Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Cititul noaptea tarziu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum vreo 25 de ani ma pregateam pentru treapta a II a de liceu si in loc sa invat la fizica citeam cu pasiune "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu si apoi "Spitalul Municipal" de..... nu mai stiu cine pina la 3 dimineata. Le-am recitit de atunci de vreo.... 3 ori dar.....totu a fost altfel.

De curand am stat pina la 1 dimineata ( deh.. au trecut peste mine 25 de ani) sa termin "Versetele satanice".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de tarziu ati stat sa terminati o carte si care a fost cartea? :)

 

Acum doua seri - ma chinuiam sa termin "Calatorie prin Africa-1871" de H.M. Stanley - incerca sa-l gaseasca D. Livingstone.

Tocmai citisem inainte "Calatorii si cercetari in Africa de Sud" de D. Livingstone.

 

Cand eram in facultate si nu aveam condica de semnat a doua zi citeam pana tarziu in noapte cartile lui Peter Cheyney, Serge Brussolo, Dashiell Hammett, Carlo Manzoni, Isaac Asimov, Zaharia Stancu - exceptional scriitor - si multe altele.

Ma bucurat Mark Twain cu ale sale momente si schite gen Caragiale.

 

De vreo 35 ani citesc carti in continu dar prefer genul politist, ozn, sf, dar mi-au placut si Zaharia Stancu, Eugen Barbu.

O carte pe care am citit-o greu, cu rabdare pana la sfarsit a fost "Frumosii nebuni ai marilor orase" de Fanus Neagu.

 

Norocul meu este ca am mostenit o biblioteca cu vreo 3000 volume de la parintii mei - faceau coada la libraria Eminescu din Bucuresti cand se aducea "ceva" nou...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum vreo 25 de ani ma pregateam pentru treapta a II a de liceu si in loc sa invat la fizica citeam cu pasiune "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu si apoi "Spitalul Municipal" de..... nu mai stiu cine pina la 3 dimineata. Le-am recitit de atunci de vreo.... 3 ori dar.....totu a fost altfel.

De curand am stat pina la 1 dimineata ( deh.. au trecut peste mine 25 de ani) sa termin "Versetele satanice".

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de tarziu ati stat sa terminati o carte si care a fost cartea? :)

 

nu am dormit deloc pana nu am terminat Omul cu Ochelari Negri de Ion Blajan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La multe carti am stat pana noaptea tarziu, spre dimineata sa citesc. Daca nu reuseam dupa vreo 2 ore sa adorm, ma trezeam pe la 3 dimineata si tot citeam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit niciodata o carte pana noaptea tarziu! Mie cand imi este somn, pai mi-e somn cu adevarat! Prefer sa citesc ceva ziua, in special dimineata cand sunt cu mintea limpede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu prefer sa citesc seara...e mai liniste..mai mult timp...au fost mai multe de carti pt care am stat pana dimineata...dar daca sunt obosita nu rezist sa citesc mult pe timp de noapte....doar daca ma ambitionez tare :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de tarziu ati stat sa terminati o carte si care a fost cartea? :roll:

M-au prins multe dimineti citind, mai ales in vremea cand faceam taxi...de pe la 4.30-5.00 incepea sa mearga iara treaba, dar tot mai citeam intre comenzi...La un moment dat aveam o carte cu toti papii care s-au succedat la Vatican...a fost interesant sa vezi cate feluri de oameni...cativa - neasteptat- au fost...negri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×