Sari la conținut
Forum Roportal
eperdos

Chimioterapie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mama e bolnava de hepatita C. de 9 ani a descoperit si virusul era deja activ. Interferon si o serie de alte medicamente. Situatia era relativ stabila acum 2 ani. Descopera o mica alunita pe spate, mai inchisa la culoare decit restul si mai proeminenta. Ajunge la dermato. urmeaza o operatie de extirpare si verdictul: malign! ajunge la oncologie. Roferon si o serie de alte medicamente. Operatia nu se inchide prea bine si urmeaza o perioada cu un unguent care remediaza situatia. A trecut un an de la operatie. recidiva! in acelasi loc. o noua operatie, mai mare. totul pare bine. dupa 3 saptamini, mici formatiuni de culoare brun neagra, sub piele dar reliefate, de marimea bobului de piper apar in zona operatiilor. 2-3 la inceput apoi se inmultesc. verdict: chimioterapia. din cauza hepatitei si a transaminazelor scazute, urmeaza o perioada de pregatire. 2-3 saptamini, apoi alte 2-3 saptamini. acum 9 zile se face prima sedinta de chimioterapie. suporta bine in timpul sedintei. a doua zi usoare stari de oboseala si de greata, apoi din ce in ce mai rau. sfirseala totala, nu se poate tine pe picioare, abia spune 2-3 cuvinte. cam la 5 zile apare o durere in gitul uscat din ce in ce mai acuta si mai greu de suportat. inghite greu. doctorul o interneaza exact la o saptamina dupa sedinta de chimioterapie. analize, ecograf. verdict: ficat in stare normala (data fiind situatia cu hepatita C!) sistem digestiv in regula. splina marita. leucocitele scazute. durerea de git se datoreaza leucocitelor scazute. in prima zi de intaritoare se simte mai bine. a doua zi la fel, spre seara are din nou stari de greata. durerea de git nu scade, ba din contra, se amplifica.

 

apoi e seara si eu scriu aceste rinduri. eu sunt departe. tot ce stiu e de la telefon. poate durerea de git proveni de la numarul sczut de leucocite? isi va reveni mama la starea de dinaintea chimioterapiei, cind avea oarece tonus, pofta de mincare si voie buna? va putea continua chimioterapia? va fi oare eficienta? mama are 55 de ani.

 

va rog fiti blinzi si dati-mi mai ales speranta. dati sfaturi nu verdicte implacabile.

 

multumesc. Paul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×