Sari la conținut
Forum Roportal
Majoritarul

Incepem sa ne trezim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cătălin Tolontan? Asta parca era cu sportul. De cand le are cu politica?

 

 

Da, probabil de asta s-a enervat şi Băsescu, pentru că unul care se pricepe la sport, a observat ceva ce domnul preşedinte, "nu ştia": că PDL-ul are clienţi politici, care absorb de la stat...miliarde de euro ! Şi de la ei, domnul preşedinte Cel care se luptă cu mogulii, nu a luat nici măcar cu 1 % mai mult din venituri.

 

Tolontan dăduse un exemplu de patinoar din Braşov, construit de un client PDL, cu 12 milioane de euro, un patinoar identic cu altul din Ungaria, care, acolo fusese construit cu....4 milioane de euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, probabil de asta s-a enervat şi Băsescu, pentru că unul care se pricepe la sport, a observat ceva ce domnul preşedinte, "nu ştia": că PDL-ul are clienţi plolitici, care absorb de la stat...miliarde de euro ! Şi de la ei, domnul preşedinte Cel care se luptă cu mogulii, nu a luat nici măcar cu 1 % mai mult din venituri.

 

Tolontan dăduse un exemplu de patinoar din Braşov, construit de un client PDL, cu 12 milioane de euro, un patinoar identic cu altul din Ungaria, care, acolo fusese construit cu....4 milioane de euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te dezamagesc ,insa toata sceneta a avut un rost : base vrea sa-l traga la fund pe Blaga care a inceput sa fie cam nervos in partid. Blaga e cel care a semnat pt cele 12 mil. Tolontan joaca "trombon". Lui ii place de base.

 

 

Fie că e aşa cum spui tu, fie că e aşa cum zic eu, un lucru e cert: oamenii se trezesc, şi văd cine e Băsescu şi clanul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fie că e aşa cum spui tu, fie că e aşa cum zic eu, un lucru e cert: oamenii se trezesc, şi văd cine e Băsescu şi clanul lui.

 

Unii. Altii inca il venereaza si considera ca toate timpeniile pe care le-a spus in ultimele zile sint demostratia clara a maturitatii sale politice si a corectitudinii . Din punctul lor de vedere ar trebui sa ne consideram norocosi ca base s-a coborit printre noi pentru izbavirea neamului.

Creatura e in vrie exact ca ceausescu. Nu-si da seama ce-a stirnit si domnu' Lazaroiu cred ca ii protejeaza urechile de strigatele oamenilor. Politistii azi au iesit in strada si l-au numit dictator si hot. Oare asta nu l-o fi pus pe ginduri ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce nu inteleg este ce vrei sa demonstrezi ?Sau mai degraba din care motiv?

Imprumuturile au folosit la doua lucruri.O parte mai mare in BNR, pentru sustinerea cursului si bonitatea Romaniei si 4,9 miliarde Euro pentru sustinerea salariilor si pensiilor,probabil o foarte mica parte pentru contributia noastra la unele investitii cu finantare externa. Deci nu numai pentru consum ,dar ce este drept nici pentru dezvoltare.

Avem imprumuturi la diferite organisme financiare si pe piata libera.Toate au scadente si dobanzi. Toate se platesc intocmai si la timp ,pentru ca altfel nu se poate.Dupa cum spuneam,banii astia sunt din start dati deoparte din buget.Ce ramane este insuficient pentru obligatiile curente de plata.De aici ai dreptate ,statul nu are fondurile necesare pentru a sustine obligatiile interne.

Ce vrei tu sa spui si te invarti in jurul problemei,este ca aceasta curba de sacrificiu ceruta ar fi total insuficienta,pentru ca pe de o parte este posibil sa nu rezolve in totalitate problema interna ,iar banii pentru scadentele la datoria externa tot nu-i avem.Adica pa, la revedere,am pus-o,nu mai avem cum sa ne revenim,speram degeaba.

Eu prefer sa sper ca situatia are iesire.Doar ca si eu cred ca iesirea aceasta ,trebuia gasita in asa fel incat efortul sa fie sustinut de acele categorii care au aceasta posibilitate pe de o parte si pe de alta parte, de cei care au contribuit la dezastru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cam care ar fi acele categorii?

Studentii pierd 15% din burse de studiu. Adica, daca tocmai studentul era grasul care sugea sangele boborului, hai sa o lasam balta cu propagandismul.

 

Exista un minister cu o denumire pompoasa.....ceva legat de dezvoltarea regionala. Adica, in mintea mea simplista....stimularea investitiilor. Si ajunge sa te uiti cine e ministru acolo, ca sa iti dai seama cata dezvoltare regionala o sa tot fie

 

aceasta curba de sacrificiu ceruta ar fi total insuficienta,pentru ca pe de o parte este posibil sa nu rezolve in totalitate problema interna ,iar banii pentru scadentele la datoria externa tot nu-i avem.

 

Este total insuficienta. O sa creasca si TVA si COTA.

Ahhhh, nu banii pentru a ne da datoriile ii avem, strange Isarescu rezerva ca nebunul....stam de mult pe rezerva mai mare decat datoria. Si o sa mai stranga. Pentru ca ne vom mai imprumuta. Si vom da.

 

Ca idee actualii nu is in stare sa dezvolte..........adica acolo sa sustina dezvoltarea, sa incurajeze intreprinderile particulare. Si aici ma refer la a PRODUCE. INTAI SI INTAI MANCARE. CA SA NU MAI IMPORTAM CHIAR ASA DE MULT. Apoi mai vedem noi ce.

Si ajungem in cativa ani la servicii si turism. Poate pana atunci o sa avem drumuri, spitale, hoteluri curate. Nu prea are lumea de ce sa vrea sa viziteze Romania. Hai sa fim seriosi, nu e foarte frumoasa si ceea ce a existat e deja distrus demult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×