Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Masinile mai vechi de 1998 nu vor mai putea fi vindute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa aderarea la Uniunea Europeana, posesorii de autoturisme cu anul de fabricatie sub 1998 nu isi vor mai putea vinde masinile asa cum sint acestea in prezent. In schimb, actualii proprietari vor putea circula cu aceste autoturisme atit in Romania, cit si in UE. Daca vor dori insa sa le vinda si dupa preconizatul termen al aderarii la UE, 1 ianuarie 2007, ei vor trebui sa investeasca citeva sute bune de euro pentru a-si trece motorul pe Euro 4. Insa pentru posesorii de autovehicule mai vechi de 15-20 ani costurile sint prea mari si exista doua solutii: ori vinzarea acum, in anii care au mai ramas pina la integrare, ori cimitirul de masini.

 

Articolul complet:

http://www.evenimentulzilei.ro/afaceri/?news_id=161558

 

Piata auto va fi influentata puternic de aceasta masura. Se va produce o ieftinire importanta pentru modelele mai vechi de 98 si o scumpire a celor mai noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai bine asa pentru ca vor disparea din circulatie acele masini care polueaza orasele.

E o chestie desteapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, inca se mai pot cumpara masini second hand Euro 2 si 3, in si din toata Europa. Asa ca eu pur si simplu nu inteleg de unde reiese reglementarea aceasta.

Mie mi se pare pur si simplu o samavolnicie si un atentat impotriva proprietatii particulare si a unei insusiri a ei - adica dreptul de a o instraina.

 

E nasol!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider (asa cum am considerat si mai demult) ca anul masinii este cu mai putin important decat starea tehnica a acesteia.

Multi stiu... putin cunosc faptul ca o masina pote avea severe defectiuni tehnice chiar daca este de fabricatie mai noua.

 

In concluzie ESET O MASURA INCOMPLETA! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o idee foarte buna, dar eu cred ca nu ii vor potea obliga din 2007 pe cei ce nu au schibat-o pe una noua ,sau au modificat-o la stadardele europene. Se va circula in paralel o periada lunga te timp, ca si vecinii nostri unguri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o informatie total gresita. Da , e adevarat , anumite tipuri de masini nu vor mai putea fi comercializate dar e vorba de dealeri, de societati comerciale , fabrici etc. nu de posesori particulari de autoturisme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×