iti voi spune acum,vine din propria mea experienta.Sper sa te ajute cu ceva.De multe ori parintii nostri ne iubesc foarte mult,mai mult decat realizam noi.Insa din cauza ca uneori si ei sunt ca niste copii speriati si debusolati in fata vietii,la fel ca noi,ne ranesc fara sa vrea.Pur si simplu nu se mai pot controla,nu isi mai controleaza furia si frustrarea.Trebuie sa o ierti pe mama ta,dar sa te desprinzi de ea.De fapt trebuie sa te desprinzi de ambii parinti.Nu ai cu ce il ajuta pe tatal tau.Doar daca il sustii cumva material.Singurul lucru cu care iti poti ajuta parintii este sa ai grija de viata ta.Daca te simti implinita langa prietenul tau,fa in asa fel sa fii cu el.Atata timp cat tatal tau nu e la pat si nu are nevoie de ajutor din partea celorlati pentru a-si duce zilele mai departe,nu ai de ce sa te simiti vinovata.Uneori cancerul dureaza ani de zile pana ajunge la final.Si atunci s-ar putea sa fie tarziu pentru tine.Daca esti atat de apropiata de el,stai de vorba cu el.Sunt sigura ca el te va indemna sa faci asa.Sa iti intemeiezi o familie pe care sa te sprijini cand n va mai fi el.Dar daca tatal tau ar fi intr-un stadiu avansat al bolii,prietenul ar trebui sa te inteleaga si sa te sustina in hotatrarea de a-i fi alaturi pana la sfarsit.Un aspect in care ti-ai putea ajuta tatal,in mod concret,ar fi cel spiritual.Te-ai putea ingriji de sufletul lui,sa stea de vorba cu un preot,daca e o persoana credincioasa.Cand nu va mai fi,gandul ca ai facut acest lucru pentru el te va face sa il simti mai aproape.Si spune-i mereu cat de mult il iubesti si ce mult inseamna pentru tine.Pentru un parinte nu exista bucurie mai mare.Fii tare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lasa manipulata (nici material, nici sentimental)

Ce e bine , potrivit, oportun ? Raspunsul ti-l poti da tu singura ! Cu siguranta deja il ai, ai nevoie doar de-o reconfirmare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×