Sari la conținut
Forum Roportal
GagaMania

Suveranitate personala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Ieri, stand in gradina, m-a strafulgerat o idee.

Ce ar fi daca mi-as proclama statul meu?

Vreau sa zic ca eu sa-mi proclam un regat al meu, suveran, cu o populatie de 1 cetatean, sa zicem sub numele de GagaLand.

Ma gandesc la un blazon/stema. Mi-as emite un pasaport ca cetatean al GaGaLand. Eventual as emite propria moneda.

In acelasi timp mi-as pastra si cetatenia romana. As folosi intermitent cele doua cetatenii, dupa interese.

De ex. cand as calatori prin Romania, la contactul cu autoritatile/ politia, as prezenta pasaportul ca catatean al GaGaLand, si as fi tratat ca cetatean strain, deci prin urmare abuzuri mai putine spre deloc, avand in vedere ca reprezentantul statului roman nu doreste sa puna Romania in conflicte diplomatice. La banci as deschide conturi ca cetatean GaGaLand si astfel, ca cetatean strain, as plati taxe mai mici.

 

Acum pentru cei ce se intreba daca acest lucru e legal....

 

Adica daca e legal ca intemeiez eu, fiinta omeneasca, un stat. Pai nu trebuie sa fie "legal"

Legalitatea e o notiune ca si regulile unui joc, in care partenerii-jucatori se invoiesc sa-l joace. Cum eu, ca fiinta umana sunt in afara jocului, nu e cazul sa fac nimic "dupa lege".

 

Fiinta umana e suverana. Nu exista legi pentru fiintele omenesti. Legile tarilor de pe planeta se refera la entitati artificiale numite "persoane". Statul creeaza un al doilea TU, un nume pe care il primesti (numele tau de fiinta omeneasca capitalizat in intregime) si sub care operezi in sistemul-stat , cu drepturi si obligatii. Daca n-ar fi asa, adica daca statul ar avea dreptul asupra fiintelor omenesti sa le impuna acest sistem, cum s-ar numi acest regim social, altfel decat sclavagism?

Prin urmare tot jocul social e o intelegere, un contract intre fiintele omenesti si entitatea-stat. Cu o mica obiectie, si anume, ca statul [roman] ascunde acest lucru: ca cetatenia e un contract.

 

Mi se pare fantastica ideea asta. Se rezolva dintr-un foc o gramada de probleme legate de birocratie, taxe, obligatii fata de statul roman, etc. Pur si simplu dispare jurisdictia majoritatii legilor.

Exista precedente la aceasta: majoritatea regilor si imparatilor de pe planeta, vaticanul, monarhiile, republicile, toate acestea sunt suverane. Eu de ce n-as fi ? Ce au regii si imparatii si eu nu am ?

Editat de GagaMania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai GoguMania ... muta topicul asta la coltul vesel si s'ar putea sa ai sanse . :lol:

 

sau la politica ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, GoguMania ... aici e locul ideal pentru proiectele tale ! :o:

 

La cat mai multe ! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce au regii si imparatii si eu nu am ?

Pamant? Cand cumperi pamantul unei tari de fapt il inchiriezi.

 

Excelent subiect. N-ar trebui tratat superficial.

 

Si locul este potrivit la legislatie. Si eu sunt interesat de aceste posibilitati. Macar sa le cunoastem, chiar daca s-au gandit "regii" si au ei ac si de ideile astea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pamant? Cand cumperi pamantul unei tari de fapt il inchiriezi.

 

Excelent subiect. N-ar trebui tratat superficial.

 

si taranii au pamant . :o:

 

 

 

Vezi Gogule , ti'am zis eu ca ai nimerit bine ... deja ai un prim-minstru ! :lol:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si taranii au pamant . :lol:

Te inseli! Nu privesti situatia in ansamblu. Proprietatea (inclusiv pamantul in proprietate) e o iluzie. GagaMania a inteles acest lucru. Ia mai gandeste-te...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Acum pentru cei ce se intreba daca acest lucru e legal....

Fiinta umana e suverana. Nu exista legi pentru fiintele omenesti. Legile tarilor de pe planeta se refera la entitati artificiale numite "persoane". Statul creeaza un al doilea TU, un nume pe care il primesti (numele tau de fiinta omeneasca capitalizat in intregime) si sub care operezi in sistemul-stat , cu drepturi si obligatii. Daca n-ar fi asa, adica daca statul ar avea dreptul asupra fiintelor omenesti sa le impuna acest sistem, cum s-ar numi acest regim social, altfel decat sclavagism?

Prin urmare tot jocul social e o intelegere, un contract intre fiintele omenesti si entitatea-stat. Cu o mica obiectie, si anume, ca statul [roman] ascunde acest lucru: ca cetatenia e un contract.

 

Mi se pare fantastica ideea asta. Se rezolva dintr-un foc o gramada de probleme legate de birocratie, taxe, obligatii fata de statul roman, etc. Pur si simplu dispare jurisdictia majoritatii legilor.

Exista precedente la aceasta: majoritatea regilor si imparatilor de pe planeta, vaticanul, monarhiile, republicile, toate acestea sunt suverane. Eu de ce n-as fi ? Ce au regii si imparatii si eu nu am ?

In primul rand ca nu poti face asta pe teritoriul altei tari.

Legal ai voie orice. Dar ce nu stii tu ..este vorba de cateva lucruri minore pe care se pare ca nu le-ai luat in calcul.

 

Iar statul roman nu ascunde nimic - asta privitor la cetatenie - esti liber sa renunti la era cand vrei.

Si privitor la intrebarea ta, pe scurt,ce au toti ceilalti enumerati de tine, si tu nu ai, este recunoasterea celorlalti.

 

mai GoguMania ... muta topicul asta la coltul vesel si s'ar putea sa ai sanse . :lol:

 

sau la politica ?

Nu, nu, e bine aici. Numai ca nu e primul care se gandeste la asta, si mai trebuiesc indeplinite si alte cateva conditii esentiale.

 

Te inseli! Nu privesti situatia in ansamblu. Proprietatea (inclusiv pamantul in proprietate) e o iluzie. GagaMania a inteles acest lucru. Ia mai gandeste-te...

Nu este nicio iluzie, asa privesti tu,. Este un drept. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este nicio iluzie, asa privesti tu,. Este un drept. :lol:

Este un drept privit din interior, este o iluzie privit din exterior. Adica proprietatea nu iti apartine decat in limitele legilor tarii pe care se gaseste. Deci faptul ca este "a ta" este o iluzie. Nu poti face ce vrei cu ea si pe ea. Impozitul il poti socoti totuna cu chiria: nu-l platesti, adios proprietate.

 

Deci sistemul ii da statut de "drept" proprietatii. Dar proprietatea sub forma de "drept" este relativa, nu este altceva decat o inchiriere conditionata. In conditiile astea, proprietatea este o iluzie, nu este altceva decat o inchiriere conditionata.

 

Eu inteleg prin proprietate, posesia nelimitata si neconditionata a unui lucu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×