Sari la conținut
Forum Roportal
Cimpoacă

Iti poti controla visele?

Postări Recomandate

Se pot controla cu mult exercitiu si rabdare.

E un exercitiu destul de greu. Am incercat de multe ori, dar n-am reusit niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pot controla cu mult exercitiu si rabdare.

 

Visele "controlate" reprezinta un surogat la viata reala care din diverse motive (handicap locomotor, handicap psihic) nu poate fi traita la parametrii normali. Dar ce inseamna viata traita la parametri normali cand ei difera functie de persoana.

 

Visele "controlate" nu sunt altceva decat un mijloc "natural" de a te droga cu iluzii produse de propriul creier. Este consumptiv si periculos sa fortezi creierul sa produca surogate de viata ("visuri ca viata") cand viata reala in trecut nu a oferit suficiente ocazii de a umple biblioteca creierului cu stimuli din care visurile sa poata fi compuse.

 

Cred ca un fel de vis scapat de sub control este alunecarea in psihoza. La inceput persoanele schizoide traiesc intr-o lume imaginara apoi cand lumea imaginara capata control asupra individului se cheama ca el este suferind de schizofrenie.

 

Este mai sanatos a trai viata, chiar si cu experiente promiscue, decat a incerca sa fugim de viata in visuri asa zis "controlate". Pentru ca pana la urma vom fi tentati sa experimantam catarsisul prin psihoza, care este nebunie curata, adica un vis lung si necontrolat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Visele "controlate" reprezinta un surogat la viata reala care din diverse motive (handicap locomotor, handicap psihic) nu poate fi traita la parametrii normali. Dar ce inseamna viata traita la parametri normali cand ei difera functie de persoana.

 

Visele "controlate" nu sunt altceva decat un mijloc "natural" de a te droga cu iluzii produse de propriul creier. Este consumptiv si periculos sa fortezi creierul sa produca surogate de viata ("visuri ca viata") cand viata reala in trecut nu a oferit suficiente ocazii de a umple biblioteca creierului cu stimuli din care visurile sa poata fi compuse.

 

Cred ca un fel de vis scapat de sub control este alunecarea in psihoza. La inceput persoanele schizoide traiesc intr-o lume imaginara apoi cand lumea imaginara capata control asupra individului se cheama ca el este suferind de schizofrenie.

 

Este mai sanatos a trai viata, chiar si cu experiente promiscue, decat a incerca sa fugim de viata in visuri asa zis "controlate". Pentru ca pana la urma vom fi tentati sa experimantam catarsisul prin psihoza, care este nebunie curata, adica un vis lung si necontrolat.

 

 

pai ...nu ai avut nici o data vre-un vis asa de frumos incat nu vroiai sa te mai trezesti? visele pot fi frumoase sau de-a dreptul sinistre....eu cel putin visez doar la extreme mai nou... :) visele de aceea ne sunt date ca sa ne retragem in lumea noastra..atunci cand lumea reala nu e asa de roz.....altii prin intermediul viselor afla lucruri importante despre subconstient,altii au vise premonitoare....iar la unii pur si simplu le place sa viseze si sa se joace cu visele......nu e nimic rau in a explora lumea viselor...sau lumile viselor.....cu siguranta aceste lumi sunt mult mai interesante si mai fascinante....decat lumea reala...care vedeti si voi cum decade de la o zi la alta....eu cred ca fiecare e liber sa faca ce vrea in vis...acest drept de a visa nu ni -l pot lua guvernantii lui peste si nici masoneria....:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar la unii pur si simplu le place sa viseze si sa se joace cu visele......nu e nimic rau in a explora lumea viselor...sau lumile viselor.....cu siguranta aceste lumi sunt mult mai interesante si mai fascinante....decat lumea reala...care vedeti si voi cum decade de la o zi la alta....eu cred ca fiecare e liber sa faca ce vrea in vis...acest drept de a visa nu ni -l pot lua guvernantii lui peste si nici masoneria....:lol:

 

Pai asa incepe schizofrenia, cu joaca cu visurile, ca doar nebunia e un vis lung si visul e o nebunie scurta. Dupa ani de trait viata in imaginatie si in vis, exista riscul sa ramai pentru tot deauna rupt de realitate. Cat despre paranoia cu masoneria si guvernantii, e doar paranoie si poate alimenta un delir de persecutie. Toate bune si frumoase pana cand ajungi in asa masura dominat de visuri si delir incat pierzi prietenii, familia, job-ul si ajungi la balamuc. Acolo, daca nu te conformezi, esti legat de pat si batut. Asta se intampla cu visatorii lui peste, ajung sa traiasca intr-o lume de cosmar. Ai idee cati bolnavi psihic mor anual in romania de foame si de frig? Zeci. Poate 100. Aici se includ si boschetarii. Nu e de gluma. Ori ramai in realitate, ori te scufunzi in visare, adica nebunie. Iar in nebunie primesti pumni si suturi in fund. Pentru ca nimeni nu-i iubeste pe psihotici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa incepe schizofrenia, cu joaca cu visurile, ca doar nebunia e un vis lung si visul e o nebunie scurta. Dupa ani de trait viata in imaginatie si in vis, exista riscul sa ramai pentru tot deauna rupt de realitate. Cat despre paranoia cu masoneria si guvernantii, e doar paranoie si poate alimenta un delir de persecutie. Toate bune si frumoase pana cand ajungi in asa masura dominat de visuri si delir incat pierzi prietenii, familia, job-ul si ajungi la balamuc. Acolo, daca nu te conformezi, esti legat de pat si batut. Asta se intampla cu visatorii lui peste, ajung sa traiasca intr-o lume de cosmar. Ai idee cati bolnavi psihic mor anual in romania de foame si de frig? Zeci. Poate 100. Aici se includ si boschetarii. Nu e de gluma. Ori ramai in realitate, ori te scufunzi in visare, adica nebunie. Iar in nebunie primesti pumni si suturi in fund. Pentru ca nimeni nu-i iubeste pe psihotici.

 

 

cum zici tu...omul are dreptul sa viseze...nu a zis nimeni ca rup contactul cu 'realitatea'....lui peste....doar ca unora le place sa si viseze....daca tu nu intelegi acest lucru...cum vrei....nu am avut cazuri de schizofrenie in familie....deci nu imi fac probleme de genul asta.....:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

visele se pot controla...poti fi oricine sau orice vrei tu sa fii in vis..dar cum nu stiu..banuiesc ca trebuie doar sa iti imaginezi cine sau ce vei fi si cred ca o sa se inample...si eu as vrea sa fiu oricine sau orice..mai putin insecte si muste...in rest orice:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×