Sari la conținut
Forum Roportal
woof

intrebare

Postări Recomandate

e prima oara cand intru pe acest forum, asa ca daca am nu am postat unde trebuie....imi cer scuze.

 

eu sunt donator de sange. donez cam de 2-3 ori pe an...(si am doar 23 de ani).

la ultima donare, in mai, mi-a iesit amilaza crecuta..(scria 54%).. nu inteleg ce inseamna asta..

imi poate cineva explica??

 

subliniez ca nu am dureri in nici o parte a abdomenului...

 

va rog, daca poate cineva sa-mi explice ce inseamna asta..

 

vrea sa mai subliniez si faptul ca anul acesta m-am ingrasat brusc, de la 60kg la 85kg.. sa fie ceva legatura intre ele??

Editat de woof

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa te ajute sa intelegi.

Amilaza este fabricata de pancreas si secretata in intestin pentru a ajuta la digestia alimentelor provenite din cereale si cartofi (amidon). O cantitate foarte mica trece in sange, iar din sange se elimina prin urina. Dar in bolile pancreasului (pancreatita acuta sau cronica, in calculi ai pancreasului) si in alte boli care astupa canalul pe care se scurge enzima in intestin, se produce trecerea enzimei in sange crescand cu mult peste valorile normale. Enzima se masoara in unitati Wohlgemuth (UW) sau in unitati internationale (UI).

Valori normale ale amilazei:

Sange = 8-32UW/1 ml ser

230-2700 UI/l ser

Urina = 16-64 UW/ml urina

8000-30000UW/24 ore

Sub 5500 UI/l

Valoarea la analizele tale este mult peste limita superioara. Ar trebui sa-ti faci cateva analize specifice ale pancreasului. Mai mult ca sigur cresterea in greutate a dereglat echilibrul organismului.

Sanatate.

Editat de amonis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×