Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Nepotrivire de caracter?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la cum gandesti acum, indiferent ce barbat ai avea, si ce familie ar avea el, tu tot nu esti inca pregatita ptr a-ti intemeia o familie.

pai nici nu vrea. El vrea o familie, nu ea. Si asta mi se pare un motiv suficient pentru a exista divergente.

Fata, din punctul meu de vedere, despartirea e o chestiune de timp. Eu nu stiu cum ai curaj sa vorbesti despre casnicia voastra impreuna, cand se vede clar ca n-aveti nici o treaba unul cu altul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si o completare...familia lui este foarte dezordonata, imputita...sunt genul de oameni care daca mananca acum, se ridica de la masa fara sa stranga...nici macar farfuria in chiuveta nu si-o pun...

Stiu ca e amuzant ce spun, dar nimicurile astea efectiv ma innebunesc! Am ajuns sa imi fie scarba sa mananc ceva la el ca mi se da furculita murdara sau paharul in care imi pun apa are resturi de mancare uscata pe el.

Pai e frumos asa?

Asta vreau sa spun....eu nu am fost crescuta asa, la naiba! Intelegeti? M-am saturat sa plang mereu...imi doresc sa ma marit peste ceva ani, vreau copii, vreau sa ma marit cu un singur barbat, nu cu toata familia lui de nesimtiti care probabil daca ma mut la ei, eu fac curatenie toata ziua si ei se culca pe o ureche ca a venit servitoarea in casa.

Plus ca in acea casa nu m-as simti niciodata ca in a mea (a noastra, ma rog). Mai bine stau cu chirie, dar nu ma bate nimeni la cap!

mama draga, pai daca tu esti atat de educata, de ce nu te apuci tu sa strangi vasele frumos, dupa masa, speli frumos si ...uite, dai exemplu prin fapte si nu prin vorbe.....daca este adevarat ca tu nu ai fost asa crescuta....demonstreaza, mama draga!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ete fleosc.. da' ce, e sluga lor? Poate face asta o data, asa, de pamplezir. Da' nu are de ce sa le demonstreze ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca imi plac cercurile selecte, oamenii de calitate etc. Interactionez zilnic cu astfel de oameni pentru ca lucrez cu ei. DAR: nu am nimic impotriva saracilor, incultilor care isi vad de treaba lor, ma cobor si incerc sa ma ridic la orice nivel, sunt credincioasa...nici nu stiu ce sa va mai spun.

Poate ca d-asta sunt asa: ca la serviciu vad oameni cu prestanta si cand ma duc la el si dau de prostii aia care daca intru si ii salut, abia imi raspund cu o jumatate de gura, pai mor de nervi.

NU SUPORT sa ma intrebe ce salariu am, de ce am mai fost la doctor, sa ma traga de limba cu diferite probleme. PENTRU CA NICI EU NU II INTREB PE EI. Vorbesc frumos cu ei, dar a se intelege: nu intervin in familia lor. Mi s-a intamplat sa ii vad pe strada si sa se faca ca nu ma vad. Pai tot eu sunt aia OPULENTA?

te-ai pus singura pe un piedestal de unde ti se face scarba sa te si uiti in "jos", d-apoi sa cobori.....asta-i problema ta....

 

ia-ti un fraieruc din asta, un "domn" si vezi cat de "fericita" vei fi...oricum pana nu faci asta nu iti vei da seama unde este adevarata fericire.

 

Ete fleosc.. da' ce, e sluga lor? Poate face asta o data, asa, de pamplezir. Da' nu are de ce sa le demonstreze ceva.

atunci sa nu mai fie atat de "educata" cu vorba....ptr ca ajunge sa fie o pampalica. sincer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum spuneam mai sus: daca sunt culta si educata, inseamna ca sunt plina de fite. Asta este tipica mentalitate a romanului. Spre uimirea ta (cel care ai zis sa spal vasele), am facut de nenumarate ori la inceputul relatiei mele cu el si nu la mine acasa, ci la el, pentru ca nu puteam sta cateva ore la el in mizeria aia, desi nu aveam nicio obligatie sa o fac. De ce nu am mai facut-o? Pentru ca am observat ca restul familiei lui (nu parintii) si-au luat-o in cap si cand ajungeam acolo doar ca nu-mi puneau matura in mana.

Tot spre uimirea ta (cel care ai dat de inteles ca nu vreau o familie si sunt plina de ifose, "mi-e scarba sa ma uit in jos"), am scris si mai sus: la mine sambata e zi de curatenie. Eu sambata frec WC-urile din baile de la mine de acasa, frec cada, chiuveta, dau cu aspiratorul, sterg geamurile. Cu atat mai mult inainte sa vina un musafir.

