Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Cunoastere vs Atractie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai uite ca eu nu pot sa spun ca-l iubesc pe vecinu' de la etaju' opt... da' suntem prieteni de mici.

Ce inseamna prietenia in viziunea ta? Asta m-ar ajuta sa inteleg multe.

 

Ba... da' intelegerea si libertatea intr-o relatie cui o mai lasati?

Apropo de libertate,daca imi vii si tu cu texte de genul "cand iubesti pe cineva il lasi liber", pot sa te asigur ca e total fals. In ce priveste intelegerea, ea exista si e strans legata de prietenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-ai raspuns singura, tu vrei pasiune, nu prietenie, pt ca ambele sunt forme ale iubirii.

 

Si la tine dragostea inseamna o proportie pasiune si o alta proportie prietenie?

Pai uite ca eu nu pot sa spun ca-l iubesc pe vecinu' de la etaju' opt... da' suntem prieteni de mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cum am mai spus, astea-s "cazuri si cazuri". Nu sunt toti la fel.

Evident, cazuri şi căzuleţe. Eu scriu acum despre domnii imprevizibili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai uite ca eu nu pot sa spun ca-l iubesc pe vecinu' de la etaju' opt... da' suntem prieteni de mici.

 

 

 

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis ca in final ramane prietenia. Bineinteles ca iubirea este esentiala, daca te referi la iubirea din sacrificiu,cea neconditionata,nu cea erotica. Pentru ca asa cum a zis cineva,nu poti face sex pana la 80 de ani. Poate doar virtual :lol:

In final, ramanem cu acele banalitati care ne leaga de omul respectiv. Nu-mi vine in minte decat un exemplu: el iese pe terasa casei dimineata, si aranjeaza micul dejun, punandu-mi o lingurita de zahar in cafea, asa cum stie ca imi place, si cand ies sa stau alaturi de el, eu stiu ca ma va saruta pe obraji,spunandu-mi "buna dimineata"...E ceva magic, dincolo de iubire, dincolo de orice....

 

 

Conditia necesara pentru a gasi o astfel de persoana este sa crezi. Crezand in ceva,poti muta si muntii din loc.

 

 

Si eu am crezut ca voi termina o facultate, ma voi stabili la casa mea, voi fi in stare sa iubesc cu adevarat si eu pe cineva etc. Degeaba crezi, daca nu stii si sa actionezi cum trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci, daca nu exista libertate, acea persoana poate deveni imediat demna de ura si dispret din partea mea. Dintotdeauna am respins ideea de a fi posesiv, paranoic sau gelos intr-o relatie.

Nu ma refer la paranoia si nici la acel gen de posesivitate. Dar nici la altruismul ala... prostesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de libertate,daca imi vii si tu cu texte de genul "cand iubesti pe cineva il lasi liber", pot sa te asigur ca e total fals. In ce priveste intelegerea, ea exista si e strans legata de prietenie.

 

 

Atunci, daca nu exista libertate, acea persoana poate deveni imediat demna de ura si dispret din partea mea. Dintotdeauna am respins ideea de a fi posesiv, paranoic sau gelos intr-o relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×