Sari la conținut
Forum Roportal
AMYRA_12D

Falun Dafa

Postări Recomandate

Nu stiu cati dintre voi sunteti cat de cat familiarizati cu acest curent ce provine din China, FALUN DAFA.Eu cunosc pe cineva care mi-a dat acum un timp sa citesc o carte (pe care am atasat-o acestui post), carte ce transcrie o serie de conferinte ale maestrului acestui curent, Li Hongzhi.Cartea este in sine un "ritual" de initiere, pentru ca dat fiind ca traduce limbajul liber al acestui maestru, te face sa te conectezi destul de usor in astral cu el.Am citit cartea la momentul respectiv si am constatat cu stupoare ca lucrurile mergeau mai bine fara niciun efort aparent...ma simteam mai bine fizic, o problema de sanatate cronica disparuse...mi se dezvoltasera niste "simturi" noi....etc...pana intr-o seara cand m-am gandit sa intru putin in meditatie si sa "ma duc" sa dorm in astral.In carte trebuie sa precizez ca se explica foarte clar ca acel FALUN lucreaza pentru tine, ca n-ai voie sa practici si alte tipuri de innaltare spirituala pt ca se anuleaza reciproc...ca celor mai "dotati" dpdv spiritual li se vor bloca anumite aptitudini pana cand sunt pregatiti sa le foloseasca doar in scop pozitiv...ma rog...sincer n-am prea bagat in seama chestiile acestea pt ca nu sunt genul de persoana care sa se prinda intr-o secta sau orice fel de sistem,bun sau rau.Prefer calea mea si atat.Asa....deci am iesit in astral si tocmai cand ma pregateam sa "zbor" mi-a "aparut" de deasupra cumva o figura...un barbat care era evectiv nedumerit/nervos pe si despre mine...de parca il surprinsesem cumva si il deranjasem, si efectiv m-s speriat groaznic.De fapt cel mai tare m-a speriat faptul ca din ochi ii tasneau efectiv fulgere albastre.Erau ca niste raze care veneau spre mine si se uita foarte urat....Am simtit cum "mi-a dat somn" ca sa zic asa.....pur si simplu intr-o secunda eram treaza complet, nici urma de senzatie de iesire din astral....nimic.M-a nedumerit foarte tare faza asta...m-am tot gandit cine o fii, peste cine am dat din greseala si deodata am vazut cartea si are o poza in carte acest maestru....surpriza : era el.L-am recunoscut dupa poza , a doua zi.Dupa acest episod am avut al treilea ochi inchis destul de multa vreme...chiar ma speriasem intr-o oarecare masura si poate ca nici acum nu sunt complet "vindecata" as spune...Cert este ca acest maestru mi-a inchis al treilea ochi si asta spune ca face printre altele si in cartea sa, incat am considerat interesant sa mai spun si altora care au de gand sa practice sau chiar practica FALUN DAFA.Mie nu mi se pare ok, mi s-a incalcat liberul arbitru si cred ca este important sa nu mai pateasca si altii la fel.Ce parere aveti?Aveti si alte informatii despre acest cult (sau ce naiba e)? :bye:

 

 

P.S. Nu cititi toata cartea cap-coada daca sunteti empatici dpdv spiritual....ca va prinde in plasa. :P

Editat de AMYRA_12D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prima data cand aud despre acest curent.

Ce vedeai cu al 3-lea ochi inainte sa ti-l inchida acest tip?

Este prima data cand ai calatorit in astral datorita informatiilor din cartea lui?

Ce anume se mai vede in astral si cum se vede? (Am auzit ca s-ar putea chiar participa la cursuri cu profesori extraterestrii si cu care poti comunica.)

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E prima data cand aud despre acest curent.

Ce vedeai cu al 3-lea ochi inainte sa ti-l inchida acest tip?

Este prima data cand ai calatorit in astral datorita informatiilor din cartea lui?

Ce anume se mai vede in astral si cum se vede? (Am auzit ca s-ar putea chiar participa la cursuri cu profesori extraterestrii si cu care poti comunica.)

