Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Cunoastere vs Atractie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e niciun secret, nu exista casatorie perfecta pt ca noi nu suntem perfecti. Am vazut casatorii destule si datorita firii mele, ma refer la faptul ca ma apropii de batrani si am prieteni batrani (nu vreau sa jignesc pe cineva cu termenul acesta), am vazut ca nu e casatorie perfecta. Si cea mai de succes ascundea lucruri urate.

Eu ceea ce sper, e sa ne respectam in casatorie. daca ma inseala, pana la urma treci daca il iubesti sau invers daca il insel, macar sa o fac fara sa afle tot neamul.

Nu stiu daca imi voi iubi sotul si la 50 de ani, dar macar sa ne respectam si sa traim ca 2 buni prieteni. Mie imi place banalitatea, da. vreau sa stau cu el pe fotoliu si sa ne bem cafeaua si sa facem acelasi lucruri de 20 de ani. pana la urma viata nu sta numai in lucruri prodigioase. E o banalitate finita.

 

@Heydy: si eu sunt imprevizibila, dar nu imi place, pt canu e bine. pot sa dau in cap unui om pt simplu amuzament si nu imi place.

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca oamenii pe parcursul vietii evolueaza,nu raman la fel cum au fost atunci cand i-am cunoscut.Suntem suma tuturor experientelor traite si a cunostintelor acumulate dea lungul timpului,deci putem mereu descoperi aspecte proaspete la partenerii nostri,ba chiar la noi insine. Negative sau pozitive.

 

 

E adevărat ce ai scris. Totuşi, personalitatea unui om provine din din cei 7 ani de educaţie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja ce spui tu vis-a-vis de impreivizibilitate si curiozitate vie se numeste sadism. Dar e doar parerea ta. Pana intr-un punct, ai putea avea dreptate. Dar apoi te indepartezi mult de ce cred eu. Desigur, iti respect opinia.Sunt convinsa ca mai sunt multi care ti-o impartasesc.

Sunt convinsa ca ai inteles despre ce e vorba. Eu vorbeam despre un partener care sa ma surprinda in fiecare zi cu ceva nou... de exemplu la ora 8 seara sa-mi spuna "hai sa mergem la munte" sau acum sa ma pupe, iar pe urma sa discutam in contradictoriu pe tema religie sau mai stiu eu ce... un om langa care nu m-as putea plictisi, care m-ar putea face sa imi mentin interesul viu.

Nu ma intelege gresit. Nu vreau sa spun ca as descoperi eu tot omul ala, dar vreau sa imi arate el cum este, sa-mi mentina el interesul viu si sa-mi starneasca curiozitatea, nu sa i le caut eu cu lumanarea in timp ce el sta intins pe canapea satul de nu stiu cate ore de munca.

 

Ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai spus niste lucruri incredibile. Pana la urma, totul se reduce la prietenie, la respect. Si ca sa existe prietenie, trebuie in mod sigur sa-ti doresti in fiecare zi sa-l cunosti pe celalalt.

Si eu ador banalitatea. E...superba, daca ai cu cine s-o imparti!

 

Prietenie? Niciodata. Vreau sa simt iubire pentru omul ala pana mor. Nu pot simti doar prietenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inseamna neaparat ca acum vei incepe sa te scandalizezi in fata a 100 de invitati. Ai, mai, suntem oameni maturi, ce naiba. Nu suntem idioti sau inconstienti sa ne facem pe noi de ras sau pe cei pe care ii iubim in public.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum am inteles ce ai vrut sa spui dar... ce te face sa crezi ca peste 10 ani, de exemplu, nu ar putea sa te mai surprinda? Ai mei sarbatoresc curand nunta de argint. Si stii ce? De cate ori ii privesc, imi dau seama ca mama inca e surprinsa de ceea ce reprezinta tata si invers...

 

Da, dar pentru a fi in situatia parintilor tai, vreau sa gasesc o persoana la fel cum l-a gasit mama ta pe tatal tau. Dar poate nu voi avea norocul asta, nu?

 

Tu vrei ca May West sa faci sex pana la 80 de ani? :lol:

 

Si de unde reiese din postarea mea faptul ca eu vreau sa fac sex pana la 80 de ani ? :o:

Eu am spus doar ca vreau sa simt neaparat iubire pe langa sentimentul ala de prietenie.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenie? Niciodata. Vreau sa simt iubire pentru omul ala pana mor. Nu pot simti doar prietenie.

Am zis ca in final ramane prietenia. Bineinteles ca iubirea este esentiala, daca te referi la iubirea din sacrificiu,cea neconditionata,nu cea erotica. Pentru ca asa cum a zis cineva,nu poti face sex pana la 80 de ani. Poate doar virtual :lol:

In final, ramanem cu acele banalitati care ne leaga de omul respectiv. Nu-mi vine in minte decat un exemplu: el iese pe terasa casei dimineata, si aranjeaza micul dejun, punandu-mi o lingurita de zahar in cafea, asa cum stie ca imi place, si cand ies sa stau alaturi de el, eu stiu ca ma va saruta pe obraji,spunandu-mi "buna dimineata"...E ceva magic, dincolo de iubire, dincolo de orice....

 

Da, dar pentru a fi in situatia parintilor tai, vreau sa gasesc o persoana la fel cum l-a gasit mama ta pe tatal tau. Dar poate nu voi avea norocul asta, nu?

Conditia necesara pentru a gasi o astfel de persoana este sa crezi. Crezand in ceva,poti muta si muntii din loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenie? Niciodata. Vreau sa simt iubire pentru omul ala pana mor. Nu pot simti doar prietenie.

Chit ca voi parea unora idealista sau romantica la exces....aici ai perfecta dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×