Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Traiesc sau Exist?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ma simt jignit,asa ca,concluzia n-a fost prea...exacta? :dwarf:"

nu cred k te`ar incalzi cu ceva la noapte concluzia mea :cat2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suntem prea oameni...

traiesti sau existi?e o oarecare diferenta intre cei doi termeni..

noi nu suntem decat niste copii bine reproduse,originalul s-a pierdut iar noi jucam fara incetare pe aceeiasi scena,singura piesa pe care o stim..cea a vietii noastre..e trist dar astia suntem,reflectii ale celor din jur,mici piese dintr-un mecanism mult mai vast pe care noi nu il putem cuprinde nici macar cu gandul.

"curajul de a risca ne limiteaza fericirea"...

existam pentru ca respiram,nu noi am ales sa ne nastem dar intrebarea e "cati dintre noi traiesc?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traiesti deci existi-Existi deci traiesti

Cu care dintre cele doua afirmatii sunteti de acord si de ce?Motivati-va raspunsurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,viata nu ne obliga la nimik concret,avem dreptul sa facem alegeri si se pare k noi alegem sa fim egoisti....e doar vina noastra!!!alegem sa fim insensibili....pana la capat!

eu am intrat pe google ceva despre suflet si minte si am dat de voi si spun si eu ca intr-adevar alegerile ne apartin noua dar nu ni le si asumam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat pe Google sa caut ceva despre suflet si minte si poate si o legatura intre ele si am dat de voicare scrieti cuvinte frumoase si interesante. Mie mi se pare ca si traim si existam. Cateodata traim , cateodata existam si fiecare dintre aceste stari ne bucura , ne supara sau ne face indiferenti in masura in care insumam mai multe din una si mai putine din alta :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suntem prea oameni...

traiesti sau existi?e o oarecare diferenta intre cei doi termeni..

noi nu suntem decat niste copii bine reproduse,originalul s-a pierdut iar noi jucam fara incetare pe aceeiasi scena,singura piesa pe care o stim..cea a vietii noastre..e trist dar astia suntem,reflectii ale celor din jur,mici piese dintr-un mecanism mult mai vast pe care noi nu il putem cuprinde nici macar cu gandul.

"curajul de a risca ne limiteaza fericirea"...

existam pentru ca respiram,nu noi am ales sa ne nastem dar intrebarea e "cati dintre noi traiesc?"

 

mare dreptate mai ai...mi-a placut "curajul de a risca ne limiteaza fericirea'...bine ne-ar mai fi daca ne-am exprima asa cum sunterm de fapt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am intrat pe google ceva despre suflet si minte si am dat de voi si spun si eu ca intr-adevar alegerile ne apartin noua dar nu ni le si asumam

good to you...ai mare dreptate!respekt!dar...trebuie sa ni le si asumam!neaparat...e esential pt statutul nostru ca oameni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stanislaw Jerzy Lec spunea asa:

"Este foarte periculos sa traiesti. Cine traieste, moare." eu vreau sa mai adaug ceva: Noi traim prin faptele noastre... de existat, existam pentru ca traim!!!

Editat de Crossover

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ne mai sensibilizeaza nimic nu din cauza ca e firea noastra,ci din cauza ca viata ne obliga la prea multe concesii!

 

Subscriu aici, cu mentiunea ca societatea ne-a mai taiat din sensibilitate... Plus evolutia tehnologica... treptat oamenii au devenit mai practici: nu mai e la moda sa stai cu pixul la tampla, ci cu degetele pe taste si in loc sa scrii cat de fericit esti la un moment dat si cat de mult te amuza o chestie, scrii "LOL"->cat de sensibil suna. :)"

 

Si apropo de varianta practica - diferenta dintre "a trai" si "a exista" eu o vad asa: lucrurile exista dar nu traiesc, notiunile abstracte exista dar nu traiesc. Fiintele vii traiesc si in acelasi timp exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×