Si mi se pare normal ca ai lui sa creada eu stiu ce despre mine, atata timp cat eu sunt ceva "magnific" pentru ei. Tanara, cu studii, de familie buna, plimbata, amabila cu toata lumea, cu o posibila cariera pe viitor. Dupa cum am mai spus, oamenii care nu ajung sus in viata lor, se simt frustrati, invidiosi, rautaciosi pe astia care reusesc. Cand m-am angajat eu, am intrat pe bune unde sunt acum, aplicand un CV pe internet. Eeee....cand am spus asta, au inceput toti: "du-te, domne, ca nu ai cum...recunoaste ca te-a bagat cineva...totul e pe pile in ziua de azi" si numai asa...

 

daca ai nevoie de bani, parintilor le ceri si nu LUI?

draga mea, traiesti intr-o lume ireala si cheltui banii pe care nu ii ai.

tu vrei figuri.si nu familie.

 

sper din tot sufletul ca "iubitul" tau sa-si gaseasca in curand o domnisoara care ii va servi in fiecare seara (in timp ce tu iti faci damblaua prin oras) un pahar cu sifon indulcit cu multe saruturi....

 

PS: iarta-ma daca iti las impresia de rautacism, dar ar fi bine sa te trezesti si sa iti deschizi ochii, sa vezi lumea prin ochii tai si nu prin ochelarii pe care ti i-au pus ai tai....

 

De unde ai tras tu concluzia ca eu cheltui bani pe care nu ii am? Tu ai impresia ca eu muncesc degeaba? Am banii mei. E adevarat, insuficienti momentan pentru ca nici studiile nu mi le-am terminat. Mai am putin. Si mi se pare firesc ca atunci cand raman in pana de bani, sa le cer parintilor. Bine ca nu ma duc sa ma culc pe bani cu unul si cu altul cum fac altele. Si nici pe prostii nu ii cheltui. Eu imi platesc studii, am masina...mie nu imi baga prietenul meu benzina in ea, ci eu.

Dar stii care e problema? Nu ma justific in fata nimanui...mi se pare normal ca parintii sa ma sprijine, pentru ca si eu ii mai ajut pe ei cu bani cand se intampla sa nu aiba.

Am primit o educatie de la parinti: indiferent de situatie, nu cere bani barbatului de langa tine. Nu stii ce se va intampla pe viitor. Eu nici cu imprumut nu ii cer.

Gresit: nu vreau figuri, ci vreau familie mai tarziu, nu acum...A te imbraca cu o haina de calitate nu reprezinta "figura" sau a te plimba prin magazine, chiar daca nu iti achizitionezi ceva.

Vreau sa te trec prin viata asta si nu vreau sa o fac degeaba, stand la OTV cu ai lui si mizeria in casa cat casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nici nu vrea. El vrea o familie, nu ea. Si asta mi se pare un motiv suficient pentru a exista divergente.

Fata, din punctul meu de vedere, despartirea e o chestiune de timp. Eu nu stiu cum ai curaj sa vorbesti despre casnicia voastra impreuna, cand se vede clar ca n-aveti nici o treaba unul cu altul..

 

Amarena, vrea o familie...dar are pana in 25 de ani. Ce sa faca el cu un copil acum? Are ce sa-i ofere? Cine se ocupa de copil? Noi nu avem casa, eu nu mi-am terminat studiile, nu suntem pregatiti sa stam cu chirie acum. Ca sa ajungem sa stam impreuna trebuie sa trecem in prealabil printr-o cununie civila. Acesta este un principiu de-al meu pe care il respect. Vreau sa imi permit sa imi platesc cateva zile la un hotel daca e sa ma cert cu el si sa plec din casa (printr-o supozitie), nu sa vin cu coada intre picioare la mamica acasa.

Acum nu mai e ca inainte. Femeia la cratita, cu copil de la 15 ani. In ziua de azi e greu sa te realizezi, si mai ales singur...eu nu am pile, nu am relatii, nu am nimic. Trebuie sa razbesc singura pentru un post bun, desi am o facultate. Tu stii cati sunt cu facultati si nu au locuri de munca?

Ca sa am un copil, trebuie sa am si un salariu decent, SIGUR...ca mai bine nu il mai fac, decat sa se chinuie saracul copil, sa vada o ciocolata in geamul unui magazin si eu sa nu pot sa i-o cumpar? De ce? Ca m-am maritat ca proasta prea repede, nerealizand greutatile iminente care apar si care nu apareau daca mai stateam un pic cat sa ma asigur ca as avea un trai decent.

 

 

 

:)

 

Foarte frumos...eu sunt sensibila la chestii de genul asta si imi place si videoclipul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

leasing7 , fata a cerut sfaturi.. acum nu te apuci sa te iei si u de ea dupa ce ca acasa mai are unul ca tine.. dak vroiai sa postezi ii dadeai un sfat prietenesc nu o musca-ai de fund.. stii cocky imi place cum gandesti in legatura cu copilul nu are rost sa faci unul dak nu ai ce sa ii oferi.. si in primul rand faci un copil atunci cand in casa exista iubire si intelegere pt k nu poti creste un copil intr-o atmosfera tensionata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
leasing7 , fata a cerut sfaturi.. acum nu te apuci sa te iei si u de ea dupa ce ca acasa mai are unul ca tine.. dak vroiai sa postezi ii dadeai un sfat prietenesc nu o musca-ai de fund.. stii cocky imi place cum gandesti in legatura cu copilul nu are rost sa faci unul dak nu ai ce sa ii oferi.. si in primul rand faci un copil atunci cand in casa exista iubire si intelegere pt k nu poti creste un copil intr-o atmosfera tensionata..

