Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Isus a baut vin, dar nu era BAUTOR.

Si eu beau, dar nu sunt BAUTOR.

Numai unul rau intentionat nu sesizeaza diferenta...

 

 

:doh:

 

 

O limba sigur vorbeste: engleza... :-

 

 

Ai spus: vizita sincera. Ai uitat ghilimelele. ;)

De ce le-ai face o vizita? Ca sa-i numesti betivi? :o:

Tu singur poti sa ti dai seama ca :Pe penticostali nu poti sa-i numesti betivi.Dimpotriva m-am pus pe mine ,ca beau.

Dar cu adevarat, as vrea sa le fac o vizita.

Editat de Enki
refacut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca Duhul sfint cu adevarat se manifesta numai in Romania?

Daca mi numesti o adunare in care sa fie cu adevarat Duhul Sfint dupa scripturi,eu vin din Israel intr-o vizita pina acolo.

Si nu glumesc.

 

Am spus eu ca Duhul Sfant se manifesta numai in Romania?

 

Sunt sigura ca pot sa iti numesc si 50 de adunari in care sa fie cu adevarat Duhul Sfant, si nu vei pleca de unde esti, pentru ca esti deja hotarat ca nu este adunare sau biserica in lume, unde Duhul Sfant sa se manifeste cu adevarat.

Si atunci, nu are rost sa imi bat gura degeaba. :doh:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se manifesta Duhul Sfant? -invie careva mortii? -sau poate vindeca in mod miraculos boli incurabile?

Ori cine stie,poate ca merge pe apa,muta muntii si se inalta la cer!

Sau singura manifestare este acea penibila "vorbire in limbi" cum am vazut pe youtube?(pe care o consider fara indoiala boala psihica in toata puterea cuvantului.)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus eu ca Duhul Sfant se manifesta numai in Romania?

 

Sunt sigura ca pot sa iti numesc si 50 de adunari in care sa fie cu adevarat Duhul Sfant, si nu vei pleca de unde esti, pentru ca esti deja hotarat ca nu este adunare sau biserica in lume, unde Duhul Sfant sa se manifeste cu adevarat.

Si atunci, nu are rost sa imi bat gura degeaba. :doh:

 

Ai spus ca in Occident sint altfel,deci eu am inteles ca numai in Romania ar fi cu adevarat Duhul sfint si curat.

Sa nu crezi ca nu as pleca de unde sint,dar nu pe povesti.

Credca sint mai in tema cu Duhul Sfint decit multi penticostali.

Tu crezi ca eu nu stiu ce este aceea Bis.Penticostala?

Si nu stiu ce este aceea staruinta dupa D Sfint?

Am o sumedenie de prieteni,pastori si predicatori, dar le lipsea Duhul Sfint,si nu au putut sa ma coopteze

Daca as vedea cu adevarat un semn,nu pentru mine,ca eu cred,dar ceva concret din care sa intelegi,ar fi ceva.

Dar....!

A fost o situatie cind unul a incercat sa mi prooroceascamie,omul nu ma cunostea ,dara simtit ca ceva nu e in regula.

Vai ,saracul cum l-au luat duhurile si l-au dus.

E o poveste mai lunga ,dar crede-na ca nu te mint.

Editat de Enki
refacut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost o situatie cind unul a incercat sa mi prooroceascamie,omul nu ma cunostea ,dara simtit ca ceva nu e in regula.

Cum adica "a simtit ca nu e in regula"? A simtit ca tu ai Duhul lui Dumnezeu si a fugit, sau invers? Detaliaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum se manifesta Duhul Sfant? -invie careva mortii? -sau poate vindeca in mod miraculos boli incurabile?

Ori cine stie,poate ca merge pe apa,muta muntii si se inalta la cer!

Sau singura manifestare este acea penibila "vorbire in limbi" cum am vazut pe youtube?(pe care o consider fara indoiala boala psihica in toata puterea cuvantului.)

Uita-te si tu in Biblie, si vezi ce facea Duhul Sfant printre oameni.

 

 

 

Ai spus ca in Occident sint altfel,deci eu am inteles ca numai in Romania ar fi cu adevarat Duhul sfint si curat.

Ai inteles gresit. Incercam doar sa explic, ca in ocident gasesti mai usor oameni asemenea celor de pe filmuletul de pe youtube. Negresit, ii vei gasi si in Romania.

 

Sa nu crezi ca nu as pleca de unde sint,dar nu pe povesti.

Credca sint mai in tema cu Duhul Sfint decit multi penticostali.

Tu crezi ca eu nu stiu ce este aceea Bis.Penticostala?

Si nu stiu ce este aceea staruinta dupa D Sfint?

Am o sumedenie de prieteni,pastori si predicatori, dar le lipsea Duhul Sfint,si nu au putut sa ma coopteze

Daca as vedea cu adevarat un semn,nu pentru mine,ca eu cred,dar ceva concret din care sa intelegi,ar fi ceva.

Dar....!

 

Nu stiu care iti e povestea, insa si eu tot din experienta personala iti vorbesc. L-am experimentat pe Dumnezeu in moduri minunate, si am fost martora la manifestari si lucrari ale Duhului Sfant.

Cine vrea sa creada, are nevoie de credinta, nu de prejudecati. Pentru ca nu poti sa judeci TOATA lucrarea Duhului Sfant dupa cateva cazuri izolate.

Biblia spune "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" . La ce imi foloseste sa ma cramponez in cativa lucratori care s-au ratacit, sau care au interpretat gresit Cuvantul Lui Dumnezeu, cand pot sa cred in lucrarea Lui Dumnezeu si sa pastrez minunile si experientele la care am fost martora?

