Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ma intereseaza argumentele referitoare la necesitatea unor astfel de experimente.Nu ma intereseaza "progresele" medicale si stiintifice.Am mai auzit argumentele astea .

Din punctul meu de vedere ,cei care practica astfel de experiente ,trebuie sa infunde puscaria. Experimentele sa fie interzise prin lege .In acel moment am vedea ca totul a fost pentru profit cu orice pret. Natura ne ofera solutiile pentru toate problemele,trebuie doar sa o respectam si sa invatam sa cautam cu decenta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma intereseaza argumentele referitoare la necesitatea unor astfel de experimente.Nu ma intereseaza "progresele" medicale si stiintifice.Am mai auzit argumentele astea .

Din punctul meu de vedere ,cei care practica astfel de experiente ,trebuie sa infunde puscaria. Experimentele sa fie interzise prin lege .In acel moment am vedea ca totul a fost pentru profit cu orice pret. Natura ne ofera solutiile pentru toate problemele,trebuie doar sa o respectam si sa invatam sa cautam cu decenta .

 

 

 

 

de acord :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma intereseaza argumentele referitoare la necesitatea unor astfel de experimente.Nu ma intereseaza "progresele" medicale si stiintifice.Am mai auzit argumentele astea .

Din punctul meu de vedere ,cei care practica astfel de experiente ,trebuie sa infunde puscaria. Experimentele sa fie interzise prin lege .In acel moment am vedea ca totul a fost pentru profit cu orice pret. Natura ne ofera solutiile pentru toate problemele,trebuie doar sa o respectam si sa invatam sa cautam cu decenta .

 

subscriu! Omul mereu a incercat sa isi justifice actiuniile criminale impotriva altor vietati in numele stintei.. lucru stupid! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici gasiti informatii despre care companii fac si care companii nu fac experimente pe animale. http://search.caringconsumer.com/

 

Cautati la Companies That Do Test on Animals sa vedeti ca sunt trecute toate care se afla si in casele noastre. Eu am fost ieri la Carrefour si pur si simplu n-am avut ce detergent, ce sapun sa cumpar, ca pe toate scria ba Henkel, procter&gamble, ba Univeler, Schwarzkopf si tot asa... La fel si cu mancarea de pisici, toate Whiskas & co. Am ales sa cumpar una produsa de Carrefour, fara sa stiu daca am ales sau nu bine. Cautati de curiozitate companiile care, spun "ei", sunt decente si umane (daca mai are vreo semnificatie cuvantul asta) sa vedeti ca majoritatea nu va vor spune nimic. Aici eu nu inteleg: nu sunt ele promovare in Romania sau care-i faza? De ce nu-si fac publicitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici gasiti informatii despre care companii fac si care companii nu fac experimente pe animale. http://search.caringconsumer.com/

 

Cautati la Companies That Do Test on Animals sa vedeti ca sunt trecute toate care se afla si in casele noastre. Eu am fost ieri la Carrefour si pur si simplu n-am avut ce detergent, ce sapun sa cumpar, ca pe toate scria ba Henkel, procter&gamble, ba Univeler, Schwarzkopf si tot asa... La fel si cu mancarea de pisici, toate Whiskas & co. Am ales sa cumpar una produsa de Carrefour, fara sa stiu daca am ales sau nu bine. Cautati de curiozitate companiile care, spun "ei", sunt decente si umane (daca mai are vreo semnificatie cuvantul asta) sa vedeti ca majoritatea nu va vor spune nimic. Aici eu nu inteleg: nu sunt ele promovare in Romania sau care-i faza? De ce nu-si fac publicitate?

 

este greu sa boicotezi companiile ce fac teste pe animale.. sunt prea multe si mult prea mari. Ca sa ajungi sa cumperi marfa branduita Carrefour sau Metro nu prea este recomandat din pricina continutului execrabil si daunator din respectivele alimente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este greu sa boicotezi companiile ce fac teste pe animale.. sunt prea multe si mult prea mari. Ca sa ajungi sa cumperi marfa branduita Carrefour sau Metro nu prea este recomandat din pricina continutului execrabil si daunator din respectivele alimente.

