Sari la conținut
Forum Roportal
Crislucia

Pactul pentru Timisoara

Postări Recomandate

Uitandu-ma azi pe la televizor, am auzit stirea cu "Pactul pentru Timisoara" si ascultand comentariile prezentatoarei, am avut impresia ca Timisoara cu toti locuitorii ei a fost vanduta comunismului. Nu stiu care este impresia voastra, dar pe mine m-a infuriat foarte tare. Cum isi permite d-nul primar sa faca o invitatie PSD-ului (urmasul PCR), PNL-ului si celorlalti sa semneze exact la Timisoara pactul dintre acestia, oras care de 20 de ani este bastionul anticomunismului... este o sfidare la adresa timisorenilor ...

 

As dori sa aflu si parerea voastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un nou capitol din "circul balcanic suntem noi" :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost scarbos ce s-a intamplat astazi la Timisoara. Dupa ce ca in luna decembrie 1989 peste 60 de oameni au murit la ordinul lui Iliescu, acum aceste scursuri comuniste se intorc in Timisoara si ii sfideaza pe toti care au murit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost scarbos ce s-a intamplat astazi la Timisoara. Dupa ce ca in luna decembrie 1989 peste 60 de oameni au murit la ordinul lui Iliescu, acum aceste scursuri comuniste se intorc in Timisoara si ii sfideaza pe toti care au murit.

 

Aia cu ordinul lui Ilieascu e putin .... :flowers:

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aia cu ordinul lui Ilieascu e putin .... :flowers:

 

:flowers:

 

Dar la ordinul cui crezi ca s-a tras? Sa nu imi raspunzi ca la ordinul lui Ceausescu, ca ma faci sa rad. Ceausescu in 1989 era un mos senil care era tinut doar pe post de mascota. La revolutie s-a tras la ordinul aceleiasi persoane care 6 luni mai tarziu a chemat minerii care au mers in sediile Facultatilor de Geografie, Litere, Matematica, dar si in Institutul de Arhitectura unde efectiv i-au macelarit pe profesorii universitari si pe studenti. Pe Marian Munteanu, liderul studentilor, l-au batut pana i-au rupt 6 oase, dupa care l-au aruncat in fantana universitatii. Pe langa asta minerii au furat tot ce se putea lua din universitati, inclusiv chiuvetele din bai si clantele de la usi. Sa nu mai vorbesc de faptul majoritatea intelectualilor au fost luati de mineri si dusi la o unitate militara din Magurele, unde au fost torturati zile intregi. Tot la aceasta unitate militara au fost dusi si multu studenti care nu au mai iesit niciodata vi de acolo. Chiar daca comisiile parlamentare din acea vreme au zis ca sunt doar 6 morti, numarul adevarat al mortilor depaseste 120, printre care a fost si cel mai bun prieten al tatalui meu, care cu toate ca a avut craniul zdrobit, in acte a aparut ca a murit din "cauze naturale".

 

Si cireasa de pe tort a fost aparitia criminalului Iliescu care a multumit minerilor pentru "actul civic" facut. Eu inteleg ca Iliescu e un criminal nebun, dar oricate probleme psihice ai avea, e inadminisbil faptul ca apari la televizor si multumesti infractorilor pentru crimele comise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma azi pe la televizor, am auzit stirea cu "Pactul pentru Timisoara" si ascultand comentariile prezentatoarei, am avut impresia ca Timisoara cu toti locuitorii ei a fost vanduta comunismului. Nu stiu care este impresia voastra, dar pe mine m-a infuriat foarte tare. Cum isi permite d-nul primar sa faca o invitatie PSD-ului (urmasul PCR), PNL-ului si celorlalti sa semneze exact la Timisoara pactul dintre acestia, oras care de 20 de ani este bastionul anticomunismului... este o sfidare la adresa timisorenilor ...

 

As dori sa aflu si parerea voastra

Pentru prima data in viata mea cand pot sa spun cu mana pe inima CA SUNT DEZAMAGIT DE TIMISOARA SI DE FOARTE MULTI TIMISORENI! Da, a fost bastionul anticomunismului, dar asta acum 20 de ani! In prezent, ati devenit, cu sau fara responsabilitatea voastra, niste protectori inraiti ai dictaturii Lui basescu si a potentialului partid-stat PD-L! rusine sa va fie, pt mine (si nu numai) nu mai reprezentati o poarte spre Occident, ci una de intoarcere de unde ati plecat, adica la comunism si barbarie! Ati demonstrat ca nu sunteti doar usor de manipulat ci mai sunteti si violenti si mitocani! Cadou de Ziua Romaniei, RUSINE TIMISOARA! La munca cu voi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu are nimeni idee despre ce cacat e vorba in pactul ala.

