Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Povestiti despre tara unde va aflati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cica Juneteenth = Zece Junie = o noua sarbatoare nationala vrea sa fie, dar nu stiu de cine inventat si deloc anuntat decat poate printre cei care ... adica negri ca este Ziua The end of Slavery after The Civil War.     Pentru restul ... azi ne-au aratat filmul in intregime: - The Good, The Bad and The Ugly!!! 

Se celebreaza pe 19 Junie in loc de 10, dar eu aud prima oara la stiri despre asta dar altceva nimic si asa va ramane pentru mine ca si ziua curcubeului!!!

Poate un alt film cu Clint Eastwood ca implineste 93 de ani imediat si trebuie celebrat pe el decat altceva ca am petrecut vremuri excelente cu filmele in care a jucat si am reusit sa ne indragostim de el de fiecare data, indiferent ce rol a jucat.  Exact ca si Alain Delon, mereu sint in inimile noastre acesti eroi cuceritori al ecranelor.

https://www.msn.com/en-us/news/world/americans-mark-juneteenth-with-celebrations-parades-and-reflection/ar-AA1cLcco?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=0b11d0adeea146a08bc53c1d2f1bc5b9&ei=6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4th July Pictures, Images, Graphics for Facebook, Whatsapp - Page 2    Happy 4th of July!!!   pentru cei care locuiesc in Statele Unite.

Noi sarbatorim la racoare in casa ca afara vor fi cel putin 46*C, pe alocuri si mai mult. 

Pe langa asta mai sint incendii si in oras de la neglijenta in cele mai multe cazuri ca n-au fost din cauze naturale.

Padurile din jur ard la fel.  Este un loc cu apa amenajat pentru un tur de 8 ore pe niste barci umflabile dar mari dar

nu se apropie nimeni de zona ca focurile care se sting in continuare din avioane se intind mereu.  Totul ramane de

culoare roz pe pamant, din multe State vecine avem ajutor de stins focarele care se intampla in fiecare an din pacate.

Deja am pus gata de mancat 5 pepeni in frigider, fara coji ocupa loc mult mai putin, semintele merg pentru pasari.

Felul 2, inghetata este in congelator ca si multa apa in sticlute de plastic, n-am inca idee de altceva de mancat.  

Foarte devreme merg in magazine sa mai cumpar cate ceva pana nu este cald, la ora 6 se deschid deja toate alimentarile.

De gratar nu este nevoie, se frige orice carne si pe asfalt sau in parcarea de acasa fara efort!!! 

Noi nu ne aventuriem dar s-a demonstrat de cei de la TV, doar simtim pe piele ca apa din robinetul RECE este FIERBINTE.

Nu mergem nici unde ca sint foarte muti alcoolizati pe drumuri zilele astea si conduc parca sint singuri pe drumuri.  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata zilele astea pe la mine, noroc avem ca nu este aproape dar se poate intampla oriunde. 

Pe o caldura mortala incendiile ne lipsesc care sint provocate de cei fara case sau alti nefericiti, desi primesc locuinta, nu vor sa locuiasca acolo

desi au si pensie si ar mai primi si alimente aduse acasa, dar a vagabonda este mai interesant. Un capat de tigara produce toate aceste dezastre.  

Mai are chef cineva de gratar???   O sa fac Orez cu Lapte si-l mancam cu pepene galben.  E fara Cholesterol si restul de pericole la viata umana.

In apropiere de zona asta merg la magazinul COSTCO pe Strada 45, focurile ard mai la SUD. 

Pacat, ca sint asa de frumoase case in stil vechi, cand aici era capatul orasului prin anii 1940.  Aproape in fiecare casa a locuit un avocat ca avea

biroul in casa si pe perete era o placa sa fie usor de gasit usor ca trebuia transferat proprietatea pe noul proprietar de animale.

Nu erau Asociatii ca azi, iar si mai la SUD era un OBOR imens de animale mici si mari, si se faceau documente de vanzare-cumparare de turme,

era inca acea zona West Wilde al Sud-ului American cand pentru furt de un cal erai spanzurat, legal dar fara judecata, si tot era legal.   

Ma bucur ca n-a ajuns mirosul de fum pan-la mine.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"U.S. Citizenship and Immigration Services and the U.S. District Court District of Arizona welcomed 100 new U.S. citizens Tuesday during a naturalization ceremony at South Mountain Community College.  

The citizenship candidates originate from 35 countries, including Albania, Bangladesh, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Burma, Cameroon, Canada, China, Colombia, Congo, Costa Rica, Croatia, Cuba, Dominica Republic, Egypt, Eritrea, Ethiopia, Germany, Honduras, India, Indonesia, Iraq, Jordan, Kenya, Lebanon, Mexico, Moldova, Netherlands, Nigeria, Philippines, Russia, South Korea, Uganda, United Kingdom and Vietnam.

*Multi devin Cetateni Americani in Ziua de 4th of July, azi 100 de persoane dar nimeni nu era din Romania sau Ungaria.  Poate la anu'.*

https://www.azfamily.com/2023/07/04/100-new-us-citizens-take-oath-during-phoenix-ceremony-independence-day/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image

*E cald in Phoenix, arde soarele, atasez termometrele sa fie mai usor de inteles in ce ape ne balacim zilele astea cand nu este recomandat de intrat nici in piscina daca nu este bine controlat temperatura apei, sa nu devina o ciorba Jacuzzi si OMU carne in zeama ca s-a mai intamplat si din astea.   Copiii mai ales n-au acces in ape din astea. 

