Sari la conținut
Forum Roportal
vi18

Intrebare despre examenul auto teoretic

Postări Recomandate

Pe bdul Mamaia, langa spitalul militar, unde erau tamponarile usoare inainte. Sunt 4 intrari, toate legate de permise. Tu te duci la intrarea B, cu dosarul (sa ai si taxa de examinare platita, cea care se plateste la agentia fiscala - asta trebuie platita ori de cate ori dai examenul) si sa fii pregatit de poza (cea care o sa apara pe permis) si semnatura.

Mi-am amintit ceva. Tu ai terminat acum scoala? Ca daca da, trebuie sa te programeze in maxim 7 zile. Adica trebuie sa dai examenul in maxim 7 zile de la data la care te prezinti pentru programare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cea mai simpla varianta e tot prin instructorul auto

el merge cu dosarul unde si la cine trebuie

te programeaza rapid

in aceeasi zi dai probele si iti iei si permisul(nu dovada ci permisul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, bine. Cand ai dat tu ultima data pentru permis? Iti garantez ca nu e asa simplu. Nu la Constanta, cel putin.

Plus ca instructorul nu se prea poate duce sa isi faca poza si sa dea semnatura in locul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o singura data am dat

sper sa fie si ultima :P

 

probabil ca la Cta merg altfel treburile " "

mare scofala sa-ti faci poze? semnatura o dai cand iti faci cererea si cand ti se elibereaza permisul

am senzatia ca vrei sa sperii omul, ce s-o intampla in Cta?

un instructor auto are trecere mult mai repede oriunde, in plus poate fixa datele dupa preferintele clientului

 

eu stiu de ce am scris ce am scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu de ce am scris ce am scris.

 

Bag de seama ca tu ti-ai luat permisul inainte de noua legislatie, de noul cod rutier si inainte de examinarea pe calculator.

Acum pozele se fac direct la Biroul de Examinari, din cadrul Serviciului de permise (nu se numesc EXACT asa, dar ca sa iti faci idee), adica acolo unde te duci sa te programezi. Poza nu ti se da in mana, pe hartie, ci ramane in baza lor de date, a politiei (nici macar nu o vezi; o sa o vezi abia in momentul in care iti iei permisul - care, apropos, se ridica la aprox. o saptamana dupa ce ai fost declarat promovat, IN NICI UN CAZ in aceeasi zi). In ceea ce priveste semnatura, specimenul acesteia se da tot acolo unde iti ia si imagine, adica tot la biroul de examinari, tot cu politistii. Se face ELECTRONIC, in momentul in care te prezinti pentru programare si NU la ridicarea permisului. Pentru acestea, iti garantez eu ca nu are cum sa se prezinte instructorul in locul tau.

 

Pentru alte activitati ce tin de intocmirea dosarului, da poate umbla instructorul si multi o si fac, pentru un tarif mai mare, insa o data ce scoala ti-a eliberat dosarul, dupa examinarea pe care o sustin imediat dupa terminarea cursurilor (legislatie + conducere), nu il mai dai din mana decat in momentul in care ai promovat si proba practica, pana atunci nu ti-l opreste nici la programare, nici la sau dupa sustinerea probei "scrise".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe bdul Mamaia, langa spitalul militar, unde erau tamponarile usoare inainte. Sunt 4 intrari, toate legate de permise. Tu te duci la intrarea B, cu dosarul (sa ai si taxa de examinare platita, cea care se plateste la agentia fiscala - asta trebuie platita ori de cate ori dai examenul) si sa fii pregatit de poza (cea care o sa apara pe permis) si semnatura.

Mi-am amintit ceva. Tu ai terminat acum scoala? Ca daca da, trebuie sa te programeze in maxim 7 zile. Adica trebuie sa dai examenul in maxim 7 zile de la data la care te prezinti pentru programare.

 

am terminat scoala toamna trecuta... am dat imediat o data proba teoretica(ma programasem si pt oras) dar nu l-am luat atunci si dupa aia n-am mai incercat ca am avut bacul si am stat in alt oras (ma rog...scuzele de rigoare). si acuma dupa ce-am terminat cu tot balamucu' mi-am adus aminte si de scoala de soferi :P mi se pare nasol ca trebuie intai si intai sa imi fac programare la oras ca sa ma pot duce la sala... daca am terminat scoala toamna trecuta dureaza 2 luni pana la oras? ;) data expirarii e importanta pana in data programarii sau a examenului propriu-zis?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am dat de permis pe noul cod rutier, pentru dosar am avut nevoie de 2 poze, am luat in aceeasi zi probele, pe urma mi-au facut ei poza si am dat semnatura, apoi am mers si am achitat ceva taxa ca sa-mi ridic permisul. Atat.

doar examinarea psihologica am facut-o pe calculator.

in fine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am terminat scoala toamna trecuta... am dat imediat o data proba teoretica(ma programasem si pt oras) dar nu l-am luat atunci si dupa aia n-am mai incercat ca am avut bacul si am stat in alt oras (ma rog...scuzele de rigoare). si acuma dupa ce-am terminat cu tot balamucu' mi-am adus aminte si de scoala de soferi :P mi se pare nasol ca trebuie intai si intai sa imi fac programare la oras ca sa ma pot duce la sala... daca am terminat scoala toamna trecuta dureaza 2 luni pana la oras? ;) data expirarii e importanta pana in data programarii sau a examenului propriu-zis?

 

In cazul acesta vei fi nevoit sa iti refaci si cazierul, ca a expirat.

Dar zici ca ai dat sala si nu ai mai dat traseul. Ar trebui sa poti da direct traseul, nu cred ca se considera picat prin neprezentare. Incearca sa suni la scoala sa te interesezi sau direct la Permise, acolo unde ti-am zis, pe Mamaia.

Si da, si mie mi se pare nasol ca trebuie sa te programezi mai intai la traseu ca sa poti da sala, dar astea sunt regulile.

Tot ceea ce ti-am zis pana acum, am zis-o din experienta. M-am lovit de fooooarte multa birocratie si piedici. Printre care si asta. M-am dus neprogramata sa dau sala si nu m-au primit; programul nu le permitea sa faca asta.

 

 

LE: acu' am vazut ca nu ai luat sala, scuze.

 

am dat de permis pe noul cod rutier, pentru dosar am avut nevoie de 2 poze, am luat in aceeasi zi probele, pe urma mi-au facut ei poza si am dat semnatura, apoi am mers si am achitat ceva taxa ca sa-mi ridic permisul. Atat.

doar examinarea psihologica am facut-o pe calculator.

in fine

 

Mda, inseamna ca e vorba si de regulile fiecarui oras in parte. Interesant.

La Constanta este exact asa cum am descris pana acum. Si in nici un caz nu se dau ambele probe in aceeasi zi.

Pai si tu nu ai dat testarea la sala pe calculator?! Cand ai dat? Ca probabil ca nu tine numai de faptul ca au schimbat codul rutier, ci de faptul ca s-au "electronizat" astia de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×