A fost o situatie cind unul a incercat sa mi prooroceasca mie,omul nu ma cunostea ,dara simtit ca ceva nu e in regula.

Vai ,saracul cum l-au luat duhurile si l-au dus.

E o poveste mai lunga ,dar crede-na ca nu te mint.

 

Trebuie sa stii sa faci diferenta...

Cand unul (adica un om) vrea sa iti prooroceasca, intotdeauna va fi de rau. Am vazut si eu oameni care mai intai se uita la tine, te masoara din cap pana in picioare,trag cu urechea si gasesc un mic defect, sau se leaga de ceva minor spus de tine, si apoi ii da cu proorocitu.

 

Proorocul autentic insa, iti va vorbi, nu de la el, ci de la Dumnezeu, nu spre pierzarea ta, ci sprea zidirea ta. Chiar si daca este un cuvant de mustrare, Duhul Lui Dumnezeu vorbeste in asa fel incat tu sa te recunosti, sa iti para rau si iti plangi pacatul.

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai inteles gresit. Incercam doar sa explic, ca in ocident gasesti mai usor oameni asemenea celor de pe filmuletul de pe youtube. Negresit, ii vei gasi si in Romania.

 

 

 

Nu stiu care iti e povestea, insa si eu tot din experienta personala iti vorbesc. L-am experimentat pe Dumnezeu in moduri minunate, si am fost martora la manifestari si lucrari ale Duhului Sfant.

Cine vrea sa creada, are nevoie de credinta, nu de prejudecati. Pentru ca nu poti sa judeci TOATA lucrarea Duhului Sfant dupa cateva cazuri izolate.

Biblia spune "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" . La ce imi foloseste sa ma cramponez in cativa lucratori care s-au ratacit, sau care au interpretat gresit Cuvantul Lui Dumnezeu, cand pot sa cred in lucrarea Lui Dumnezeu si sa pastrez minunile si experientele la care am fost martora?

 

 

Trebuie sa stii sa faci diferenta...

Cand unul (adica un om) vrea sa iti prooroceasca, intotdeauna va fi de rau. Am vazut si eu oameni care mai intai se uita la tine, te masoara din cap pana in picioare,trag cu urechea si gasesc un mic defect, sau se leaga de ceva minor spus de tine, si apoi ii da cu proorocitu.

 

Proorocul autentic insa, iti va vorbi, nu de la el, ci de la Dumnezeu, nu spre pierzarea ta, ci sprea zidirea ta. Chiar si daca este un cuvant de mustrare, Duhul Lui Dumnezeu vorbeste in asa fel incat tu sa te recunosti, sa iti para rau si iti plangi pacatul.

Eu am trai.t in Romania aproape 40 de ani,si am vrutsa gasesc ceva ,autentic,cum spui tu.

Dar nu am gasit.Si stii ce am cautat mult?Sa vad daca Duhul sfint stie ce este acela pacat,si afara de citeva ,era tare inapoiat(Duhul).

Daca unul a baut un pahar de vin si cumva a ajuns la urechile proorocului,vaaaai a facut un pacat foarte mare.Si daca cumva a calcat gresit ,de asemenea,e de inteles.Dar alte pacate nu le cunostea.Tu stii cumva ce inseamna pacat?

Editat de Enki
refacut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uita-te si tu in Biblie, si vezi ce facea Duhul Sfant printre oameni.

In Biblie m-am uitat.Vroiam sa aflu minciunile voastre,ca alea din Biblie le stiu deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am trait in Romania aproape 40 de ani,si am vrut sa gasesc ceva ,autentic,cum spui tu.

Dar nu am gasit.Si stii ce am cautat mult?Sa vad daca Duhul sfint stie ce este acela pacat,si afara de citeva ,era tare inapoiat(Duhul).

Daca unul a baut un pahar de vin si cumva a ajuns la urechile proorocului,vaaaai a facut un pacat foarte mare.Si daca cumva a calcat gresit ,de asemenea,e de inteles.Dar alte pacate nu le cunostea.Tu stii cumva ce inseamna pacat?

 

Tu pui faptele si actiunile oamenilor pe seama actiunilor Duhului Sfant cand reperul tau ar trebui sa fie scriptura si propria ta constiinta. Ea iti spune ce este pacat si ce nu.

 

Tu stii cumva ce inseamna pacat?

Pacatul este neascultare fata de voia Lui Dumnezeu si Biblia ne spune ca nu exista nici un om care sa nu aiba pacat.

 

 

 

In Biblie m-am uitat.Vroiam sa aflu minciunile voastre,ca alea din Biblie le stiu deja.

Treaba ta, atunci :doh:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu pui faptele si actiunile oamenilor pe seama actiunilor Duhului Sfant cand reperul tau ar trebui sa fie scriptura si propria ta constiinta. Ea iti spune ce este pacat si ce nu.

 

 

Pacatul este neascultare fata de voia Lui Dumnezeu si Biblia ne spune ca nu exista nici un om care sa nu aiba pacat.

 

Da pacatul este neascultarefata de voia lui Dumnezeu.

Si cind vom cauta sa stim care e voia lui Dumnezeu,deja ne pierdem in hatisuri.

Fiecare va interpreta Voia lui Dumezeu,cu propriile fapte.

Si cind i0ti voi spune asta si asta ,tu vei zice,naasta deja nu mai trebuie.

Editat de Enki
refacut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×