 

 

Nu era prima data cand calatoream in astral...prima experienta de acest gen a fost acum 17 ani.

 

Pentru fiecare astralul poate arata diferit...desii in esenta este acelasi si punctele comune se pot gasii usor daca discuti cu mai multe persoane care se duc in acelasi loc nu neaparat deodata.

 

Ce vedeam...depinde ce voiam sa fac si unde voiam sa merg, nu-ti pot explica in cateva cuvinte.Ideea este ca oricine poate accesa astralul,nu este ceva "elitist".Practic, il acceseaza toata lumea in somn,dar este o experienta constienta cand o faci in cadrul unei meditatii.Relaxarea totala a corpului este ceea ce faciliteaza intrarea in astral si intentia bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipul asta ma baga in ceata.

NU ma va vindeca de nici o boala dar face o purificare daca am corpul foarte nesanatos?! :bye:

Si mai zice ca exista persoane care pot sa stearga datoriile karmice.

Dumnezeu stie ca exista entitati care salveaza pe cine vor ele de la a isi plati datoriile karmice si fac si vindecare de boli?!

Daca Dumnezeu si nici Arhanghelii nu ma vindeca de boli, cum iau legatura cu cei evoluati ca sa imi stearga datoriile karmice (nu vreau sa imi stearga datoriile karmice vreun drac sau demon si la schimb sa ii dau sufletul)?

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Prima data cand ti-am citit mesajul nu am mai avut intentia sa citesc cartea.Dar dupa un timp am citit-o,si acum ma bucur.

E pacat ca nu ai inteles esenta invataturilor din carte.Daca chiar cauti Adevarul ,cartea iti este de folos.Daca cauti puterile paranormale ,iti va lasa o dezamagire si asta din cauza atasamentelor pt aceste lucruri.Si in carte spune clar ca iti dechide cel de-al treilea ochi la acel nivel la care nu poti face rau cu aceasta capacitate,ci din contra ,te ajuta sa Cresti mai repede.

Totusi iti inteleg supararea.Ai pierdut ceva ,dar fara sa sti ai castigat mult mai mult.Eu chiar iti recomand sa citesti a doua carte Zhuan Falun (Învârtind Roata Legii) .Vei intelege unele lucruri,pe care ,din experienta iti spun,nu le vei mai gasi nicaieri.

 

Numai bine!

Editat de Aseneth
editat citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima data cand ti-am citit mesajul nu am mai avut intentia sa citesc cartea.Dar dupa un timp am citit-o,si acum ma bucur.

E pacat ca nu ai inteles esenta invataturilor din carte.Daca chiar cauti Adevarul ,cartea iti este de folos.Daca cauti puterile paranormale ,iti va lasa o dezamagire si asta din cauza atasamentelor pt aceste lucruri.Si in carte spune clar ca iti dechide cel de-al treilea ochi la acel nivel la care nu poti face rau cu aceasta capacitate,ci din contra ,te ajuta sa Cresti mai repede.

Totusi iti inteleg supararea.Ai pierdut ceva ,dar fara sa sti ai castigat mult mai mult.Eu chiar iti recomand sa citesti a doua carte Zhuan Falun (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt din ce in ce mai multe informatii despre "spiritualitate" si ca exista multi oameni care vor sa "te ajute", si eu m-am balacit in informatii ..am avut intrebari legate de mine, de viata, am gasit multe info am citit mult,unele m-au ajutat ,insa tot nu am avut raspunsurile finale, pana am dat de aceasta practica spirituala chineza care se numeste Falun Dafa.

Interesanduma din ce in ce mai mult despre aceasta practica,am aflat informatii pretioase - secrete ceresti - le gasesti in cartea Zhuan Falun (traducere - Invartind Roata Legi - o gasesti pe site si este Gratuita ca si exercitiile de altfel) citind aceste carti am fost uimit de ce am descoperit ;cu toate ca stiam inainte cat de cat cate ceva despre "spiritualite" sau mai bine spus Legea care ne guverneaza - inainte vazusem zeci de documentare, ca de ex: The Secret,What the Beep do You Know,The Compas,Codul lu Moise etc.Insa dupa ce am descoprit Falun Dafa nu numai ca mi sa clarificat adevarul si stiu incotro ma indrept si care este scopul meu pe acesta planeta ,intr-un timp relativ scurt (cateva luni) mam lasat de fumat, de baut plus numeroase alte "vicii" plus ca devin alt om pe zi ce trece.

