Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raul vine intotdeauna de la Diavol si se lupta cu mintile noastre...care sunt vaste....o minte de om nu poate fi cuprinsa nici cu toate aparatele din lumea asta....mintea este foarte rapida si poate trece de la un gand la altul in doar 2 milisecunde....dar partea cea mai proasta este ca poate fi manipulata cu usurinta de Rau...De aceea intotdeauna trebuie sa ne ghidam dupa Constiinta :doh:
daca tot sustii ca ai minte :cheer: ...ce ar fi sa incerci sa o folosesti????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tot sustii ca ai minte :cheer: ...ce ar fi sa incerci sa o folosesti????

 

 

O folosesc si inca chiar foarte bine....nu vrei sa incerci si tu calea Cunoasterii ???.. te ajut daca vrei ?? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit tot...si e numai o particica microscopica din cele citite de mine pe acest subiect....acea explozie monstruasa a RAULUI.care a durat atat de mult timp umfladu-se si revarsandu-se in mintile si sufletele a milioane de..oameni...care au gasit legitimatie in a participa la acte monstruos de bine organizate si planificate...pt.exterminare de OAMENI.......cine vrea sa uite aceasta cumplita si lunga perioada din istoria omenirii....merita sa-si traiasca pe pielea proprie ...in fiecare noapte cosmarurile cu care se lupta supravietuitorii si urmasii lor...caci cine a facut acest rau si cine l-a subit...il propaga in continuare cel putin 3 generatii....

iti multumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O folosesc si inca chiar foarte bine....nu vrei sa incerci si tu calea Cunoasterii ???.. te ajut daca vrei ?? ;)
eu ca tine am fost..tu ca mine inca nu...ce faci bre????i-ti faci ucenicia de popa aici pe forum? :o: :cheer: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand aveam varsta ta, Nexus, ne treceam pe liste de asteptare sa ne vina randul la a citi cate o carte...

Cu totii citeam si reciteam rafturi de biblioteci de carti.

 

Pentru voi, cei de astazi, o pagina inseamna un post kilometric!

Ai dreptate tu, lumea se naruie...

asta-i rezultatul tehnologiei pe care o ridici atat in slavi

oamenii nu mai citesc carti

oamenii nu mai interactioneaza (decat in grupuri restranse

virtualul e la moda

tehnologia aduce beneficii insa egal proportional sau chiar mai mult decat

atata aduce dezavantaje OMULUI, umanului

 

inainte tinerii se strangeau ... cum le zice? "cercuri" literare, de fizica etc

azi, tinerii vorbesc la celulare si stau non stop pe net

:cheer:

 

ce este raul?

raul este tot ceea ce inseamna dorinte, placeri, ambitii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raul vine intotdeauna de la Diavol si se lupta cu mintile noastre...dar partea cea mai proasta este ca poate fi manipulata cu usurinta de Rau...De aceea intotdeauna trebuie sa ne ghidam dupa Constiinta :cheer:

 

Daca prin Diavol intelegi doar raul din mintile oamenilor, tot ce ai spus, este corect.

Dar daca il presonifici, atribuindu-i constiinta si identitate fizica, precum un personaj din filmele SF, atunci tot ce ai spus este total incorect.

Ma intelegi?

 

Un lup mananca un pui de caprioara. Desi este un lucru extrem de rau ptr puiul de caprioara, lupul nu face constient un rau, ci doar supravietuieste. Atat. Nu incalca porunca vieti!!!

 

Un om impusca un urs, pentru a se fali cu blana intinsa pe pereti: a fost 'sfatuit' de ganduri rele. Pentru ca incalca porunca vieti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu ca tine am fost..tu ca mine inca nu...ce faci bre????i-ti faci ucenicia de popa aici pe forum? :o: :cheer: :doh:

si raspunsul tau este un exemplu de rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.asta-i rezultatul tehnologiei pe care o ridici atat in slavi

oamenii nu mai citesc carti

 

2.tehnologia aduce beneficii insa egal proportional sau chiar mai mult decat

atata aduce dezavantaje OMULUI, umanului

 

inainte tinerii se strangeau ... cum le zice? "cercuri" literare, de fizica etc

azi, tinerii vorbesc la celulare si stau non stop pe net

:cheer:

 

3. ce este raul?

raul este tot ceea ce inseamna dorinte, placeri, ambitii

 

Robert...

