Sari la conținut
Forum Roportal
aligadot

Perioada de oboseala

Postări Recomandate

Ai incercat un control la tiroida? (nu glumesc, zic si io)

 

Categoric, aici se impune un control medical sau analize de rutina: Ca, Mg, potasiu etc...Vita B.

 

Nu vad ce e "paranormal" (ma refer la sectinea topicului) aici, poate fi si o astenie. Si nu e de glumit cu asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai incercat un control la tiroida? (nu glumesc, zic si io)

 

 

Categoric, aici se impune un control medical sau analize de rutina: Ca, Mg, potasiu etc...Vita B.

Am facut ecograf la tiroida in vara. Plus alte analize in sensul asta, TSH si nu mai stiu ce am mai facut. Nimic anormal.

Analize generale de gen Ca, Mg, K...Am facut acum o luna. Singura problema:Mg. Dar deja am facut o cura cu Mg si sper ca a revenit la valoarea normala.

 

Se manifesta doar in perioada asta, astept sa treaca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are cineva idee de ce ma simt asa?

Recunosc ca nu fac nici un efort, nu am alte activitati... si nu m-i se schimba cu nimic modul de viata, care sa motiveze aceasta oboseala...

Stie cineva?

Eu as lua in calcul un atac la nivel energetic ... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dacă ar fi de la tiroidă, ar fi o oboseală generală, nu doar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu nevoie de niste pareri intr-o privinta...

 

De vreo 3 ani incoace, observ ca in perioada sfarsitul lui ianuarie/ februarie, ma simt foarte obosit...parca as dormi nonstop, si tot nu ma odihnesc...

Nimeni nu se mai simte asa, cel putin nu din familia mea...

 

Are cineva idee de ce ma simt asa?

Recunosc ca nu fac nici un efort, nu am alte activitati... si nu m-i se schimba cu nimic modul de viata, care sa motiveze aceasta oboseala...

Stie cineva?

 

HIBERNEZI.... Si eu ma simt asa in noiembrie,dupa echinoctiu de primavara nu o sa-ti mai trebuiasca sa dormi.

 

Eu as lua in calcul un atac la nivel energetic ... .

Ce inseamna atac la nivel energetic ?

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as lua in calcul un atac la nivel energetic ... .

 

Adica??

Eu as lua in considerare o explicatie, ma intereseaza atacurile astea ! :cheer:

 

Sau as lua in calcul asta, ca n-o fi deschis topicul din plictiseala, nu-i asa?

 

"singura problema e Mg'

 

Da, e singura problema, dar o mare problema. Mg scazut e sursa stressului, ca sa nu mai vorbim de faptul ca fara Mg permeabilitatea celulelor scade si nici Ca seric nu se mai fixeaza, acest lucru ducand la astenii, oboseala, stare confuza, lipsa de concentrare, altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HIBERNEZI.... Si eu ma simt asa in noiembrie,dupa echinoctiu de primavara nu o sa-ti mai trebuiasca sa dormi.

 

 

Ce inseamna atac la nivel energetic ?

 

 

da....mai simt asa si prin perioada inaintea iernii..adica prin oct/noi, dar nu prea am retinut perioada... deci nu cred ca e de la vitamine...sau chestii de genu asta(tiroida....)

 

atac energetic, nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca sta cineva in fiecare an sa imi faca vraji in perioada asta....in fiecare an, deci, eu zic ca pica si asta...

 

este,exact, un fel de hibernare, dar doar nu sunt urs, sa hibernez...

recunosc ca din cauza acestei perioade, in ultimii ani am luat masuri din punct de vedere social, si de aia tin minte asa bine perioada...perioada din oct/noi nu m-a facut sa iau masuri si de aia nu stiu exact perioada....

alte pareri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista Sindromul oboselii cronice dar este greu de diagnosticat. Dar din cate zici tu nu ai simptomele alea. Tu vrei numai sa dormi...nu ai vreo durere,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-ti petreci cat mai mult timp afara in zilele insorite.Simptomele pe care le-ai prezentat s-ar putea datora cantitatii insuficiente de lumina solara acumulata.Lunile decembrie-ianuarie vin in general cu o agitatie suplimentara datorata sarbatorilor si este posibil sa nu acorzi o atentie prea mare oboselii.

 

"Studii recente si competente atesta faptul ca razele soarelui sunt considerate, in prezent, inamicul numarul 1 al depresiilor. Numeroase teste facute in tarile nordice (Finlanda, Danemarca, Suedia), acolo unde depresia este o boala nationala, au aratat fara dubiu ca expunerea la soare este un remediu extraordinar contra starilor depresive. Psihiatrul american dr. N. E. Rosenthal, care a studiat indelung fenomenul, noteaza in raportul sau publicat in 1999 in

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Categoric, aici se impune un control medical sau analize de rutina: Ca, Mg, potasiu etc...Vita B.

 

Nu vad ce e "paranormal" (ma refer la sectinea topicului) aici, poate fi si o astenie. Si nu e de glumit cu asa ceva.

 

Ana, ce s-ar putea incadra la paranormal sau mai putin normal, este faptul ca starile astea apar la multe fiinte in ultimii ani, ciudat, cel putin ciudat, nu? Eu cel putin nu stiu sa fi simtit vreodata asa o stare de oboseala ca in ultimii 2-3 ani, si stiu oameni care nici macar nu sunt preocupati de 'probleme' paranormale, dar tot se plang de o stare de oboseala groaznica, sau de depresii constante mai ales in perioada Jan - Martie a anului. Cei care au scris pana pana acum despre asta pe topicul asta, stiau ei la ce se refera si de ce o incadreaza in categoria "paranormal"...Nu-i asa dragilor? Pana la urma s-ar putea sa nu fie paranormala decat prin prisma normalitatii societatii actuale. Oricum, fizic vorbind, eu personal am detinut intotdeauna rezerve de energie inepuizabile, si ciudat e ca tocmai in ultimii ani, cand duc o viata mult mai "odihnitoare" decat in ultimii 10 ani dinainte, ma simt invers proportional ca si oboseala fizica. Acum e vreo 4 dimineata la mine si n-am mai dormit - imediat - de 24 de ore, si simteam ca lesin de la ora 0 (trezire), ceva de genul "imi ies ochii prin orbite si mi s-au ascutit pometii", in halul asta de obosita ma simt. Ma rog, "trag de mine" ca o sa am timp sa "dorm" o eternitate la un moment dat si pana atunci vreau sa utilizez fiecare moment posibil, dar crede-ma ca daca m-as manifesta dupa ceea ce fizicul simte, as dormi non stop si as plange frecvent - ma rog, eu plang rar si mai nou si mai rar, ca de fapt sinele meu nu are nici un motiv real de suparare...poate doar ruperea de 'trecut' - daca asta poate fi un motiv de suparare...dar cred ca stiu 'colegii' ce vreau sa spun.

 

Numai bine - sa dai si sa primesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×