Sari la conținut
Forum Roportal
gargbird

O noua oranduire!

Postări Recomandate

Las ca a functionat comunismul prin "hibele lui"...daca traia eroul tau Ceasca .mai scriai tu pe forum ...dar erai fericit ca traiai in comunism iar partidul avea grija de tine :spiteful:

Zau Kahila,nu ma innebuni. Stiu,comunismul nu iti permitea sa asculti Europa Libera la radio,iar la TV erau doua ore de program din care tovarasu' vorbea una. Adevarat iti spun, as da bucuros aceste "drepturi" pe un loc de munca asigurat,garantat de comunism. Din pacate,astazi poti compara un loc de munca stabil cu o...utopie,o fantezie irealizabila. :lol2:

 

Tot o dai cu 89. Evolutia dupa 89 se datoreaza comunsmului tau perfect pe care-l lauzi. Dar nu intelegi. Las ca te faci tu mare :P

Posteaza-mi tu aici citatul in care eu am spus despre comunism ca ar fii perfect. Vezi,una spun,alta intelegi. Eu am vorbit doar de comparatia dintre cele doua sisteme,nu am ridicat pe niciunul la rang de mare cinstire si pretuire.

De ce dai vina pe comunism pentru actuala democratie ? Argumenteaza. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu optez categoric pentru dictatura militara pentru cel putin zece ani de acum incolo!

 

gargbird

 

Fara restrictii gen:stingerea la ora 22,interzis in grupuri mai mari de 2-3 persoane,in rest,din partea mea, sa se puna si cu tancul pe cei care incalca legea. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Eu n-am o matusa Tamara.

E lasa, ca nici el nu o mai are ! :lol:

 

In toate oc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre dictatura ..:lol: nu ar strica sa adoptam modelul antic din vremea romanilor, cand in vremuri in care ordinea sociala devenea instabila, se instituia un dictatoriat de un an de zile.

Era numit un dictator care conducea cetatea, si care promulga edicte ce trebuia respectate de toti.

Intr-adevar,mai erau numiti si dictatori. Insa numai atunci cand cetatea era in pragul distrugerii din cauza razboiului cu alte popoare - vezi Fabius Maximus si Hanibal spre exemplu. Acum ma rog,poate mai existau si alte cauze pe care eu nu le cunosc,insa putin probabil sa fie numiti dictatori pe alte considerente in afara de cele ale razboiului. De la fondarea Romei ca republica,regula de baza a fost ca niciun individ sa nu detina singur prea multa putere si fiecare pozitie politica trebuia sa fie subiectul alegerilor regulate. Era cam nasol sa te pui in conflict cu legea fundamentala iar Caesar a simtit-o pe propria-i piele.

Dar la noi ar fi primit modelul acesta antic. :cry:

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noua oranduire ce doreste foarte tare uniformizarea omului, pana la a-i sterge orice element de identitate

"Doamna" si "domnisoara", interzise in Parlamentul European, deoarece au conotatii "sexiste".

http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-03-16&id=23422

Marea Britanie a interzis folosirea cuvantului "mama"; introducerea materiei istoria homosexualitatii in scoala ... asteptam pe zi ce trece, mai multe "inovatii" de acest fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fapte care poate ajuta cu dezbaterea :

 

" Romania este tara din Uniunea Europeana cu cel mai ridicat nivel al evaziunii fiscale. Potrivit lui Ioan Cezar Coraci, presedintele Uniunii Generale a Industriasilor din Romania, tara noastra ocupa detasat primul loc pe acest segment, cu un procent de 21%.

 

Media Uniunii Europene in ceea ce priveste sustragerea de la plata taxelor catre stat este de 8% - 10%. "

 

http://www.capital.ro/articol/romania-camp...ala-117741.html

 

 

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×