Sari la conținut
Forum Roportal
mR.Rainman

Temperatura 37.1 37.2 37.3

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu e chestia de ipohondru...fara suparare, dar am facut si eu cativa ani pe mashina de interventia...poate insemna un focar ceva...sau o persistenta a unei infectii in corp...mai ales ca e pt mai multe zile...ai putea merge sa faci ceva markeri ai inflamatiei, un vsh, proteina c reactiva, un aslo ceva de genu, intreaba medicul si iti va spune el ce e nevoie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Du-te la medic si spune-i. Mai fa o radiografie pulmonara.Cand ai tu temperatura asta? La ce ore?

 

Radiografii am facut 2 pana acuma si mai sa spus sa mai iau o pauza ca nu e bine sa mai fac ca emit multe radiatii...Temperatura asta o am de obicei seara, 37.3 avand alaltaieri seara ,si 37.5 ieri seara..nush ce sa zic sau ce sa fac..ba chiar acuam miam luat temperatura avand 37.6...nush am sa continuii sa iau Paracetamol si Nurofen pana Luni dupa care as hotari sa merg la Timisoara sa vad ce am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Radiografii am facut 2 pana acuma si mai sa spus sa mai iau o pauza ca nu e bine sa mai fac ca emit multe radiatii...Temperatura asta o am de obicei seara, 37.3 avand alaltaieri seara ,si 37.5 ieri seara..nush ce sa zic sau ce sa fac..ba chiar acuam miam luat temperatura avand 37.6...nush am sa continuii sa iau Paracetamol si Nurofen pana Luni dupa care as hotari sa merg la Timisoara sa vad ce am.

 

Temperatura corpului e influentata de mediu (erai afara,in casa,era sau nu canicula si/sau umiditate crescuta,cand iti masurai temperatura?) si de starea in care te afli(corpul proaspat trezit e mai cald are o temperatura putin mai ridicata,fara a avea febra,de ex)...

Incearca sa faci un grafic al temperaturilor,luate in aceleasi conditii si mergi la medic cu datele....si nu lua medicamente aiurea...macar suna la medicul de familie,daca nu poti ajunge la el pana luni.

 

Din cate stiu,radiografiile trebuie sa aiba minim 6 luni intre ele. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Temperatura corpului e influentata de mediu (erai afara,in casa,era sau nu canicula si/sau umiditate crescuta,cand iti masurai temperatura?) si de starea in care te afli(corpul proaspat trezit e mai cald are o temperatura putin mai ridicata,fara a avea febra,de ex)...

Incearca sa faci un grafic al temperaturilor,luate in aceleasi conditii si mergi la medic cu datele....si nu lua medicamente aiurea...macar suna la medicul de familie,daca nu poti ajunge la el pana luni.

 

Din cate stiu,radiografiile trebuie sa aiba minim 6 luni intre ele. :spiteful:

 

Iar eu am facut 2 intr-o luna.Poi ce pot sa spun e ca da, mi-am luat temperatura dupa o ora dupa ce m-am trezit ( 37.6 ).Celelalte 37.1,37.2,37.3,37.5, le-am avut seara.Mam saturat sa mai imi iau temperatura, parca ar fi blestemata, nu am nimik ma simt complet sanatos dar parca cand vreau sa imi pun termometrul parca ma iau caldurile si cand vad temperatura parca nu ma mai simt bine..numa ma enerveaza..Eu asa nu pot sa zic ca ma simt prost, totul e ok adik nu simt oboseala mare sau sa simt ca ard sau mai stiu eu ce.Si nu obisnuiesc sa stau in casa zi de zi de dimineatza oana seara,tianand cont ca temperaturile care au fost luate de mine au fost si intro perioada mai dificila fiind la tara unde am avut de lucru ( stransul la fan ) statul in soare ar fi putut fi si aia cauza nush.Eu persist sa merg la Timisoara Luni si sa verific toata situatia.Pana acuma de cand am tratat Penumonia acuta nu am trecut de febra 37.8.Multumesc mult de tot pentru pareri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, adevarul este ca radiografiile astea repetate ii sunt numai bune. :o: A facut pe ultima acum O SAPTAMANA!