2. Pactul ala presupune, ca de ajung unii presedinte, ca unul in mod cert o sa fie prim ministru de ajunge oricare presedinte, o sa faca nu stim ce pentru Timisoara. A se traduce " Am avut nevoie sa ne dam mari si am iesit maronii."

De data asta tre sa admitem ca tare prost loc si-or ales pesedeii.

De dimineata, Johannis era acolo la fix ( ca neamtu`) si a stat vreo doo oare sa vine cardul de japitze pesediste ca vezi Doamne` nu putura ateriza saracii . A se observa pe fata domnului Johannis ca numai acolo nu ii ardea sa fie.

Apare cardul de japitze si curve si staaaaaaaam sa semnam ceva ce are o valoare cel mult de nivel de admini8stratie locala. Sa nu incerce timisorenii sa ma convinga sa le pup talpile.

Apoi, sa fim corecti:

PESEDEII AVEAU APROBARE DE MITING, AU VENIT HULIGANII PEDELEULUI SI AU FACUT SCANDAL.Pe principiul asa presedinte ( Baselu) asa membrii.

Pacat de fortzele de ordine, cateva bastoane impartite pe spatele pedelilor infocati si de aburii alcoolului rezolva situatia.

 

Rezumat :

PACTUL ALA E JUST A PIECE OF PAPER CA S-OR GANDIT UNII CA TRE SA FACA O MANIFESTATIE SI ATAT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru prima data in viata mea cand pot sa spun cu mana pe inima CA SUNT DEZAMAGIT DE TIMISOARA SI DE FOARTE MULTI TIMISORENI! Da, a fost bastionul anticomunismului, dar asta acum 20 de ani! In prezent, ati devenit, cu sau fara responsabilitatea voastra, niste protectori inraiti ai dictaturii Lui basescu si a potentialului partid-stat PD-L! rusine sa va fie, pt mine (si nu numai) nu mai reprezentati o poarte spre Occident, ci una de intoarcere de unde ati plecat, adica la comunism si barbarie! Ati demonstrat ca nu sunteti doar usor de manipulat ci mai sunteti si violenti si mitocani! Cadou de Ziua Romaniei, RUSINE TIMISOARA! La munca cu voi!

 

Bine acum daca tu esti aplaudac comunist e normal sa fi dezamagit ca unii striga jos comunismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma azi pe la televizor, am auzit stirea cu "Pactul pentru Timisoara" si ascultand comentariile prezentatoarei, am avut impresia ca Timisoara cu toti locuitorii ei a fost vanduta comunismului. Nu stiu care este impresia voastra, dar pe mine m-a infuriat foarte tare. Cum isi permite d-nul primar sa faca o invitatie PSD-ului (urmasul PCR), PNL-ului si celorlalti sa semneze exact la Timisoara pactul dintre acestia, oras care de 20 de ani este bastionul anticomunismului... este o sfidare la adresa timisorenilor ...

 

As dori sa aflu si parerea voastra

 

1. Ideea conform careia nu poti vinde un oras parte a Romaniei si nici nu va sta nimeni cu pusca langa capul timisorenilor atunci cand merg la stampulat, iti este straina ?

2. Daca esti infuriata foarte tare fa un dus rece. Exista Romanie si in afara de Timisoara, care e libera sa stampuleze ce vrea.

3. Aia trei aveau deja un acord semnat la Bucuresti, ma rog, cat o fi de acord, ca Baselu linse in privat flegmele aruncate in capul lui Johannis si il avem prim ministru si de iese Base. O pot da in scris. E un feeling interior.

4. Parerea mea: Unii aveau autorizatie de miting si unii nu. In aia care nu aveau trebuiau bagate tunurile cu apa, ca sa ii mai linisteasca.

 

bastionul anticomunismului

 

De asta nu am eu destui bani, de asta merge prost economia, imi va plati democratia facturile......... :flowers: :flowers:

Bastionul lu` peste prajit, unde in `89 dupa ce s-or spart cateva vitrine, o manifestatie a dus la interventia jandarmilor si am inceput sa strigam jos comunismul.

Ahhhh, ca parca nu cadea el singur....daca privim situatia politica externa.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×