Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Cunoastere vs Atractie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu spuneam ca e important sa varieze ceva in functie de atractie si nu invers.Atata tot. Cu cat cunoasterea e mai mare, cu atat atractia e mai mare, de exemplu. Altfel degeaba esti atras daca respectivul nu corespunde normelor tale morale,daca vrei.

 

Poate ca nu...

Hai sa spunem ca sunt oameni care sunt atrasi de alti oameni datorita imaginii pe care si-au creat-o despre acestia. Adica sunt atrasi tocmai din cauza faptului ca respectivii sunt invaluiti de mister, iar in momentul in care incep sa afle mai multe lucruri despre ei, atractia incepe sa scada pana dispare de tot. De ce crezi ca sunt atatea cupluri in care partenerii sunt infideli? De ce crezi ca se cauta noul?

Cu cat cunosti un om mai bine, cu atat ai mai putine de descoperit, iar relatia devine banala, plictisitoare. De preferat ar fi sa fim imprevizibili pentru a evita plafonarea sau sa lasam unele lucruri nedescoperite tocmai pentru a pastra curiozitatea vie, dar... suntem oare toti capabili sa fim imprevizibili sau sa-l lasam pe celalalt sa ne descopere in practica putin cate putin?

P.S. Multumesc pentru ca ai sters ceea ce nu era on-topic, insa nu cred ca era necesar sa stergi cand o intrebam pe Lilica daca are ceva de spus vis-a-vis de subiect. Oricum, merci.

 

PS-ul tau este scris degeaba, stii bine cum este lantul offtopicului, nu? Eu postez off, tu imi dai reply si uite asa am creat un cerc vicios... deci, trebuia sa sterg si cand o intrebai tu pe Lilica daca are ceva de spus vis-a-vis de subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am nimic de zis la subiect.

Sunt la varsta la care astfel de probleme nu ma pasioneza.

Multumesc pt interes.

Cred ca esti la varsta frustrarilor,deocamdata. Este absolut firesc sa nu te intereseze. Eu ar trebui sa-ti multumesc pentru interes. Acum iesi afara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci presupun ca Atractia variaza in funtie de Cunoastere. Cu cat cunosti un om mai bine cu atat mai atras sau mai putin atras vei fi de el.

 

sau vrei sa cunosti un om pt faptul ca esti atras. Mi se pare mai logic asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca esti la varsta frustrarilor,deocamdata. Este absolut firesc sa nu te intereseze. Eu ar trebui sa-ti multumesc pentru interes. Acum iesi afara!

 

 

Nu te enerva. poti sa innebunesti inainte sa ma ia pe mine frustrarile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu...

Hai sa spunem ca sunt oameni care sunt atrasi de alti oameni datorita imaginii pe care si-au creat-o despre acestia. Adica sunt atrasi tocmai din cauza faptului ca repectivii sunt invaluiti de mister, iar in momentul in care incep sa afle mai multe lucruri despre ei, atractia incepe sa scada pana dispare de tot. De ce crezi ca sunt atatea cupluri in care partenerii sunt infideli? De ce crezi ca se cauta noul?

Cu cat cunosti un om mai bine, cu atat ai mai putine de descoperit, iar relatia devine banala, plictisitoare. De preferat ar fi sa fim imprevizibili pentru a evita plafonarea sau sa lasam unele lucruri nedescoperite tocmai pentru a pastra curiozitatea vie, dar... suntem oare toti capabili sa fim imprevizibili sau sa-l lasam pe celalalt sa ne descopere in practica putin cate putin?

Este importanta doza de mister in orice relatie, evident. Daca partenerul nu mai ajunge sa te surprinda cu nimic,intervin plictiseala,monotonia,rutina. Si da, poate fi si asta motivul pentru care multi se inseala. Dar eu as pune problema altfel: consider ca in fiecare zi exista ceva de descoperit la celalalt,omul este o fiinta foarte complexa(cliseu sau nu,e-adevarat),si atunci nu se pune problema sa nu mai ai ce descoperi. Problema este ca prea putini vor sa-l cunoasca pe celalalt, cei mai multi raman intr-o zona superficiala, in care se opresc,considerand ca stiu destul despre celalalt. De ce crezi ca se spune ca nu cunosti un om nici daca traiesti cu el zeci de ani? Pentru ca este perfect adevarat. Ca nu mai vrei sa-l cunosti la un moment dat si ca iti convine zona calduta in care te afli,e partea doua. Dar sa spui ca partenerul nu mai are ce sa-ti ofere, e o prostie, o scuza doar pentru a face tu (nu ma refer la tine,ci la modul general) ceea ce iti doresti. Faptul ca dorim diversitate si din punct de vedere al relatiilor e in continuare pretextul. Si oricum,diversitatea se poate gasi in o mie de feluri. Cand iubesti un om, cauti sa-i cunosti partile bune si/sau rele in fiecare moment. Dar majoritatea se plafoneaza. Se complac.