 

Am boala cronica de plamani si, cum zicea si Amarena, abia de la 37,5 incep sa ma ingrijorez oleaca, dar parca nici atunci.

 

Care e temperatura ta constanta..

 

 

cum trec zilele ma imt din ce in ce mai slabit..toata lumea da raspunsuri pozitive cum ca totul e ok, inca mai sunt slabit cum am luat tratamentul si multe alte prostii..temperatura inca persista..nu sunt o persoana de prima clasa ca sa ma duc la Timisoara singur sa verific ce am..parinti mei nu ma cred spu ca nu am nimik si nu vor sa ma duca..am facut 2 radiografii intr-o luna..mi sa spus sa iau o pauza cu radiografiile ca altfel voi ramane fara globule rosii..nush ce sa zic si ce sa mai fac..am sa stau acasa pana nu o sa ma mai pot tine pe picioare se pare..si diabia atunci sa ma creada si sa ma asc, cand poate e prea tarziu..la temperatura asta ( 37.1 - 37-7 ) poate sa fie orice posibil..dar ei inca ma incurajeaza spunandumi ca nu am nimik si ca totul e ok..........................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ei inca ma incurajeaza spunandumi ca nu am nimik si ca totul e ok..........................

 

Pai poate ar trebui sa ii asculti.

 

Eu nu stiu care e temperatura mea constanta, nu stau cu termometrul la subrat. O masor numai cand simt ca incep sa ard. De fapt, eu am si un semn, ca sa zic asa: mi se inroseste si frige obrazul stang.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate...eu nu ard sau sa mi se intample ceva ca sa zic ca am temperatura..doar ca imi pun termometrul asa...si el imi indica temperatura peste 37 ( care cica nu e buna :| ) mda..un prieten de-al meu sia luat temperatura neacand nimik adika fiind complet sanatos...si a avut 37.7...la faza am ramas :cheers: ...nu stiu ce sa zic sau care e toata faza cu temperatura asta...numa batai de cap..si am uitat sa amintesc, termometrul nu e digital, e cu mercur dar e pentru luat temperatura si nu pentru alceva..am folosit si un termometru digital la care imi indica ca am 36.5..dar prietenul meu zicea ca nu mai are baterie si ca nu indica bine ( el avea 36.2 )..acuma nush, am zis ca astazi am sa ma duc sa verific totul mai atent ( inca o radiografie si toate celelatle chestii ) si sa vad care e faza, of of.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate...eu nu ard sau sa mi se intample ceva ca sa zic ca am temperatura..doar ca imi pun termometrul asa...si el imi indica temperatura peste 37 ( care cica nu e buna :| ) mda..un prieten de-al meu sia luat temperatura neacand nimik adika fiind complet sanatos...si a avut 37.7...la faza am ramas :think: ...nu stiu ce sa zic sau care e toata faza cu temperatura asta...numa batai de cap..si am uitat sa amintesc, termometrul nu e digital, e cu mercur dar e pentru luat temperatura si nu pentru alceva..am folosit si un termometru digital la care imi indica ca am 36.5..dar prietenul meu zicea ca nu mai are baterie si ca nu indica bine ( el avea 36.2 )..acuma nush, am zis ca astazi am sa ma duc sa verific totul mai atent ( inca o radiografie si toate celelatle chestii ) si sa vad care e faza, of of.

 

1.cauta alt termometru,si/sau masoara temperatura pe limba sau rectal(nu cu acelasi termometru :good: ...sau,cum doresti)

2.daca nu depasesti 38 gr,nu e febra... :doh:

3.esti slabit pentru ca munca la fan,curte,etc te seaca de energie

4.fa orice vrei,dar nu radiografie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa aveam eu uneori febra, rareori crestea. Plus o slabiciune musculara si o stare de ameteala cam...permanenta. Diagnosticul a fost tuberculoza.

Dar cauzele pot fi multe. Uneori febra din asta ai si la pneumonie sau in artrite, abcese dentare, alte infectii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×