Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Din lectia mea de viata, pentru voi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar fi pacat sa nu scriu despre asta, oricat de dureros ar fi. Si asta pentru ca in situatii asemanatoare oricare din voi sa stie ce are de facut, sa nu se consume inutil ci sa actioneze cu sange rece, sa faca ceea ce trebuie sa faca. Am sa incep cu cateva puncte, care isi au originea in invatamintele trase de mine in cele patru luni cu trei decese, din care ultimul eveniment-extrem de grav, in care eu insumi era sa trec in lumea dreptilor, si in care mi-am pierdut cea mai draga fiinta, pe Anca.

1. daca descoperi ( de exemplu tocmai venind de undeva...) ca unul din parintii tai (in varsta) este foarte grav iei initiativa si chemi salvarea in ciuda tuturor protestelor celorlalti de fata. Daca cei de la salvare nu vor sa-l ia, reamintiti-le ce scrie pe imbracamintea lor. Nu va lasati influentati de lumanari si alte plansete de genul " lasa-l aici ca aica-i casa lui", actionati ferm. Daca ( in cazul meu) veneam mai repede co o ora astazi tatal meu inca ar mai fi trait.

2. daca totusi, decesul s-a intamplat in spital este mult mai putin traumatizant daca defunctul este transportat direct la capela decat sa mai fie dus acasa. Exista riscul ca unii apartinatori sa aiba si ei nevoie de ajutor medical ( de ex. calciu...)

3. fa exact ce trebuie, nu lasa unii "prieteni" binevoitori sa-ti gestioneze situatia, mai ales daca e vorba s-o faca pe banii tai. Vei iesi foarte prost. Nu arunca cu banii, controleaza situatia. Vei avea oricum cheltuieli serioase. Si nu uita, parastasul nu-i nunta. Deci modest, decent.

4. daca defunctul a fost o persoana activa, vor aparea tot felul de pretendenti la varii sume de bani. Nu te grabi sa le dai nimica pana nu vezi ACTE si mai ales spune-le ca intentionezi sa angajezi un avocat care sa se ocupe de aceste aspecte. Multi vor incerca sa profite de haos, pune cumva la adapost persoanele labile care pot fi foarte usor de manipulat in astfel de situatii. da-le de lucru!

 

5. daca te afli in spital si cheltuielile tale sint platite cat de cat la zi lasa-le asa, cu riscul de a plati 1-2 debransari vei pierde mai mult daca dai banii unui "prieten" care " uita sa mai treaca pe la caserii...

6. sa nu te surprinda, vei fi ajutat de oameni de la care nu te astepti.

7. Nu intra in panica daca te trezesti ca rudele sotiei tale decedate vor veni cu pretentii de partaj. Legea le da dreptul si asta e. Vinovatul plateste o inmormantare si are un dosar penal cu suspendare, tu ai de plata 25000euro. Asa e viata. Sugestie: negociaza, trage de timp, cere evaluari. Si mai ales nu te astepta la compasiune din partea lor. Am ajuns si la psiholog- e confirmat, e normal si firesc. Te vor considera cum se spune in limbajul lor " vinovat de supravietuire".

8. ramai demn si ferm pe pozitie, nu povesti cu oricine. Lumea barfeste. Fii ca un bun sahist.

9. Stabileste prioritatile la plati- in perioada urmatoare te vor coplesi diverse somatii. Rezolva-le in ordinea gravitatii lor, nu uita de negociere si de comunicare. Unele firme de telefonie vor ameninta ca te dau in judecata sa recupereze de ex. o suma de 80 de lei, abonamentul fiind al defunctului. Poti sa uiti de el. Altele se cer rezolvate ( gaz, curent, etc.)

10. Amana discutiile cu rudele si cu diversi pretendenti pana " se mai limpezesc apele"...

Mai revin si cu altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×