Sari la conținut
Forum Roportal
forgotten child

ce ar trebui sa fac?

Postări Recomandate

cea mai buna prietena a mea e chiar verisoara acelui indivit.. in niciun caz nu pot discuta cu ea.. cea mai buna solutie ar fi sa discut cu sora mea care e mai mare.. dar nu cred ca am puterea sa fac asta.. pe de-o parte sunt vinovata ca am avut incredere in acel baiat.pe langa el sunt doar un copil.a stiut cum sa ma ia de minti :)

vorbeste cu sora ta,ea sigur te va ajuta,nu-ti fie rusine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din ce oras esti ?

incearca sa-i povestesti tatalui tau...ca-i convine sau nu asta-i alta problema...spune-i ca daca nu-i alaturi de tine vei merge si vei face plangere la politie...si poate chiar ar trebui sa faci...cred ca-i singurul mod in care poti scapa de insistentele tipului...

 

din tot ce ai povestit reiese ca te-a violat...oare de ce este tipul atat de sigur pe el, incat nu poti scapa de el,...de ce este convins ca n-ai facut plangere la politie ???

ariel orasul meu este destul de mic.. tg-jiu cat despre plangerea la politie.. e cam tarziu pentru ea. a trecut o luna de cand s-a intamplat totul.. si daca faceam vreo plangere normal ca afla.. ca se trezea cu politia la usa... dar mi-e teama si de ce va urma.daca nu pot dovedi cu nimic ceea ce s-a intamplat.. dupa aceea va fi mai rau pentru mine.. e un om periculos.. mi-e teama si de prietenii lui.. ca ei il informeaza mereu unde sunt si ce fac.. chiar daca de cand s-a intamplat totul nu ies decat pana la scoala si dupa ore inapoi la scoala.. nici moarta nu ies din casa.. chiar aseara mi-a trimis mesaj de amenintare.. ce pot sa mai fac? mi-e frica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din tot ce ai povestit reiese ca te-a violat...oare de ce este tipul atat de sigur pe el, incat nu poti scapa de el,...de ce este convins ca n-ai facut plangere la politie ???

eu cred ca ea s-a referit la faptul ca tipul face parte din vre-un grup,si nu se teme de nimeni,dar inca nu si-a gasit nasul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca ea s-a referit la faptul ca tipul face parte din vre-un grup,si nu se teme de nimeni,dar inca nu si-a gasit nasul

grup e cam putin spus.. toti ii stiu de frica.. si normal ca asculta ce zice el.. plus ca aici in orasul asta sunt si cam multi tigani.. pe care deasemenea,ii are in spate.. daca era vorba de un simplu grup nu ezitam sa fac plangere.. chiar si singura.. ma puteam descurca.. dar situatia de fata ma depaseste..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
grup e cam putin spus.. toti ii stiu de frica.. si normal ca asculta ce zice el.. plus ca aici in orasul asta sunt si cam multi tigani.. pe care deasemenea,ii are in spate.. daca era vorba de un simplu grup nu ezitam sa fac plangere.. chiar si singura.. ma puteam descurca.. dar situatia de fata ma depaseste..

nu sunt la curent cu legile in Romania dar,eu cred ca trebuie sa ii spui surorii tale si sa apelezi la ajutorul unui jurist care sa-ti spuna ce trebuie sa faci ca sa-l ai pe tip in mana,mai pe scurt de ce dovezi ai nevoie pentru a face o plangere ca tipul sa nu scape nepedepsit.(parerea mea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ariel orasul meu este destul de mic.. tg-jiu cat despre plangerea la politie.. e cam tarziu pentru ea. a trecut o luna de cand s-a intamplat totul.. si daca faceam vreo plangere normal ca afla.. ca se trezea cu politia la usa... dar mi-e teama si de ce va urma.daca nu pot dovedi cu nimic ceea ce s-a intamplat.. dupa aceea va fi mai rau pentru mine.. e un om periculos.. mi-e teama si de prietenii lui.. ca ei il informeaza mereu unde sunt si ce fac.. chiar daca de cand s-a intamplat totul nu ies decat pana la scoala si dupa ore inapoi la scoala.. nici moarta nu ies din casa.. chiar aseara mi-a trimis mesaj de amenintare.. ce pot sa mai fac? mi-e frica

 

lasa frica...pe asta mizeaza si el...povesteste-le celor apropiati ce-ai patit...nu vor fi fericiti ,in mod sigur, dar sigur vor lua niste hotarari...ai curaj...gandeste-te ca ce a fost mai rau s-a intamplat deja

si cel mai important....mergi la politie...fa plangere...acuza-l de hartuire...sperie-l si tu

daca ai sa continui sa te ascunzi singura care va suferi vei fi tu...

Editat de ariel71

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
povestea mea e cam mare... acum aproximativ un an de zile s-au despartit parintii mei... eu fiind minora (16 ani) am ramas in grija tatalui.. toate bune si frumoase.. mi-am facut prieten.. mare greseala! el 22 eu 16 diferenta cam mare... la aproximativ 3 saptamani de relatie.. el imi zice hai sa bem o cafea ... ora fiind tarzie.. am cam ocolit.. intr-un final am mers.. dar.. surpriza in loc sa mergem in club cum era normal.. ajung pe un camp deschis... "sa vedem luminile orasului".. ajunsi in pustietate.. tipu' a inceput sa traga de mine.. am fugit din masina.. m-a prins.. a profitat de mine... m-a adus inapoi acasa.. la ora 4 jumatate dimineatza... de atunci ma tot hartuieste si ma suna.. eu nu ii raspund.. imi trimite mesaje de amenintare.. mentionez ca nu am facut nicio plangere.. cu mama nu tin legatura.. cu tata nu pot discuta ca e o persoana foarte rece.. prieteni nu am.. nu stiu cum sa fac sa scap de el... tipul e umblat.. e cunoscut in oras de aproape toata lumea.. si absolut toti asculta de el.. mi-e teama sa vorbesc cu el... nu-mi imaginez ce i-as putea spune.. mi-e teama sa nu puna pe cineva sa-mi faca rau asa cum a facut el... va rog sa ma ajutati.. nu am la cine sa apelez..

