Sari la conținut
Forum Roportal
omproblema

Nu pot sa conduc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va multumesc pt sfaturi. eu am carnet de 4 ani de 6 teoretic dar nu am condus. prima masina o nenorocita de dacie cu care m-am inteles cel mai bine, apoi o dacia nova pe care mi-a fost imposibil sa o conduc iar acum am masina pe motorina , fara cutie automata de 1,9 si cu f multi cai putere.in afara orasului atat timp cat nu trebuie sa fac opriri nu am probleme, probabil ca am in jur de 1000 km. marele stress incepe in traficul din oras cu multe viraje opriri redirectionari etc imi place sahul dar nu este sportul meu de suflet

da, in cazul asta cel mai bine e sa iei inca o ora de la un instructor (si nu un coate-goale), in cazul in care altcineva nu poate sta cu tine sa te reobisnuiesti cu ambreiajul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa conduc .Desi am masina de multi ani ,desi am facut scoala de soferi nu pot sa plec bine cu masina de pe loc .atat. in rest daca plec nu am mari probleme chiar in trafic.Sunt o persoana cu o coordonare motorie destul de buna( exceptand sofatul)cu multi ani de sport facut in cadrul unui club cu participare la competitii cu rezultate multumitoare cu o facultate terminata ( nu dreptul la vatra dornei sau herculane)unde m-am clasat undeva intre primii 30 .Am incercat sa conduc rable masini scumpe ,pe benzina , pe motorina,cu diversi prieteni ,instructori, rude. Nimic nu a mers. In prezent am o masina buna care pentru multi ar parea luxoasa .Tot ceea ce va spun depaseste simla catalogare de fraier sau lipsa de exercitiu.Imi sugereaza mai degraba o chestie psihologica sau poate o lipsaa de coordonare la nivelul membrelor in ferioare Vreau sfaturi. va multumesc anticipat

Nu inteleg ce mai stai pe ganduri: ia-ti masina hidramata! Mai ales daca e vb de o slaba sincronizare a membrelor inferioare, chestia asta intervine mai ales cand "pedalezi" intre ambreiaj si frana/acceleratie. Doar daca ai avut pb si cu o cutie automata, atunci.. intr-adevar e cam naspa situatia. Si nu cred ca e chestie psihologica, ce ai tu mai degraba tine de neurologie. Deci incearca neaparat o masina fara nenorocitul de ambreiaj ca si asa, indiferent ce prejudecati inapoiate mai au unii romani, transmisia automata e de viitor! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de peste 1.9 litri

ideal o masina pe motor TDi si automata sau macar cu DSG (Audi, VW, Skoda, Seat sau chiar Volvo).

 

va multumesc pt sfaturi. eu am carnet de 4 ani de 6 teoretic dar nu am condus. prima masina o nenorocita de dacie cu care m-am inteles cel mai bine, apoi o dacia nova pe care mi-a fost imposibil sa o conduc iar acum am masina pe motorina , fara cutie automata de 1,9 si cu f multi cai putere.in afara orasului atat timp cat nu trebuie sa fac opriri nu am probleme, probabil ca am in jur de 1000 km. marele stress incepe in traficul din oras cu multe viraje opriri redirectionari etc imi place sahul dar nu este sportul meu de suflet

Masinile cu care te-ai inteles cel mai greu aveau cumva pedala de ambeiaj prea grea si acceleratia prea usoara? La Nova si Supernova am observat ca e asa si.. sunt niste masini varza, ce sa mai..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am decis sa scriu pe forum probabil ca o ultima solutie. nu va imaginati cate injuraturi mi-am luat cate coloane de masini m-au claxonat de-alungul timpului. ultima patanie a fost la un semafor in centrul orasului cand am reusit sa blochez intraga coloana de masini din spatele meu.un derbedu de 2 bani cu parul vopsitsi cu tatuaj a oprit langa mine si m-a injurat pe mine dar si pe sotie. asta a pus capac la toate am coborat, dar pana sa ajung la el si-a inchis geamul asa ca mi-am descarcat furia pe masina lui.intre timp masinile din spate ne-au ocolit iar eu am prins si semaforul urmator.m-am gandit sa o las dracului de masina si sa -mi iau motocicleta (decat femeie la volan mai bine barbat pe motocicleta), dar din pacate, sau din fericire am familie .oricat ar fi motocicleta de mare tot nu pot sa iau toate bagajele , :spiteful: :cry: olita copilului si fardurile nevestei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am decis sa scriu pe forum probabil ca o ultima solutie. nu va imaginati cate injuraturi mi-am luat cate coloane de masini m-au claxonat de-alungul timpului. ultima patanie a fost la un semafor in centrul orasului cand am reusit sa blochez intraga coloana de masini din spatele meu.un derbedu de 2 bani cu parul vopsitsi cu tatuaj a oprit langa mine si m-a injurat pe mine dar si pe sotie. asta a pus capac la toate am coborat, dar pana sa ajung la el si-a inchis geamul asa ca mi-am descarcat furia pe masina lui.intre timp masinile din spate ne-au ocolit iar eu am prins si semaforul urmator.m-am gandit sa o las dracului de masina si sa -mi iau motocicleta (decat femeie la volan mai bine barbat pe motocicleta), dar din pacate, sau din fericire am familie .oricat ar fi motocicleta de mare tot nu pot sa iau toate bagajele , :spiteful: :cry: olita copilului si fardurile nevestei

ha!

nici in masina nu iti vor incapea toate!

stiu ce spun

ptr un drum de 2-3 zile vei cara la greu...accesorii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu te descuraja , cel mai bun instructor esti tu , ia masina du-te undeva unde nu poti lovi masina si obisnuieste-te cu ea .

Accelereaza astfel incat turometrul sa fie intre 1500 si 2000 de ture si da drumul usor la ambreiaj(usor =cat de incet poti tu , si chiar mai incet de atat) , opresti cand ai ridicat piciorul de pe pedala de ambreiaj si o iei de la capat. Faci asta pana cand reusesti sa iti dai seama unde tine ambreiajul .

Trebuie sa fii atent ca turometrul sa nu iti scada sub 1500 si nici sa accelerezi sa depasesti 2000, asta inseamna sa consumi ceva benzina si sa zapacesti un pic motorul( la genul ca se va incalzi un pic ) dar cu siguranta te vei obisnui cu masina.

Importan este sa fii relaxat sa nu te concentrezi decat la modul cum reactioneaza masina la comenzile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×