 

Este foarte trist pentru ca incepand cu anul 1999 presedintele Chinei de atunci Ziang Zemin a inceput o persecutie brutala impotriva acestei practici : cel putin - 3500 de practicanti ucisi

cel putin - 10 000 in lagare de munca

 

Semneaza petitia de oprire a persecutiei - http://apel.falundafaromania.net

Editat de Aseneth
editat font

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"spiritualitate","te ajute"

 

Le-ai pus asa intamplator intre ghilimele?

 

secrete ceresti - le gasesti in cartea Zhuan Falun

 

Este o carte de astronomie sau de basme cu fiinte supra-naturale?

 

mam lasat de fumat, de baut plus numeroase alte "vicii"

 

Woow! Ti-ai lasat placerile vietii si se pare ca nu erau putine :o: pentru a deveni, asa peste noapte, un intelept... :roll:

 

Este foarte trist pentru ca incepand cu anul 1999 presedintele Chinei de atunci Ziang Zemin a inceput o persecutie brutala impotriva acestei practici : cel putin - 3500 de practicanti ucisi cel putin - 10 000 in lagare de munca

 

Da, intr-adevar este trist atunci cand oamenii sunt ucisi in numele unei ideologii!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar iti spuneam ceea ce mi-a adus valoare in viata.

 

Nu stiu cat de normal vezi tu lucrurile ,sa renunti la "placeri" care iti fac rau tie si face rau si altora este un lucru bun.

 

Bineinteles ca nu este usor insa se poate,daca vrei sa faci o schimbare in viata ta poti sa o faci,dar trebuie sa renunti la lucrurile rele.

 

Zhuan Falun este o carte neobisnuita care schimba inimile oamenilor.Este greu de descris in cateva cuvinte,pe scurt este Legea Cosmosului.

 

Ultimul cometariu al tau este greu de comentat,nu stiu ce a fost in mintea si inima ta cand ai scris.

 

Gadestete ca sunt oameni buni care sunt persecutati,toti dintre practicanti practica adevarul,bunatatea,toleranta.

 

Falun Dafa este raspandita in peste 114 tari acum ,verifica in fiecare tara vezi cum se comporta practicantii in societate.

 

In orice ai crede ,meriti sa fi persecutat si torturat sau sa ti-se extraga organele pe viu ? Ce fel de fiinta poate sa fie aceea ,mai poti sa il numesti om ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu m-am interesat de subiectul asta pana acum,si ca prezentarea facuta pe topicul asta,desi entuziasta,mi s-a parut superficiala si vaga...

Daca nu stiati nimic despre practica asta,nu o sa aflati mai nimic intrand aici -asta am constatat.

Insa...pentru ca sunt un om destul de curios,am cautat pe net "Falun Dafa",si am ramas surprins sa gasesc un site unde cartile (am constatat ca sunt mult mai multe) pot fi citite gata traduse si practica Falun Gong si ea explicata. (tot intr-o carte)

 

Pentru curiosi: http://www.falundafaromania.net/books.htm

Cum nu am citit nici macar una dintre acele carti,si nici nu sunt vreun practicant de Falun Gong,nu am cum sa am ce comenta pe tema asta...

 

Ar fi fost mai interesant daca initiatorul topicului ne-ar fi povestit cate ceva...asa...din experienta,si daca postarea nu ar fi semanat un pic cam prea mult cu unul dintre discursurile sectelor neoprotestante: "Mi-am schimbat viata,fratilor: inainte eram un pacatos,dar dupa ce am cunoscut Calea Cea Adevarata,viata mea s-a schimbat si acum sunt alt om..."

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×