Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Filme ecranizate dupa anumite carti ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cea mai "pe bune e ecranizarea cartii?"- blade runner, dupa viseaza androizii oi electrice? au fost retinute doar cateva idei si aspecte din cartea lui PKDick. atmosfera, decorurile, jocul sunt splendite, doar ca, vorba aia, e din "alta carte". pe de alta parte, greu sa ecranizezi multumitor (si dpdv filosofic si ideatic) cartile lui pk dick.

 

fidel- parfumul, dupa parfumul de suskind. una din ecranizarile fidele, in care m-am regasit citind cartea.

 

mie mi-a placvut enorm blade runner, in vreme ce cartea m-a cam plictisit. si mare filozofie care nu era si in film nu prea am gasit. sau poate ar trebui s-o recitesc?

 

iar filmul parfumul urmeaza fidel povestea cartii, dar nu are acel ceva descris in carte cand vorbeste despre mirosuri si parfumuri. in film nu poate descrie ca in scris.

Editat de lynxul_alb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie mi-a placvut enorm blade runner, in vreme ce cartea m-a cam plictisit. si mare filozofie care nu era si in film nu prea am gasit. sau poate ar trebui s-o recitesc?

 

iar filmul parfumul urmeaza fidel povestea cartii, dar nu are acel ceva descris in carte cand vorbeste despre mirosuri si parfumuri. in film nu poate descrie ca in scris.

 

mi-au placut si mie amandoua- doar ca in moduri extrem de diferite. ce-i lipsea uneia- de exemplu, cartii ii lipsea atmosfera, completa cealalta. cat despre filosofie, adu-ti aminte de aparatul de produs stari emotionale, si, mai cu seama, de momentul in care sotia tipului vrea sa-si induca tristetea, pentru ca era atat de deprimata in fericirea ei. alta ar fi, tot pe linia asta, modalitatea empatica prin care se induceau starile extatice pe care oamenii trebuiau sa le traiasca, contopindu-se cu acea entitate de la tv, care semana, nu?, zibitor de mult cu liderii religiosi si cu maniera in care religia revendica o parte din suflet- prin mimetism si contagiere emotionala.

 

fidea si este ecranizarea. :)

 

tulburatoare a fost ecranizarea lolitei, cu irons. mind blowing.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parfumul - mai buna cartea

L'Amant - mai bun filmul

 

Wonder Boys.. mi-a placut mai mult cartea.. de fapt.. mai tot timpul prefer cartea. In numele trandafirului..la fel.

 

The Painted Veil iar e o ecranizare reusita..A Clockwork Orange, Dr Strangelove.. sunt multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nţţţţţ....

 

the curious case of benjamin button e un film genial, iar cartea e o porcărie.

a fost singura carte care m-a dezamăgit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aripile vantului de Margaret Mitchell

La rascruce de vanturi de una dintre surorile Bronte (spre rusinea mea am uitat care)

 

La primul filmul l-am vazut cu mult dupa ce am citit cartea, eram prin clasa a X-a. Insa m-a fascinat la fel de mult ca si cartea.

La cel de-al doilea, cred ca mai intai am vazut filmul. Era o ecranizare veche. Insa as putea spune ca mi-a placut mai mult cartea, desi nici filmul nu e de lepadat (acea veche ecranizare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
The Painted Veil iar e o ecranizare reusita..A Clockwork Orange.. sunt multe.

 

Ai dreptate. The Painted Veil este o ecranizare reusita, mai ales ca romanul nu e asa bun. Maugham nu se simte bine in scrioerile lungi - lui ii plac mai mult povestirea si nuvela. Cand trebuie sa scrie roman, o face cu hopuri, uneori are parti care se lalaie, stagneaza, par lipite nereusit etc.

 

Filmul Clockwork Orange este mai memorabil si din cauza ca Stanley Kubrick a reusit sa creeze in film o imagine izbitoare a unui retro-future inspaimantator.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apa pentru elefanti-Sara Gruen...ecranizare cu Reese Witherspoon in rol principal...un film excelent!o carte buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apa pentru elefanti-Sara Gruen...ecranizare cu Reese Witherspoon in rol principal...un film excelent!o carte buna!

Acela nu este un film excelent, actorii joaca prost. Cartea e de duzina.

 

O ecranizare foarte reusita este "Le scaphandre et le papillon" dupa cartea cu acelasi nume a lui Jean-Dominique Bauby. Nu am avut deloc senzatia ca s-a pierdut ceva din carte, dimpotriva, o face sa fie mai frumoasa.

E reusit si "The other Boleyn girl" dupa cartea lui Philippa Gregory, desi acesta nu e la fel de complex, iar actorii nu sunt exceptionali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre filmele ecranizari pe care le-am vazut imi amintesc doar de Morometii sa-mi placa.

E unul din putinele cazuri in care am vazut filmul si am citit si cartea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Umberto Eco"In numele trandafirului",Dragostea in vremea holerei"

 

 

 

Dragostea in vremea holerei e de Garcia Marquez

 

 

on topic: "Mandrie si prejudecata", Jane Austen. Mi-au placut si cartea si ecranizarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×