Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

Mandria

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Observ ca 90 la suta din postari sunt de inclinatie feminina ,,

 

Ce aveti fetelor ?mai nou sunteti si mandre ?

 

Mandria ramane un lux al barbatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa imi ating un ţel. Imediat sunt bucuros si devin mai increzator in mine. Este si normal.

Constientizez situatia si ma consider un om mandru (multumit de sine) fata de mine.. si:

 

1. Ma intalnesc, cat de curand cu niste prieteni. Le povestesc alert, entuziasmat, pe nerasuflate, cu ochii sclipind de multumire, fara sa am stare, gesticuland mult, tot alert, despre strategia prin care mi-am atins telul.

Si le spun cu sufletul la gura si ochii putin inlacrimati:

Editat de Indisponibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma incadrez la toate, si consider mandria ca pe ceva natural si firesc.

Ea in schimb, apare ca fiind negativa in temeiul noii scari de valori morale ale societatiilor dn ziua de azi.

Mandria, era urmare fireasca a onoarei. Onoarea atragea si respectul comunitatii, ca atare si mandria. Or, in ziua de azi onoarea a disparut cu desavarsire.

Asa ca, mandria apare ca ceva nefondat si negativ.

Cu toate ca ar trebui sa fie un stimulent natural pentru a atinge alte cote pozitive ale comportamentului.

 

Sunt de acord cu tine, mandria e ceva natural si firesc. Mandria fara onoare e aroganta in stare pura. btw, a fi mandru si a fi laudaros sunt doua lucruri diferite, asta ca un raspuns al un post anterior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine, mandria e ceva natural si firesc. Mandria fara onoare e aroganta in stare pura. btw, a fi mandru si a fi laudaros sunt doua lucruri diferite, asta ca un raspuns al un post anterior.

 

iar tu cum recunosti un om care se lauda, fata de altul care povesteste cu sufletul la gura, incantat, uimit, mandru de cele traite ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Utopia, asa cum ai pus problema, vorbesti despre a fi sau nu ingamfat.

 

Orice om are dreptul sa fie mandru de sine si de altii (de altii, cand prin reusitele lor, i-au satisfacut si lui o placere: mama catre fiica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar tu cum recunosti un om care se lauda, fata de altul care povesteste cu sufletul la gura, incantat, uimit, mandru de cele traite ?

 

 

Pai tocmai asta e marea diferenta, poti fi mandru si fara a exprima neaparat lucrul asta, pe cand laudaros, nu esti daca nu te lauzi, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. A fi mandru si a fi laudaros nu sunt unul si acelasi lucru. Mandria e ceva mai mult decat laudarosenia, e...mai presus, ca sa spun asa. A te lauda este un efect al mandriei, care se poate manifesta sau nu. Nu toti care sunt mandri sunt si laudarosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. A fi mandru si a fi laudaros nu sunt unul si acelasi lucru. Mandria e ceva mai mult decat laudarosenia, e...mai presus, ca sa spun asa. A te lauda este un efect al mandriei, care se poate manifesta sau nu. Nu toti care sunt mandri sunt si laudarosi.

lauda nu este un efect al mandriei, ci al unei educatii sumare. De aceea, nu orice om mandru de sine, este si laudaros.

 

toata confuzia pleaca de la expresia "a te mandri". Am intalnit multi oameni, fata-n fata, care aveau motive sa fie mandrii de ei si au dat dovada de modestie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti multumesc pentru randurile de mai sus... Trebuie sa fii un analist pasionat, nu-i asa? :lol2:

Multumesc!

 

 

(Nu am de ce sa vorbesc despre mine aici, ma intereseaza ce cred oamenii despre mandrie)

 

 

 

Adevarul e ca m-am ascuns dupa deget. Am deschis topicul asta din cauza unor framantari personale, eu sunt cea care-am trecut prin etapele enumerate la inceput. Nici pe forum n-am putut fi sincera cu mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este prea putin important, daca un om se mandreste sau nu. Asa atitudine NU este un criteriu dupa care sa-ti alegi prietenii.

Nu-mi spuneti ca voi ati refuza ca prieten sau sotie/sot, un om foarte laudaros, care se mandreste, dar foarte inteligent si, mai mult, impreuna va intelegeti omeneste.

 

Un om mandru de sine este usor de recunoscut:

- dupa starea lui generala de buna dispozitie . Tocmai pentru ca are de ce. Reusitele din trecut si din prezent ii confera un moral continuu ridicat. Si sigur are planuri marete.

- este un om increzator in capacitatile sale ca poate realiza destule, chiar si in ceea ce inca nu s-a implicat.

 

Ca tot vroiai sa stii pe unde se incadreaza unii, eu sunt la punctul 5, dar doar partea asta : Sunt mandru de reusitele mele - si spun ca se putea mai mult. Dar mai multul, a inceput abia de ceva vreme.

Nu simt nevoia sa imi impartasesc mandria.

Nu asa imi formez eu prieteniile, fluturandu-le pe la nas, reusitele mele. Iar pe ei nu-i ajuta cu nimic ca eu am realizat ce-am realizat.

**

 

PS: vazui un "i" in plus, corect fiind "sa fie mandri". Sa-mi fie cu iertare, pentru ca bagai de seama :o:

lauda nu este un efect al mandriei, ci al unei educatii sumare. De aceea, nu orice om mandru de sine, este si laudaros.

toata confuzia pleaca de la expresia "a te mandri". Am intalnit multi oameni, fata-n fata, care aveau motive sa fie mandrii de ei si au dat dovada de modestie.

Editat de Interpus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×