 

N-au decat sa-si faca reclama in continuare, nu le opreste nimeni. Eu ma intreb de ce sunt asa in umbra celelalte, asa zis decente in privinta experimentelor. De ce nu se folosesc de atuul asta, pentru a se impune pe piata comerciala? Eu de exemplu vreau sa cumpar un detergent netestat pe animale, vreau sa-i cumpar pisicii mele mancare netestata pe animale s a m d, nu am de unde!! Ce fac? comand de pe net? La asta ma refer. Odata ajuns in supermarket, omu' baga in cos. Daca ar sti insa ca prin simpla lui alegere poate face un bine (sau un rau) si ar avea si intre ce si ce sa aleaga, lucrurile ar sta altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Odata ajuns in supermarket, omu' baga in cos. Daca ar sti insa ca prin simpla lui alegere poate face un bine (sau un rau) si ar avea si intre ce si ce sa aleaga, lucrurile ar sta altfel.

Cata dreptate ai. Daca toti am gandi fiecare alegere si consecintele ei in locul indiferentei egoiste, raul din lume ar falimenta. Si totul datorita unor banale (la prima vedere) alegeri ale fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ouale:

 

Putini dintre noi stim cat are de suferit o gaina pana ne asigura noua necesarul de oua pe saptamana, luna, an... In afara de data productiei si/sau expirarii, ouale mai au, la baza marcajului, o cifra, 1, 2 sau 3. Pe cele mai multe veti vedea inscriptionat 3. Alea sunt cele mai comercializate pentru ca sunt, ati ghicit... si cele mai ieftine. Cifrele astea reflcta conditiile in care sunt crescute gainile.

1 este cifra indicatoare a gainilor cescute in spatii libere de exterior, unde se pot misca si pot manca in voie -in mediul natural de fapt

2 este cifra indicatoare a gainilor cescute in spatii libere de interior, unde la fel, se pot deplasa si pot manca

(1 si 2 le gasiti in general in supermarket-uri, cititi indicatiile de pe gratarele de oua)

Iar ouale marcat cu 3 sunt cele provenite de la gainile crescute in baterii. Daca dati o cautare pe google, veti vedea ce inseamna de fapt aceste baterii, "conform normelor UE"... Bateriile sunt de fapt niste custi foarte mici, gainile nu au spatiu sa se dezvolte, de fapt nu au spatiu nici cat sa se ridice in picioare. Li se taie ciocurile ca sa nu se manance intre ele. Asta e realitatea!! Am cumparat de la o doamna care vindea in targ pui (ceva mai mari, ii luase de la Avicola), ca sa-i tinem la tara. Aveau ciocurile taiate, ne-am chinuit cu saptamanile sa le dam sa manance, le bagam efectiv grau pe gat, ca nu puteau prinde cu ciocul... NU STIAU SA MEARGA! Nici macar nu se tineau pe picioare, nu aveau muschii dezvoltati absolut deloc! Dar ce gasesti pe net te ingrozeste pur si simplu! Deschideti ochii, asta e realitatea in care traim, sa nu ne mintim, sa nu fim ignoranti si sa punem botul la tot ce e frumos prezentat si ambalat, fiti responsabili, aveti grija ce consumati! Macar atat sa facem si noi in semn de respect pentru natura si mediu, de care-am uitat ca depindem in totalitate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cata falsitate pe cei care au postat aici. 9 din 10 experimentele pe animale sunt facute pe sobolani. Voi daca vedeti un sobolan in casa il otraviti si il omorati fara mila, dupa care veniti aici si faceti pe socatii ca cum e posibil ca unii sa faca experimente pe bietele animale.

Faptul ca unele laboratoare ale unor firme cosmetice nu respecta procedurile (adica mai intai sa se faca experimente pe plante si piele sintetica si numai daca acestea ies bine sa se faca experimente pe animale si oameni) asta e adevarat, dar pana la urma nu e treaba voastra si exista institutii care trebuie sa ia masuri in aceste cazuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul este unul interesant si sunt sigura ca il putem dezbate fara a prezenta imagini care pot afecta psihicul.

Nu sunt o ipocrita, nu sunt o puritana, insa, asa cum pe mine ma afecteaza astfel de imagini, pot afecta pe oricine, indeosebi un copil. Eu pot alege la ce ma uit si la ce nu, dar sa nu uitam ca avem vizitatori copii, ei nu au discernamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×