Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

O mica initiativa legislativa

Postări Recomandate

Oare faptul ca in Romania, conform legii, un primar poate candida de cate ori vrea nu reprezinta o problema pt nimeni? Atunci cum ramane cu art. 81 din Constitutie care prevede in alineatul nr. 4 ca "(4) Nici o persoană nu poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
slightly offtopic >> locul lui e aici la Politică,
Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu tine pe nimeni sa-si dea cu parerea? Vedeti, asta nu-mi place mie la romani: daca era vorba de o initiativa pt protejarea cainilor vagabonzi sau pt anularea interdictiei fumatului in tren, parca vad cum se inghesuia lumea! Dar cand e vorba de ceva constructiv... va implicati doar cand dati de dracu'! ;) Nu fortez pe nimeni (nici macar n-am cum) dar pasivitatea si incapabilitatea de a te implica macar verbal sau virtual, stand frumos in fata calculatorului.. trebuie sanctionate intr-un fel!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu tine pe nimeni sa-si dea cu parerea? Vedeti, asta nu-mi place mie la romani: daca era vorba de o initiativa pt protejarea cainilor vagabonzi sau pt anularea interdictiei fumatului in tren, parca vad cum se inghesuia lumea! Dar cand e vorba de ceva constructiv... va implicati doar cand dati de dracu'! ;) Nu fortez pe nimeni (nici macar n-am cum) dar pasivitatea si incapabilitatea de a te implica macar verbal sau virtual, stand frumos in fata calculatorului.. trebuie sanctionate intr-un fel!

Nu mi se pare o idee care sa aiba efecte importante, pentru ca mafia locala o sa-si pun omul lor chiar daca numarul de mandate este limitat.

In orasele mari exista mul mai multi baroni locali dacat functile de primari sau consilieri, iar in sate oamenii aleg pe cei care au mai fost in functie, pentru ca nu prea exista oameni cu pregatire si considera ca "fostii" sunt la curent cu modul de rezolvare a problemelor, ca stiu ce au de facut.

Eu consider ca mai important ar fi ca majoritatea decizilor sa fie luate de consilieri, si primarul sa fie cel care le pune in aplicare, iar in cazul decizilor importante, concesionari de terenuri, investii importnate, licitatii de utilitate publica, sa fie aprobate prin referendumuri ale cetatenilor localitatii.

As propune ca lista cu prioritatea programelor de investitii sa fie ordonata prin referendum.

Asta ar obliga cetatenii sa participe la viata comunitatii, sa fie informati despre ce se intampla cu fondurile, sa fie la curent cu investitile si sa impiedice afacerile preferentiale.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aprob si adaug un amendament.

 

In toti astia 18 ani de vitejii democratice, nu s-a gasit UNUL sa il inlocuiasca pe Iluminatul Mugur Isarescu?

Nici macar nu ii contest abilitatea de economist pur sange, insa mi se pare al dracu de nefiresc si neproductiv sa ai o functie timp de douazeci de ani.

Si daca se rotea cu Vasilescu, cu Dijmarescu, si cu Stolojan, cu ce te-ar fi avantajat?

Nu crezi ca mai importante sunt regulile prudentiale si politica monetara, decat persoana guvernatorului?

Important este ca guvernatorul sa nu poata lua decizii in nume personal, sa fie obligat sa supuna aprobarii conducerii BNR orice initiativa.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vorbesc de principiu.

 

Tie ti se pare firesc detinerea unei functii atat timp?

da-ti demisia si angajeaza.te in alta parte

si stai cate 4 ani la fiecare loc de munca... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aprob si adaug un amendament.

 

In toti astia 18 ani de vitejii democratice, nu s-a gasit UNUL sa il inlocuiasca pe Iluminatul Mugur Isarescu?

Nici macar nu ii contest abilitatea de economist pur sange, insa mi se pare al dracu de nefiresc si neproductiv sa ai o functie timp de douazeci de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vorbesc de principiu.

 

Tie ti se pare firesc detinerea unei functii atat timp?

De ce nu?

Cancelarul german Helmuth Koll a fost multi ani cancelarul Germaniei.

Daca omul e valoros de ca sa-l elimini printr-un act birocratic.

Riscul ca un lider sa devina puternic exista in cazul cand nu exista democratie.

Cand exista democratie functionala valorile sunt promovate, lichele eliminate, ideile bune se impun indiferent de la cine vin, pentru ca democratia nu permite liderilor autoritari sa sufoce initiativele subordonatilor.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×