1. uite ca eu citesc carti, desi ridic in slavi tehnologia!

Ramane sa gasesti tu diferenta dintre mine si tinerii care nu mai citesc... caci, dupa cum vezi, fobia cititului nu rezida din acceptarea tehnologiei.

 

2. un elicopter poate fi dotat cu echipament de salvare (SMURD), iar altul, cu rachete si mitraliere.

dupa tine, elicopterul este rau, sau omul care a dat descoperirilor, intotdeauna, destinatii bune si rele?

ia zi tu...

 

3. Dorinta lui Iisus a fost ca oamenii sa fie mai buni, sa traiasca viata cu placere, iar ambitia sa Divina, l-a costat viata.

Ce spui tu, Robert, ca Iisus este raul? ( raul cu caciulita peste a...)

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu ca tine am fost..tu ca mine inca nu...ce faci bre????i-ti faci ucenicia de popa aici pe forum? :D :cheer: ;)

 

 

Da tu ce esti acum ??? Imi fac datoria....si vreau sa impac oamenii si sa-i faca sa vada lumea in adevaratul sens al ei... :doh:

 

Daca prin Diavol intelegi doar raul din mintile oamenilor, tot ce ai spus, este corect.

Dar daca il presonifici, atribuindu-i constiinta si identitate fizica, precum un personaj din filmele SF, atunci tot ce ai spus este total incorect.

Ma intelegi?

 

Un lup mananca un pui de caprioara. Desi este un lucru extrem de rau ptr puiul de caprioara, lupul nu face constient un rau, ci doar supravietuieste. Atat. Nu incalca porunca vieti!!!

 

Un om impusca un urs, pentru a se fali cu blana intinsa pe pereti: a fost 'sfatuit' de ganduri rele. Pentru ca incalca porunca vieti!

 

 

Exista doua tipuri de Rau...cel fizic si cel spiritual...Raul din mintile oamenilor alimentat de slujitorii Diavolului...demonii...care lucreaza prin minte fara sa stim...am vazut destule :D

Si Raul in adevarata lui persoana si anume Diavolul sau Satan sau Lucifer ingerul decazut...cel mai intelept si cel mai frumos dintre toti ingerii....cazut din cauza mandriei...si care s-a uratit din cauza maniei si a rautatii pe care a luat-o cu el din cauza Caderii...

Octav....sa nu uiti niciodata asa cum avem trupuri avem si suflete care se duc pe cealalta viata dupa moartea trupeasca si vor fi judecate de Dumnezeu dupa viata pe care au dus-o pe aceasta lume....buna sau rea.....Rai sau Iad ??? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista doua tipuri de Rau...cel fizic si cel spiritual...Raul din mintile oamenilor alimentat de slujitorii Diavolului...demonii...care lucreaza prin minte fara sa stim...am vazut destule :doh:

Si Raul in adevarata lui persoana si anume Diavolul sau Satan sau Lucifer ingerul decazut...cel mai intelept si cel mai frumos dintre toti ingerii....cazut din cauza mandriei...si care s-a uratit din cauza maniei si a rautatii pe care a luat-o cu el din cauza Caderii...

Octav....sa nu uiti niciodata asa cum avem trupuri avem si suflete care se duc pe cealalta viata dupa moartea trupeasca si vor fi judecate de Dumnezeu dupa viata pe care au dus-o pe aceasta lume....buna sau rea.....Rai sau Iad ??? :cheer:

Mda, banuiam eu ca nu m-ai inteles...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×