Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Traiesc sau Exist?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traiesc prin prisma oamenilor pe care ii iubesc si care la randul lor simt acelasi lucru,traiesc pentru adierea vantului,pentru bucuria clipelor,pentru schimbarea anotimpurilor,pentru k imi place cand ploua,traiesc pentru omul care in fiecare zi imi ofera un zambet....de altfel,faptul ca exist este o iluzie....existenta omului este efemera....voi ce credeti?

:friends: andruta...ai trecut de la spiritualitate la filosofie...deci traiesti...cat despre existenta...nu suntem noi, un fir de nisip?

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun ca traim si existam in acelasi timp. Uneori traim intens si ne simtim stapani pe vietile noastre, ne conducem viata dupa bunul nostru plac. Alteori viata ne traieste pe noi, in timp ce ceilalti merg spre inainte ai senzatia ca tu stai pe loc. Alteori exist prin automatismele pe care le fac, cand respir, cand dorm cand inghit mancarea. De obicei senzatia trairii o ai cand iti constientizezi prezentul, desi asta nu se intampla intotdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu spun ca traim si existam in acelasi timp. Uneori traim intens si ne simtim stapani pe vietile noastre, ne conducem viata dupa bunul nostru plac. Alteori viata ne traieste pe noi, in timp ce ceilalti merg spre inainte ai senzatia ca tu stai pe loc. Alteori exist prin automatismele pe care le fac, cand respir, cand dorm cand inghit mancarea. De obicei senzatia trairii o ai cand iti constientizezi prezentul, desi asta nu se intampla intotdeauna.

 

 

Un raspuns deosebit de frumos ...cred ca existam cu totii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traiesc bine sau rau, dupa cum imi astern. De existat e evident ca exist, nu scrie umbra in locul meu.

 

Cred ca mai greu e sa FIU. Sa-MI FIU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice om exista atata timp cat se afirma ca om intr-o societate. daca duce o viata solitara departe de civilizatie el inceteaza sa mai existe in constiinta oamenilor, intai fizic apoi spiritual.

 

daca omul exista inseamna ca el are un destin ce i-a fost dat sa-l indeplineasca intr-o viata. daca el isi urmeaza destinul inseamna ca traieste. parerea mea :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orice om exista atata timp cat se afirma ca om intr-o societate. daca duce o viata solitara departe de civilizatie el inceteaza sa mai existe in constiinta oamenilor, intai fizic apoi spiritual.

 

daca omul exista inseamna ca el are un destin ce i-a fost dat sa-l indeplineasca intr-o viata. daca el isi urmeaza destinul inseamna ca traieste. parerea mea :yahoo:

 

 

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orice om exista atata timp cat se afirma ca om intr-o societate. daca duce o viata solitara departe de civilizatie el inceteaza sa mai existe in constiinta oamenilor, intai fizic apoi spiritual.

 

daca omul exista inseamna ca el are un destin ce i-a fost dat sa-l indeplineasca intr-o viata. daca el isi urmeaza destinul inseamna ca traieste. parerea mea :blink:

ce 'inseamna sa se afirme "ca om" ?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refer ca se afirma ca o fiinta creata de Dumnezeu, o persoana care are un dram de credinta...un om care e mandru de statutul sau printre vietuitoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×