offf prin ce trebuie sa treaca tfetele din ziua de azi...ce nervi am ca dracu ala de baiat nu a stiut sa se opreasca la nu tau....imi vine sa il :salut: sora cu moartea ca altceva nici nu stiu ce as putea sa ii ma fac....tocmai fiind minora el nu avea dreptul sa faca nimic cu tine....daca a facut sex e foarte usor de demonstrat ca e viol...chiar si daca a trecut o luna...insa problema e daca poti face fata emotional la toate astea...si da ai nevoie de sprijinul cuiva...incearca cu colegii de la scoala...prietene ceva....chiar daca nu sunt ele de cele mai mare incredre te pot sustine cat de cat moral...daca nu poti dute la medicu,l tau de familie si povestestei si el este obligat sa te ajute....si va asigura momentan confidentialitatea...atat cat se va putea....sau dute la orice spital daca ai cunostiinte si povestete si de acolo lumea te va ajuta cum se va putea....imi pare rau ca a trebuit sa treci si tu prin asa ceva....va fii greu pentru tine sa treci peste aceste momente :)

 

cea mai buna prietena a mea e chiar verisoara acelui indivit.. in niciun caz nu pot discuta cu ea.. cea mai buna solutie ar fi sa discut cu sora mea care e mai mare.. dar nu cred ca am puterea sa fac asta.. pe de-o parte sunt vinovata ca am avut incredere in acel baiat.pe langa el sunt doar un copil.a stiut cum sa ma ia de minti :)

nu esti vinovata cu nimic asta e unul dintre primele lucruri ce trebuie sa le intelegi...tu ti-ai facut dataria de a refuza...caci nu vroiai nimic insa el nu a avut urechi sa auda asta e alta problema.... :luck:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
povestea mea e cam mare... acum aproximativ un an de zile s-au despartit parintii mei... eu fiind minora (16 ani) am ramas in grija tatalui.. toate bune si frumoase.. mi-am facut prieten.. mare greseala! el 22 eu 16 diferenta cam mare... la aproximativ 3 saptamani de relatie.. el imi zice hai sa bem o cafea ... ora fiind tarzie.. am cam ocolit.. intr-un final am mers.. dar.. surpriza in loc sa mergem in club cum era normal.. ajung pe un camp deschis... "sa vedem luminile orasului".. ajunsi in pustietate.. tipu' a inceput sa traga de mine.. am fugit din masina.. m-a prins.. a profitat de mine... m-a adus inapoi acasa.. la ora 4 jumatate dimineatza... de atunci ma tot hartuieste si ma suna.. eu nu ii raspund.. imi trimite mesaje de amenintare.. mentionez ca nu am facut nicio plangere.. cu mama nu tin legatura.. cu tata nu pot discuta ca e o persoana foarte rece.. prieteni nu am.. nu stiu cum sa fac sa scap de el... tipul e umblat.. e cunoscut in oras de aproape toata lumea.. si absolut toti asculta de el.. mi-e teama sa vorbesc cu el... nu-mi imaginez ce i-as putea spune.. mi-e teama sa nu puna pe cineva sa-mi faca rau asa cum a facut el... va rog sa ma ajutati.. nu am la cine sa apelez..

vorbeste cu tatal tau si denunta-l! la 16 ani trebuia sa-ti faci singura un program ... noaptea nu trebuia sa fii pe strazi..imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cea mai buna prietena a mea e chiar verisoara acelui indivit.. in niciun caz nu pot discuta cu ea.. cea mai buna solutie ar fi sa discut cu sora mea care e mai mare.. dar nu cred ca am puterea sa fac asta.. pe de-o parte sunt vinovata ca am avut incredere in acel baiat.pe langa el sunt doar un copil.a stiut cum sa ma ia de minti :o:

 

Imi pare rau sa..citesc povestea ta, dar tu nu vad sa fi avut vreo vina, aia pentru ca ai avut incredere? pai ai avut, treceai printr-o situatie grea, ai avut incredere in individu' de care spui ca a stiut cum sa minta, a mintit frumos, a profitat de situatia in care erai.

Acum, faptul fiind consumat trebuie sa incerci sa nu se repete si sa pastrezi distanta, vorbind cu cineva in care ai incredere, chiar daca-ti este rusine, treci peste. Daca nu scapi de problema asta, o sa te macine mai tarziu.. si n-o sa mai stii ce comportament sa ai, in cine sa ai incredere...

 

Chiar imi pare foarte rau..din cauza celora ca el si cei care spun ca e si vina fetei, ca trebuia sa refuze,ca stia ce ar putea sa pateasca, ajungem sa ne pierdem increderea in restul oamenilor, sa ne fie frica sa spunem adevarul pentru ca n-am avea credibilitate...sa ne intrebam mereu "dar daca...?" ...

 

Incearca sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti cu sora ta.

Inca o data, nu ai avut nicio vina, nu aveai de unde sa stii, oricine poate patii asta sau chiar mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×