Jump to content
Forum Roportal
nightwish

Exista viata dupa moarte?

Recommended Posts

deci, haideti sa o intelegem, sa o acceptam sa putem trai si noi linistiti

ce ziceti?

Omul nu trăieşte liniştit nici dacă e bogat, nici dacă e sărac, nici dacă e frumos, nici dacă e ur

Pentru ca am tot citit nenumarate variante.. sunt curioasa.. cum vedeti voi viata dupa moarte. Cum si ce va imaginati ca o sa fie "dincolo"?

Nimic.

Tinand cont de horoscopul meu anual,pe anul ce vine,cred ca pot sa spun ca voi afla in curand,cum e dincolo...

Tinand cont de horoscopul meu anual,pe anul ce vine,cred ca pot sa spun ca voi afla in curand,cum e dincolo...

Stai linistit. Eu am avut un an intreg pluton in opozitie cu soarele natal si nu s-a intamplat nimic rau, ba din contra, as putea spune. :cry:

Eu am ascendentul anual in casa 8 natala,cu soarele venus si pluton conjuncte cu soarele si mercurul natal din casa 8.

Stapanul ascendentului,saturn,e situat in casa 8 anuala,in conjunctie cu plutonul natal,si qvadratura cu soarele,mercur (din casa 8 natala)si saturnul natal.Ma cam indoiesc ca o sa scap de un asemenea an.

Sorry...sunt off topic.

On topic,cred ca dupa moarte ne ducem pe un nivel pe care deja il avem...Al Capone,nu o sa devina subit un ingeras...fiecare se va regasii intr-o lume potrivita lui,fie ca asta o fii rau ori bine.

Edited by Arcangelo

Eu am ascendentul anual in casa 8 natala,cu soarele venus si pluton conjuncte cu soarele si mercurul natal din casa 8.

Stapanul ascendentului,saturn,e situat in casa 8 anuala,in conjunctie cu plutonul natal,si qvadratura cu soarele,mercur (din casa 8 natala)si saturnul natal.Ma cam indoiesc ca o sa scap de un asemenea an.

Sorry...sunt off topic.

On topic,cred ca dupa moarte ne ducem pe un nivel pe care deja il avem...Al Capone,nu o sa devina subit un ingeras...fiecare se va regasii intr-o lume potrivita lui,fie ca asta o fii rau ori bine.

cand te referi la o lume....te referi la una din lumile astrale ale Pamantului nu? banuiesc ca cei care ating iluminarea ajung pe altundeva nu?

banuiesc ca cei care ating iluminarea ajung pe altundeva nu?

Nu cunosc pe niciun iluminat de-ala...asa ca,nu stiu.Probabil.

Tot ce stiu despre moarte este ca ma cutremur cand vad la stiri cati mor in accidente stupide de masina , sau ma ingrozesc cand aud sau vad la tv moartea vreunui copil . In clasa a 4 -a am fost intr-o excursie si la intoarcere ne-am oprit la un strand . Acolo era sa ma inec . Tin minte si azi cat de calma stateam pe fundul apei ghemuita , nefiind capabila sa ma misc . Nu gandeam deloc atunci . Dar am ramas cu un soc ca era sa mor , daca nu ma scoteau la timp din apa . Am fost inconstienta o vreme , dar in apa eram cat se poate de constienta . Apoi , e visul de curand ce l-a avut - copilul meu , cazand in larg de pe o stanca , nefiind capabila sa il apuc de brat .

Nu stiu , tind sa cred in biblie , ca ne intoarcem in tarana . Sambatarii spun ca nu exista dupa moarte nimic , ca pur si simplu disparem . Ca nu exista suflete care sa mearga in iad sau in rai . Ca pur si simplu oasele noastre putrezesc , iar sufletul moare o data cu trupul . Am cumparat o carte intitulata moartea dar nu am citit-o niciodata . Nu mi-e frica de moarte . Stiu etapele existentei , si cred in rostul sau cum i se spune al vietii , te nasti , te botezi , te casatoresti si mori . E ceva neinteles pentru mine dar totodata ceva firesc . Durerea cand pierdem pe cineva drag , e la fel de fireasca omului - poate daca ne-am putea controla mai bine starea emotiva , nu ar mai exista dureri deloc . Dar totul in viata vine si pleaca .

Dar totul in viata vine si pleaca .

Iar noi vrem sa revina, asa ca ne iluzionam ca o sa vina odata Ziua Z, cand totul o sa revina.

Dar nu vine.

Niciodata.