 

Se cauta noul prin evadarea in afara relatiei in care deja este respectivul/a pentru ca refuza sa cunoasca noul din relatia actuala.Se cauta noul nu pentru ca omul e supus greselii, ci pentru ca vrea sa greseasca. Si-o face cu mana lui, nu il imping dracii sa calce stramb, ci el insusi. Nu vrea sa se controleze.

 

Cu cat cunosti mai bine un om, cu atat il poti iubi mai mult, cu atat vrei sa stii si mai mult,in fiecare zi, pentru ca sunt foarte multe de descoperit. Numai noi vrem sa credem altceva. Oamenii se plictisesc pentru ca isi dau prea putine sanse reale, pentru ca superficialitatea devine o definitie tot mai aspra a ceea ce suntem. Eu cred ca e de preferat sa fim previzibili, sa stim cine este de fapt celalalt,intru totul, pentru a evita reactii nepotrivite,care ne vor rani mai tarziu.

 

Deja ce spui tu vis-a-vis de impreivizibilitate si curiozitate vie se numeste sadism. Dar e doar parerea ta. Pana intr-un punct, ai putea avea dreptate. Dar apoi te indepartezi mult de ce cred eu. Desigur, iti respect opinia.Sunt convinsa ca mai sunt multi care ti-o impartasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau vrei sa cunosti un om pt faptul ca esti atras. Mi se pare mai logic asa.

 

 

Se poate si asa,sa fii atras de cineva prima data dupa care sa doresti sa-l cunosti.Dar se intampla si invers,cateodata cunosti un individ,poate iti este amic,coleg sau vecin si dupa ce ajungi sa-l cunosti mai bine se poate se te simti atrasa de el..sau nu. Deci oricum o dai tot dupa cunoastere variaza atractia la urma urmei.Bineinteles inafara de cea initiala care e de scurta durata si e mai mult un instinct sau curiozitate. :lol:

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate si asa,sa fii atras de cineva prima data dupa care sa doresti sa-l cunosti.Dar se intampla si invers,cateodata cunosti un individ,poate iti este amic,coleg sau vecin di dupa ce ajungi sa-l cunosti mai bine se poate se te simti atrasa de el..sau nu.

 

Procesul de cristalizare precum creanga din Salzburg se numeste. Mi s-a intamplat si cred ca la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci presupun ca Atractia variaza in funtie de Cunoastere. Cu cat cunosti un om mai bine cu atat mai atras sau mai putin atras vei fi de el.

De cele mai multe ori suntem atrasi nu de o persoana ci de o proiectie a mintii noastre. Persoana in cauza se potriveste (mai mult sau mai putin) pe un tipar constient sau subconstient iar mintea noastra completeaza detaliile lipsa.

O data ce ajungi sa petreci ceva mai mult timp cu persoana in cauza, 2 lucruri se pot intampla: ori ajungi sa descoperi ca este foarte apropiat de cum iti imaginai, ori descoperi ca anumite aspecte pe care le-ai proiectat asupra persoanei respective nu au corespondent in realitate. Poti descoperi lucruri bune la care nici macar nu te-ai gandit sau lucruri rele care nici prin cap nu-ti treceau ca ti s-ar putea intampla.

 

Ideal ar trebui sa fie o complementare psihologica suplimentata de atractie fizica pe fondul unei educatii si inteligente similare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cat cunosti un om mai bine, cu atat ai mai putine de descoperit, iar relatia devine banala, plictisitoare. De preferat ar fi sa fim imprevizibili pentru a evita plafonarea

 

 

Există un principiu al siguranţei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×