In casa, in baie se scalda si nepotii mei cu ratusca de plastic, desi el, marele sportiv ar vrea in curte dar e bine ingardit.  Am vorbit cu fii-mea si-mi spunea ca n-au avut inca nici o zi calda in Los Angeles, saptamana trecuta a mai incalzit putin locuinta.   Pe coasta de West vara vine mai tarziu, in San Diego era la fel.  

Asta nu inseamna ca nu iesim din casa, dimineata am de mers pentru un CT-scan, dupa aceea merg in cel putin 3 magazine.   Mancam mai lejer in aceste zile, salate cu multa ceapa cruda si castraveti, rosii, frunze verzi si altele ca ne tine corpul racoros ceapa si este delicioasa si salata.  Ca mirosim de ceapa si usturoi, n-avem probleme ca nu dimineata mancam astea cand avem de mers undeva.   Am mai luat azi si extra pepeni si ardei gras ca se golesc magazinele de aceste bunatati sa nu se plimbe zilnic prin magazine lumea.  

Azi in magazinele reclamau Craciun in Julie dar si Black Friday  ... clientii intrebau daca si Curcanul va fi la pret redus ca sa se asorteze mai bine cu momentul vesel de Thanksgiving!!!

https://news.yahoo.com/california-and-arizona-brace-for-historic-heat-wave-with-possible-temperatures-over-120°f-205753732.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Phoenix is one of the hottest cities in the U.S., and right now, a heat wave is broiling those who live in the Valley of the Sun.

Saturday will mark the 16th consecutive day at 110 degrees or higher this summer!!!  

Phoenix city officials are now trying to bring down the temperature by changing the look of the city’s streets.

The city's Cool Pavement Program is like sunscreen for the road, one engineer told FOX Weather. Essentially, the city is applying a light-colored coating to existing pavement that reflects sunlight and absorbs less heat. It results in a surface that’s cooler than traditional asphalt."

Pe video se vede cum se procedeaza deja de o vreme sa acopere toate strazile cu acel asfalt de alta culoare. 

Cainii nu se pot plimba afara in aceste zile fierbinti decat cu "Cizmulite" speciale ... noi, cu ce avem fiecare!!!

https://www.yahoo.com/news/phoenix-unveils-cool-pavement-combat-155802566.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a large bull bison standing in a grassy valley behind a wooden sign that reads: "DANGER: Do not approach wildlife"

"The 47-year-old woman from Phoenix was walking with another person in a field in front of the Lake Lodge near Yellowstone Lake when they saw two bison, officials said. They turned to walk away, and one of the bison charged and gored the woman."

*Ce cauta acolo, si-a gasit!  Nu inteleg pe aceste fiinte, risca totul sa fie luati pe coarnele unui Bizon. Credea ca-i in Central Park sau DisneyLand.  Eu n-am dorinte de aventurier, m-am ingrozit in Lyon,  France intr-un parc cat de mare era un animal din asta.  Cand m-am dus in Zoo din Phoenix, toate animalele dormeau ... zzz ... sforaiau poate ca era o noapte intunecata cand abia se hotarea si Dracula sa iasa la o plimbare nocturna.

Eram la un Party de Craciun organizat langa un foc de tabara pe un varf de deal, eram muti cu toti sa nu trezim Leii si Tigri din somn ca aveam de traversat tot Zoo sa ajungem pe cararea spre varful dealului unde-i capra cu coarne mari.   Ce placere ca era doar scris pe cusca, cine doarme acolo si se auzea mormaitul sau urlatul in natura al fiarei, inregistrat.  Asta-i da gustul unic al acestui parc vizitat doar noaptea in acea perioada.*  

WEB-Map-Summer2020-EN-FINAL-1-scaled.jpg

https://www.yahoo.com/news/bison-gores-yellowstone-tourist-chest-205540970.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Five things to know about the brutal U.S. heat wave

Across parts of Arizona and California, temperatures have even reached all-time records. 

Las Vegas made it to 116 on Sunday, one degree shy of its all time record. The city has hit 117 degrees on five occasions since bookkeeping began in 1937, four of which occurred in the past two decades.

*Doboram noi recorduri de temperaturi periculoase de la 43*C in sus!!!   Pe harta se vede ca doar partea cenusie este peste masura incalzita, la Los Angeles este frig, doar DESERT-urile concureaza in aceasta intrecere sezoniera.*    

https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/five-things-to-know-about-the-brutal-u-s-heat-wave/ar-AA1e1yVz?ocid=winp1taskbar&cvid=e54ebf3ad63045ffc44404179186b8ef&ei=22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La stirile de seara ne-au anuntat ca cine era capabil sa se miste au venit in Arizona sa cumpere  bilete de loterie, ca Jackpot atat de mare este doar a 2-a oara in istoria loteriei in Arizona.

Din Nevada erau cei mai multi ca acolo sint jucatori profesionali fiind orasul jocurilor de noroc insa in acel Stat NU se vind Lotto Tickets ca au jocurile lor prin Cazinouri.   Au condus extra distanta pentru a avea o sansa de a castiga niste dolari in plus.   Am aflat azi si aceasta informatie pretioasa ca nu stiam.   Inca nu se stie cine sint castigatorii doar ca s-a tras si marele loz dar aflam maine.  3 State americane nu participa in loterie: - Alabama, Nevada si Utah.  

Pe nimeni n-a deranjat caldura, au murit mai mult din cei fara casa adusi din California, nu mai multi de 30 de persoane in total din County/Judet Maricopa, unde se afla Phoenix.  

 

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×