 

Imi pare rau ca sunt asa putini care gandesc ca tine...uneori ma intreb de ce un numar atat de mare de oameni refuza sa vada realitatea? Sau unii dintre ei o vad si nu o admit, nu recunosc nimic...nu stiu ce sa spun. Drept dovada ca pe multi i-am pus pe ganduri, nici nu au mai postat...sau or avea alte pareri si nu-si mai bat capul; asta e...

Iti multumesc mult pentru sfaturi...chiar aveam nevoie...si se vede ca ai trecut prin ceva similiar pentru ca doar tu si inca vreo 2, 3 fete m-au inteles...restul au stiut doar sa critice.

Editat de cocky12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact cum spuneam mai sus: daca sunt culta si educata, inseamna ca sunt plina de fite. Asta este tipica mentalitate a romanului. Spre uimirea ta (cel care ai zis sa spal vasele), am facut de nenumarate ori la inceputul relatiei mele cu el si nu la mine acasa, ci la el, pentru ca nu puteam sta cateva ore la el in mizeria aia, desi nu aveam nicio obligatie sa o fac. De ce nu am mai facut-o? Pentru ca am observat ca restul familiei lui (nu parintii) si-au luat-o in cap si cand ajungeam acolo doar ca nu-mi puneau matura in mana.

Tot spre uimirea ta (cel care ai dat de inteles ca nu vreau o familie si sunt plina de ifose, "mi-e scarba sa ma uit in jos"), am scris si mai sus: la mine sambata e zi de curatenie. Eu sambata frec WC-urile din baile de la mine de acasa, frec cada, chiuveta, dau cu aspiratorul, sterg geamurile. Cu atat mai mult inainte sa vina un musafir.

Si mi se pare normal ca ai lui sa creada eu stiu ce despre mine, atata timp cat eu sunt ceva "magnific" pentru ei. Tanara, cu studii, de familie buna, plimbata, amabila cu toata lumea, cu o posibila cariera pe viitor. Dupa cum am mai spus, oamenii care nu ajung sus in viata lor, se simt frustrati, invidiosi, rautaciosi pe astia care reusesc. Cand m-am angajat eu, am intrat pe bune unde sunt acum, aplicand un CV pe internet. Eeee....cand am spus asta, au inceput toti: "du-te, domne, ca nu ai cum...recunoaste ca te-a bagat cineva...totul e pe pile in ziua de azi" si numai asa...

 

 

 

De unde ai tras tu concluzia ca eu cheltui bani pe care nu ii am? Tu ai impresia ca eu muncesc degeaba? Am banii mei. E adevarat, insuficienti momentan pentru ca nici studiile nu mi le-am terminat. Mai am putin. Si mi se pare firesc ca atunci cand raman in pana de bani, sa le cer parintilor. Bine ca nu ma duc sa ma culc pe bani cu unul si cu altul cum fac altele. Si nici pe prostii nu ii cheltui. Eu imi platesc studii, am masina...mie nu imi baga prietenul meu benzina in ea, ci eu.

Dar stii care e problema? Nu ma justific in fata nimanui...mi se pare normal ca parintii sa ma sprijine, pentru ca si eu ii mai ajut pe ei cu bani cand se intampla sa nu aiba.

Am primit o educatie de la parinti: indiferent de situatie, nu cere bani barbatului de langa tine. Nu stii ce se va intampla pe viitor. Eu nici cu imprumut nu ii cer.

Gresit: nu vreau figuri, ci vreau familie mai tarziu, nu acum...A te imbraca cu o haina de calitate nu reprezinta "figura" sau a te plimba prin magazine, chiar daca nu iti achizitionezi ceva.

Vreau sa te trec prin viata asta si nu vreau sa o fac degeaba, stand la OTV cu ai lui si mizeria in casa cat casa.

foarte frumos pana aici. insa ramane intrebarea: una ca tine cum a ajuns in situatia de a se injosi in halul asta? in a sta macar de vorba cu unul ca prietenul tau, a carui familie iti permiti sa faci in fel si chip doar ptr ca nu sunt la fel de "educati" ca tine?

 

in "educatia" asta a ta, in cei 7 ani de acasa, ai tai nu te-au educat sa nu vorbesti de rau, de urat pe cei "mai putin educati" ca tine?

 

nu te-au educat sa nu stai de vorba si sa nu "te injosesti" in a sta de vorba cu oameni care sunt "mai prejos" ca tine?

 

draga mea, educatia ta nu e educatie. ce e mai important in viata nu ai invatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×