Sari la conținut
Forum Roportal
mihai_b78

Intrebare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua,

as dori sa combin o fotografie cu un executabil,mai precis sa combin "poza.jpg" si "cartoon.exe" in asemenea fel incat cand deschid poza sa actionez si executabilul.

intrebare suplimentara : se poate schimba terminatia ambelor astfel incat sa-si pastreze functiile? sa zicem in loc de poza.jpg sa fie poza.exe si invers?

 

multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge sa faci ce vrei tu.

Windows-ul nu va incerca sa execute un fisier cu extensia jpg, chiar daca e de fapt un executabil redenumit sa aiba extensia jpg. Va incerca sa il deschida cu programul asociat acelei extensii (cel mai probabil un viewer de poze).

In plus, nu merita sa pierzi timpul cu astfel de prostii.

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu merge sa faci ce vrei tu.

Windows-ul nu va incerca sa execute un fisier cu extensia jpg, chiar daca e de fapt un executabil redenumit sa aiba extensia jpg. Va incerca sa il deschida cu programul asociat acelei extensii (cel mai probabil un viewer de poze).

In plus, nu merita sa pierzi timpul cu astfel de prostii.

 

"In plus, nu merita sa pierzi timpul cu astfel de prostii"- replica asta face toti banii.

am priceput,multumesc.credeam ca in calculatoare totul este posibil dar se pare ca m-am inselat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi, ai si simtul umorului. Cine ar fi crezut, tinand cont de ce fel de intrebari pui ?

Puteam sa-ti spun direct ca pui intrebari tampite, dar am zis sa iti spun doar ca pierzi vremea cu prostii pentru inceput, ca sa nu zici ca sunt rau. Nu de alta, dar astfel de intrebari nu sunt agreate pe aici.

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa vezi, ai si simtul umorului. Cine ar fi crezut, tinand cont de ce fel de intrebari pui ?

Puteam sa-ti spun direct ca pui intrebari tampite, dar am zis sa iti spun doar ca pierzi vremea cu prostii pentru inceput, ca sa nu zici ca sunt rau. Nu de alta, dar astfel de intrebari nu sunt agreate pe aici.

 

oops!ti se par intrebari tampite probabil ptr ca nu stii raspunsul la ele.acum ca sa te lamuresc ,ce cautam eu am gasit, noroc cu prietenul meu Google care intamplator este mai la obiect(ca sa nu spun altfel)decat tine.era mai simplu sa te abtii ori sa-mi spui ca exista un anumit program care le combina pe cele doua si executa una ori ca se pot pune intr-un fisier iar cand dai click pe fisier se actioneaza executabilul.thanx anyway!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste binder ce ai gasit tu. Si fisierul rezultat trebuie sa aiba tot extensia exe, com sau pif ca sa fie executat. N-ai rezolvat nimic.

In privinta faptului ca pui intrebari cretine. Ele sunt cretine pentru ca, pe acest forum nu se accepta discutii despre ceea ce se denumeste in general drept "hacking". Citeste regulamentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se numeste binder ce ai gasit tu. Si fisierul rezultat trebuie sa aiba tot extensia exe, com sau pif ca sa fie executat. N-ai rezolvat nimic.

In privinta faptului ca pui intrebari cretine. Ele sunt cretine pentru ca, pe acest forum nu se accepta discutii despre ceea ce se denumeste in general drept "hacking". Citeste regulamentul.

 

hmm..daca o simpla intrebare de cum sa combin doua amarate de extensii jpg si exe te duce cu gandul la "hacking"atunci inseamna ca...sunt pe cale sa devin "hacker" ceea ce ...mwhahahaha! ori visez ori matale esti razna.in alta ordine de idei era mai simplu de prima oara raspunsul asta : "binder...fisierul rezultat trebuie sa aiba tot extensia exe, com sau pif ca sa fie executat" si incheiam ca si acum dealtfel cu un simplu multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ciudat motivul pentru care ai vrea sa faci asa ceva... si da, e o tenta de hacking aici... doar ca e imposibil de facut, motiv pentru care nu exista si nu vor exista virusi care sa se transmita prin poze, melodii sau filme. Asta e motivul pentru care las postarea vizibila si in forma in care este.

 

Astan probabil nu ti-a spus despre binder pentru ca incerca sa fie la obiect. La tine practic nu se declanseaza un executabil cand te uiti la poza ci fostul executabil impreuna cu poza au fost impachetate impreuna intr-un executabil mai mare care le executa pe cele doua pe rand. Ca efect, poate fi cam acelasi lucru, dar asta depinde in ce context, lucru pe care nu l-ai specificat.

 

Off topic : Domeniul in care se poate orice se numeste SF si chiar si acolo se tine cont de niste reguli (sau asa se obisnuia). Ai ramane uimit ce reguli stricte si ciudate au avut PC-urile, si chiar daca sunt din ce in ce mai putine si mai permisive, nu inseamna ca nu exista, doar ca nu mai dam toata ziua buna ziua nasul cu ele, ceea ce e altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×