Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dreptate!Esti adept al gnosticismului?

Nu sunt adept al nici unei religii dar cred ca decat "dracovenia Constantina" ar fi fost mult mai benefic gnosticismul ...acceptand ideea ca si religia ar fi putut avea rolul ei pozitiv in evolutia umanitatii!

 

dar nu inteleg de ce tu confunzi Biblia cu religia asa zisa ortodoxa sau asa zisa catolica

 

Eu nu confund Biblia decat cu Tanachul ...si asta nu e de mirare caci Biblia contine cuvant cu cuvant textele Tanachului !

... cand vezi cum incalca aceste doua religii si adeptii lor Poruncile lui DUMNEZEU TATAL CERESC

 

Hallo cine e ala?

Te referi cumva la Yahwe?

Iar trebuis sa repet ca acest Yahwe nu a fost decat un zeu pitic dar si ala regional timp 1500 de ani ...adica de la Moise la Constantin ... adica cel care l-a adoptat ca mascota purtatoare de noroc in razboiul din 312 cu Maxentius!

Faptul ca razboiul a fost castigat de constantin a facut ca el sa impuna ca Imparat in toate bisericile imperiului aceasta mascota ca Dumnezeu Atotputernic !

Ce se intampla daca Constantin era invins in acea lupta si Maxentius isi impunea mascota lui?

 

Dar si asa ...cum poate deveni Dumnezeu Tata Ceresc un zeu tribal ...doar ptr ca a fost impus astfel de un imparat ...dar si ala criminal!

 

si Invataturile lui Iisus Hristos!

care sunt alea ?

Sa iti urasti parintii copii si fratii si sa urci cu crucea pe Golgota?

Daca te intereseaza invataturi ...api ai in ziua de astazi ...mult mai multe decat poti fi capabil sa retii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca oamenii au inceput sa isi puna intrebari - este semnul ca societatea se afla in zorii unei noi etape; ca fiinte rationale, guvernate de logica, imi doresc din toata inima sa reusim sa trecem peste divergente - fiecare vede divinitatea in felul lui - si poate ca fiecare detine o farama de adevar. Daca am reusi sa vedem imaginea de ansamblu poate ca nu ar mai exista polemica aceasta acerba - la urma urmei nu reiteram procesul maimutelor.

 

Daca ma intrebati ce credinta am - va spun clar ca nu ma incadrez in nici unul din tiparele religioase existente, nu apelez la ritualuri, nu ma rog pe baza unor formule tiparite in carti religioase, frecventez foarte rar biserica ... Pur si simplu pentru ca setea mea de cunoastere nu este acoperita de ceea ce se intampla acolo, iar ceea ce se intampla acolo este departe de ce ar trebui sa fie credinta. Din punctul meu de vedere, institutiile religioase nu au facut pana acum decat sa ii dezbine pe oameni. Faptul ca si alti oameni incep sa isi puna intrebari este semnul ca in domeniul religios este necesara o reforma profunda.

 

In cat timp se va intampla acest lucru? Nu stiu.

 

Si pentru ca particulele noastre au fost candva inainte de Big-Bang impreuna (suntem praf de stele, nu-i asa?) si candva vom fi din nou impreuna, va doresc la toti numai bine, si sa faceti in viata numai bine - indiferent ce convingeri religioase aveti.

 

D-lui Octav as dori sa ii multumesc pentru ca in urma cu o saptamana, la Fundata, mi-a dat cartea dumnealui. Am citit-o cu deosebita placere, la multe din lucrurile enuntate ma gandeam de ceva vreme, insa dumnealui a reusit in mod extraordinar sa le sintetizeze si sa le expuna in mod clar.

 

Da - exista o Ratiune Creatoare a acestei societati uname si a celorlate societati din Univers - si fiecare o/il slaveste in felul sau sub o alta titulatura.

 

Si Martin Luther King a avut un vis, pentru care a fost asasinat, alaturi de multi altii de-a lungul istoriei. Lucrurile insa se schimba - iar oameni ca voi fac lucrurile sa se schimbe; cel mai bun lucru pe care il putem face este sa le urmam visul /visele. Important este adevarul si iubirea neconditionata de oameni (exista si in Biblie un indemn asemanator, va las pe voi sa il gasiti; cred ca stiti deja unde!). Cu acestea si gandind rational putem rezolva multe din probleme umanitatii, inclusiv ceea ce acum pare literatura SF. Ce credeti?

 

Felul in care a aparut viata pe pamant aproape ca nu mai este relevant - daca s-a dezvoltat/evoluat in urma unor reactii chimice care au avut loc pe planeta incepand de la combinarea atomilor de carbon, hidrogen, oxigent, azot etc... sau daca a fost importata din alt sistem solar si sadita aici, sau in alt fel (poate si hocus-pocus folosind o tehnologie foarte avansata).

 

Pe cei care se tem de schimbare ii inteleg - este dorinta de a pastra echilibrul 0. De multe ori ceea ce nu cunoastem, nu putem intelege (daca noi traim intr-o lume tri-dimensionala, nu inseamna ca celelate dimensiuni nu exista). Nu va fie teama: energia universului ramane constanta si, cu cat va opuneti mai mult schimbarii - cu atat forta de reactie creste in intensitate.

 

Hai, sa aveti o viata buna si sa fiti si voi buni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×