Sari la conținut
Forum Roportal
Excel81

problema de excel

Postări Recomandate

Buna forumisti!

de cateva zile imi bat capul cu niste formul de excel...ca deh la mom cand le-am invatat aveam gandul la altele. Sa va explic pe scurt problemul...so...am un sheet in care completez niste date de pe niste facturi

- uite cap tabel:

Client data facturare Nr.factura Val.fara TVA TVA Total factura Plati Sold Scadenta Obs.

 

 

bun pana aici totul clar. Acum vine pb...am un centralizator cu capul de tabel:

Denumire client Sold din data Sold scadent (lei) Total fact inclusiv sold scadent (lei)

 

ideea este:

la sold = as vrea sa apara automat ultima data scadenta

sold din data = as vrea sa apara automat suma la o anumita data

total fact inclusiv sold scadent = as vrea sa apara automat suma totala indiferent de data

 

Cam atat!...este careva care ma poate ajuta...am incercat cu pivot tabel...nu prea imi iese...astept pareri!

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna forumisti!

de cateva zile imi bat capul cu niste formul de excel...ca deh la mom cand le-am invatat aveam gandul la altele. Sa va explic pe scurt problemul...so...am un sheet in care completez niste date de pe niste facturi

- uite cap tabel:

Client data facturare Nr.factura Val.fara TVA TVA Total factura Plati Sold Scadenta Obs.

 

 

bun pana aici totul clar. Acum vine pb...am un centralizator cu capul de tabel:

Denumire client Sold din data Sold scadent (lei) Total fact inclusiv sold scadent (lei)

 

ideea este:

la sold = as vrea sa apara automat ultima data scadenta

sold din data = as vrea sa apara automat suma la o anumita data

total fact inclusiv sold scadent = as vrea sa apara automat suma totala indiferent de data

 

Cam atat!...este careva care ma poate ajuta...am incercat cu pivot tabel...nu prea imi iese...astept pareri!

Multumesc

 

Buna,

 

Eu abia acum am inceput sa invat Excelul si am dat de curand peste niste tutoriale gratuite, in limba romana, pe www.lec-academy.ro . Poate daca pui aceasta problema la un comentariu la ei pe site, o sa-ti raspunda. :lol:

 

Numai bine,

Adina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut!am o problema si sper sa ma ajute cineva sa o rezolv.lucrez in vanzari,printre care vand si gresie si faianta.iata problema:am clienti care vor sa le calculez necesarul de gresie/faianta(usor de facut).1cutie de gresie contine x mp,care are y placi,iar o placa z dimensiune.as vrea sa calculez cat mai rapid cate cutii de gresie si cate placi imi trebuie pt q mp ai clientului.avand multi clienti si multe calcule de facut,pierd timp si clienti.

am incercat un tabel de calcul,dar nu prea am reusit,si dau si un exemplu:

am 4,02 mp,1cutie are 1,5 mp si contine 25 placi,deci o placa are 0,06mp.

calculul din tabel imi rotunzeste2,66 cutii.eu as vrea sa-mi afiseze si cate placi,ceva de genul 2 cutii si 17 placi.

sper ca ati inteles cu ce vreau si astept si un raspuns.

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci urmatoarea varianta:

Intr-o celula imparti suprafata clientului la suprafata unei placi si afli cate placi sunt necesare.

In alta celula folosesti functia INT pentru a afla partea intreaga din raportul numar_de_placi/25, adica numarul de cutii complete.

In alta celula folosesti functia MOD pentru a afla restul impartirii numarului de placi la 25, adica numarul de Placi in completare la cutiile complete.

 

P.S. Nu crezi ca e mai bine sa ii sfatuiesti pe clienti sa ia si o rezerva de 10-15% din suprafata? Orice client apreciaza un sfat practic atunci cand nu se pricepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc,si de soluti si de sfat,oricum le recomandam in plus si le rotunjeam necesarul la nr de cutii,majoritatea clientilor intelegind acest lucru,insa mai sint si acei ciufuti care nu vor decit pina la ultimul centimetru ca asa stiu ei mai bine.chesti asta ma ajuta sa simulez mai multe modele cit mai rapid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×