Sari la conținut
Forum Roportal
vaca_cu_cabina

Automutilarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uneori chiar e greu sa-ti explici de ce o face cineva. Aveam un coleg in liceu, tip okay, fara probleme deosebite, dimpotriva - un baiat sociabil, haios, cu succes la fete. Ne imprietenisem si aveam impresia ca-l cunosc destul de bine. Pana intr-o zi cand, la scoala fiind, s-a intors inspre mine in timpul unei ore sa-mi arate cum s-a taiat cu lama pe brat, de mai multe ori. M-a lasat masca. Faza s-a repetat de cateva ori - l-am luat la intrebari dar nu vroia sau nu putea sa-mi explice de ce o face, pur si simplu radea si schimba subiectul. Acum e insurat, are copii, e director la o firma cunoscuta - are o viata 100% normala. Si totusi, dupa faza respectiva am avut mereu o anumita rezerva in privinta lui. Sau poate a capacitatii mele de a-l intelege, naiba stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer am vazut asta acum 2 ani la un prieten se taia cu lama pe maini cand avea cate-o durere sufleteasca avea bratele pline de taieturi si cand le arata reau ca un model de mandrie uite ce pot face eu ,de in urma cu cateva zile o cunostinta din cauza dorului de casa a facut aceiasi tampeni.Eu personal le consider aberatii.

cat despre mine am dat o data cu pumnul in podea apoi am rgretat caci mi-am luxat 3 degete iar mana a stat umflata cam 3 saptamani ,cu toate ca u trecut cateva luni la ultimul deget tot mai am probleme .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa incadram toate gesturile de ura fata de sine la capitolul ,,automutilare''.Fie ele si gesturi ,,psihice''.

Adica,sunt oameni care se fac de ras,in mod deliberat,pentru a se...pedepsi.Nu doar gesturile fizice,de ura fata de propriul corp,sunt gesturi de automutilare...si gesturile de auto-respingere,dispret fata de sine,chiar incercarea de a ignora anumite ,,laturi'' din noi insine,si alea sunt automutilare.

 

De ce? -pai...de ce credem ca anumite laturi din noi sunt ,,rele'',de ce credem ca trebuie sa fim pedepsiti? -de ce ne scufundam in vinovatie...de ce nu ne iubim?!

Chiar, de ce?

In general,raspunsul este:pentru ca asa ne-au spus altii...si noi,i-am crezut!

Ne-au spus ca anumite laturi ale noastre,anumite comportamente,aspecte,sunt de...neiubit.Incercam sa le ascundem,sa scapam de ele...si...degeaba!

Solutia este iubirea si accepatrea,ura si respingerea sunt problema.

Cand iubesti pe cineva dar iubirea nu iti este impartasita simti ca iti faci singur rau, prin urmare te "automutilezi" (bei, fumezi foarte mult, lovesti obiecte care iti ranesc mainile si picioare, gonesti pe sosea la viteze duble/triple fata de limita in localitati). De ce ? Nu pentru ca ti-au zis altii, ci pentru ca trebuie sa elimini partea care te face sa suferi. Nu e o latura rea, daca ti se raspunde la afectiune e o latura foarte buna, dar altfel simti ca iti provoaca durere si trebuie sa dispara la momentul ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.Iubesti si iubirea ta e respinsa...si asta doare,doare tare rau.(cunosc exact cum e sa traiesti iubirea neimpartasita,crede-ma).

Vrei sa scapi de durere...dar durerea nu poate fi eliminata daca te tai cu lama...daca te imbeti droghezi,etc.

Stiu si ce inseamna ca iubirea ta sa fie dispretuita...nu e vorba de a nu fi iubit,ci de a-ti fi respinsa iubirea...

Nu mai incerca sa extirpi din tine exact acea parte care e capabila de iubire...doar extinde iubirea incepand cu tine insuti,atunci,nu va mai durea daca vei fi respins,pentru ca tu vei fi mereu de partea ta,iubindu-te,chiar daca intreaga lume iti va spune ca esti de neiubit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles.Iubesti si iubirea ta e respinsa...si asta doare,doare tare rau.(cunosc exact cum e sa traiesti iubirea neimpartasita,crede-ma).

Vrei sa scapi de durere...dar durerea nu poate fi eliminata daca te tai cu lama...daca te imbeti droghezi,etc.

Stiu si ce inseamna ca iubirea ta sa fie dispretuita...nu e vorba de a nu fi iubit,ci de a-ti fi respinsa iubirea...

Nu mai incerca sa extirpi din tine exact acea parte care e capabila de iubire...doar extinde iubirea incepand cu tine insuti,atunci,nu va mai durea daca vei fi respins,pentru ca tu vei fi mereu de partea ta,iubindu-te,chiar daca intreaga lume iti va spune ca esti de neiubit.

Nu mai e cazul la mine, am rezolvat cu ceva timp in urma treburile astea, doar iti dadeam motiv de automutilare, nu fiindca zice cineva ca nu ii convine ceva la mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrerupt o vreme contactul cu oamenii afara de ce era obligatoriu, exces de tigari, exces de viteza, autosugestie, si am rezolvat. In alte situatii am baut, in alte situatii am cautat alta persoana... Nu am o reteta anume, rand pe rand astea au mers. Cea cu bautul e cea mai proasta idee, duce la mega-depresie si mega-durere de cap. Cea cu viteza e cea mai periculoasa. Cea mai buna mi s-a parut izolarea temporara, ideal pentru meditat care e calea cea mai scurta sa iti treaca o suparare, zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati automutilat vreodata ? Credeti ca automutilarea e o solutie pentru problemele sufletesti ? :|

 

 

Fereasca Dumnezeu pe toata lumea de ganduri din astea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutia este iubirea si accepatrea,ura si respingerea sunt problema.

dar daca nu reusesti sa faci diferenta dintre ura....respingere si iubire si acceptare...daca ajungi atat de confuz incat nu mai stii ce e de facut?faci ce stii mai bine...

 

Am inteles.Iubesti si iubirea ta e respinsa...si asta doare,doare tare rau.(cunosc exact cum e sa traiesti iubirea neimpartasita,crede-ma).

Vrei sa scapi de durere...dar durerea nu poate fi eliminata daca te tai cu lama...daca te imbeti droghezi,etc.

Stiu si ce inseamna ca iubirea ta sa fie dispretuita...nu e vorba de a nu fi iubit,ci de a-ti fi respinsa iubirea...

Nu mai incerca sa extirpi din tine exact acea parte care e capabila de iubire...doar extinde iubirea incepand cu tine insuti,atunci,nu va mai durea daca vei fi respins,pentru ca tu vei fi mereu de partea ta,iubindu-te,chiar daca intreaga lume iti va spune ca esti de neiubit.

ba da...in momentul respectivi te elimini de durere facandu-ti rau...doar ca acumulezi alt stres pe alt fond...si nu se realizeaza asta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar daca nu reusesti sa faci diferenta dintre ura....respingere si iubire si acceptare...daca ajungi atat de confuz incat nu mai stii ce e de facut?faci ce stii mai bine...

Vezi ca ura si iubirea sunt acelasi sentiment, intesitate asemanatoare, doar ca unul cu "+" celalalt cu "-". Primul in sensul in care discutam acum trebuie impartasit si nu este la indemana, al doilea nu e nevoie sa fie impartasit, e foarte la indemana, reactiile si intunecarea ratiunii sunt similare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×