Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Dumnezeu a creat omul...sau invers?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai bine primul intr-un oras de provincie decat al doilea la roma (cezar) :(

 

Dincolo de micile noastre sicane colegiale :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul,fiinta rationala,considera ca poate fii orice numai Dumnezeu

sa-l ajute.Asa este omul...trebuie sa se simta impins de la spate

si controlat mereu,astfel daca greseste sa aiba pe cine sa dea vina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca o sa ma criticati aspru pentru aceste randuri..stiu ca o sa ma priviti cu alti ochi..dar eu cred ca omul l-a creat pe Dumnezeu si o sa va explic de ce: pana acum nu a pus nimeni la indoiala ca mai intai a fost Dumnezeu si mai apoi omul..dar sa o luam logic: Daca mai intai a fost omul?.Omul primitiv, fara cunostinte de matematica, fizica, astronomie, etc....acesta era inconjurat de fenomene inexplicabile (fulgere, tunete, ploi, succesiunea zi-noapte etc.)....ca sa nu traiasca in necunoscut omul a inceput sa caute o explicatie acestor fenomene si astfel a creat zeii..acestia erau ,in mintea acelui om, la originea lucrurilor fantastice din jurul lui...pe masura ce a trecut timpul omul si-a dat seama ca mai multi zei inseamna mai multe jertfe, si astfel s-a incercat o unificare a zeilor sub conducerea unuia singur....O data cu dezvoltarea intelectuala a omului, religia a devenit mai mult un mijloc de manipulare si de stapanire a maselor sociale...s-a scris biblia, care pare a fi unul dintre primele coduri penale......a aparut biserica, cea care avea o mare influenta politica si sociala..

Si astfel eu va intreb..ati putea vreodata sa va ganditi ca de fapt tot ce credeti despre Dumnezeu este fals?..Credeti ca ipoteza mea cum ca omul L-a creat pe Dumnezeu ar putea fi adevarata?

Eu nu cred ca omul poate face ceva bun!!!Omul face si lucruri bune citeodata,dar in totalitate...uitati-va doar in jur!!!Din pacate multi dintre noi nu trebuie sa iese din casa lui proprie pt. a se convinge cit "de bune"sint lucrurile create de om...Sau la servici,sau in vecini,sau in oras,sau la Tv, peste tot avem dovezi concludente despre ce lucruri e in stare omul sa faca.In noul Testament un apostol spunea:"adevarat e acest lucru---Isus a venit pe pamint sa moara pt. toti pacatosii,printre care primul sint eu!---si nu asa cum credem noi,ci asa cum scrie Biblia...ca orisice gind rau e pacat...deci nu trebuie sa facem crime,hotii sau sa curvarim ,pt. a avea nevoie de MINTUIREA LUI ISUS! Deci eu zic ca intr-adevar traim zilele dinaintea venirii lui Isus pt. a lua Biserica,adica zilele lui anticrist, adica a sistemului omenesc care se crede singur D-zeu,comportindu-se ca atare.Deci ,cine vrea sa se hotarasca pt. viata vesnica alaturi de D-zeu (CREATORUL OMULUI si a tot ce exista),sa creada in El,recunoscind pe Isus ca Fiul lui D-zeu si Mintuitorul tuturor oamenilor,...astfel primind Duhul Sfint pt. a intelege ADEVARUL...si anume CA D_ZEU NE_A CREAT PE NOI!!!

Editat de dark_light
colorare inutila a textului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca omul poate face ceva bun!!!

Adevarat, noi cei care ne folosim ratiunea si Constiinta suntem fii lui Dumnezeu mult mai apropiati de EL decat Isus, si noi avem corp omenesc dar si divinitate, (sub forma de Constiinta si inteligenta superioara, de fapt suntem singurele creati de pe pamant care avem asa ceva!) Iar "minunile" noastre de ex. Penicilina a salvat milioane de oameni si nu doar pe Lazar, puterile noastre divine sunt mult superioare lui Isus!

Omul face si lucruri bune citeodata,dar in totalitate...uitati-va doar in jur!!!Din pacate, multi dintre noi nu trebuie sa iese din casa lui proprie pt. a se convinge cit "de bune"sint lucrurile create de om
E adevarat ca unii sunt oameni si nu Fii lui Dumnezeu, oamenii se deosebesc de Fii prin faptul ca chiar daca au oarecare inteligenta aceasta nu e superioara si le lipseste si Constiinta pe deasupra, deci nu faceti confuzie intre oameni si Semizei (adica oameni inteligenti si cu constiinta)
D-zeu,comportindu-se ca atare.Deci ,cine vrea sa se hotarasca pt. viata vesnica alaturi de D-zeu (CREATORUL OMULUI si a tot ce exista),sa creada in El,recunoscind pe Isus ca Fiul lui D-zeu si Mintuitorul tuturor oamenilor,...astfel primind Duhul Sfint pt. a intelege ADEVARUL...si anume CA D_ZEU NE_A CREAT PE NOI!!!

Dar degeaba va creat daca nu folositi darurile lui Inteligenta si Constiinta.... fara aceste doua veti ramane niste animale asemanatoare oamenilor .... doar acestea doua va vor apropia de Dumnezeu caci Dumnezeu vi le-a dat sa le folositi si nu sa le batjocoriti prin religie!

Daca Dumnezeu voia sa fim religiosi ne baga acest lucru in mintea noastra asa cum i-a bagat puiului de rata cunostinta ca de indata ce isi deschide ochii sa stie ce e iarba, apa si pisica!

Cum pe Creator nu l-a interesat religia vedem ca oamenii au mii de religii si nu una singura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii suntem oameni,fiecare cu greselile lui...Nu pot concepe lumea fara mine...

Dumnezeu este un mit,inventat de oameni...o greseala nu neaparat intamplatoare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul nu putea sa creeze ceva_fiindca a fost creat...Omul e defapt_un inventator - nu un creator.

Creator, e cel ce are capacitatea de a crea_din nimic. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne indreptam privirile spre cerul instelat, daca ascultam cintecul greierilor. daca gustam mierea, simtim frigul ,mirosim bradul si vorbim cu cei apropiati, cu siguranta am fost creati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×