Sari la conținut
Forum Roportal
spider

masti pentru un ten "fericit" :)

Postări Recomandate

Pentru tenul uscat, se recomanda mastile din galbenus de ou sau drojdie, mastile din iaurt sau smantana.

 

Pantru tenul gras, se recomanda curatirea zilnica cu apa si sapun. Dupa spalarea fetei se recomanda ca pielea sa fie stearsa cu o solutie acida preparata in felul urmator: suc de lamaie 20g, alcool 10g., apa 70g. Se ma recomanda si compresele cu infuzie de plante din tei, musetel si levantica. Tenul gras mai poate fi curatat cu lapte si albus de ou care preparat in felul urmator: se bat doua albusuri spuma, se adauga 30g alcool (de 40 de grade) si sucul unei jumatati de lamaie.

 

Pentru ten normal, se recomanda folosirea apei caldute si a sapunului. Mai poate fi curatat si cu o emulsie preparata dintr-un galbenus de ou, amestecat cu o lingurita de undelemn. Pastrata la rece poate fi folosita 2-3 zile la rand.

 

Pentru toate tipurile de ten:

- in fiecare dimineata, timp de 15 zile, stropiti-va gatul si obrazul cu apa, dupa care aplicati o masca obtinuta din: amestecul a 100g miere cu suc de lamaie. Lasati sa actioneze timp de 15 minute si apoi inlaturati-o cu apa de roze;

- se taie felii subtiri de prune, caise si piersici uscate si se introduc in apa fierbinte; cand se inmoaie se face pireu si se aplica pe fata;

 

sursa : http://www.beauty-laura.ro :victory:

[snapbacca]34043[/snapbacca]

 

 

Eu, de exemplu, am tenul gras insa de la sucul de lamaie, ma irit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte interesante toate aceste retete de masti, si nu sunt greu de facut. Dar sunt probabil adresate celor care au mai mult timp liber. Pacat ca n-am si eu atat de mult timp liber ca sa le incerc... Asa ca eu rezolv aceasta problema cu masti de la Avon (de fiecare data incerc alta masca), din gama Naturals. Preferatele mele sunt mastile peeling si cele abrazive. Acum, de exemplu, folosesc o masca abraziva cu caiwi de la Naturals Avon, 1-2 ori pe saptamana. Sunt foarte bune (parerea mea, cel putin), puteti sa le incercati cu incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,si eu folosesc una cu argila si e destul de buna.

acuma am intrebare.. nu prea tine de masi de fata.

cateodata.. am fata asa rosie.. si se rosesc f tare punctele rosii.

de ex cand transpir,sau la club etc.. nu stitzi ceva ce sa reduca efectul acesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×