Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

In ce consta practicarea crestinismului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ce consta practicarea invataturilor lui Cristos?

 

As vrea sa vad o descriere scurta, o distilare a invataturilor.

 

Parerile sunt binevenite atat din partea celor ce se cred crestini cat si din partea necrestinilor dar va rog, fiti succinti.

 

Nu caut explicatii teologice provenite din cine stie ce tratat ci DOAR pareri personale, modul in care fiecare dintre voi vede implinirea invataturilor.

 

Am sa incep eu :doh:

 

Practicarea crestinismului consta in eliminarea progresiva a violentei din propria persoana prin inlocuirea ei cu iubire. Atentia trebuie sa fie pe progresul de la a nu face rau unei alte persoane spre a face cat de mult bine esti capabil. Crestinismul nu are sens decat atunci cand tinta este imposibil de atins. Tinta e iubirea divina. Pe drumul spre iubirea divina trebuie acordata atentie asupra catorva aspecte mai practice. 1. Sa nu faci rau fizic direct. 2. Sa nu faci rau indirect prin vorbirea de rau, infidelitate sau promisiuni incalcate. 3. Sa nu faci rau prin delegarea responsabilitatii; de ex. facerea de rau fortat de juraminte facute prin participarea in armata sau in curtea de judecata. In implinirea invataturii trebuie sa fii dispus sa faci sacrificii, pana la sacrificiul suprem. Trebuie sa fii dispus de ex. sa mori mai degraba decat sa omori. Implinirea invataturilor nu este cu caracter obligatoriu (i.e. Fa asta sau ajungi in iad) ci o descriere a unui alt nivel de traiere umana. Implinirea lor va elibera omul de jugul suferintei. "Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi." Cunoasterea de care se vorbeste aici e o cunoastere ce se obtine doar prin practicarea invataturilor. Diferenta intre cunoasterea adevarata obtinuta prin practica si cunoasterea obtinuta prin memorare este diferenta dintre a auzi sunetul unei piese frumoase si a cunoaste structura partiturii. Mazgaliturile de pe o hartie nu au aceiasi valoare cu obiectul produs.

 

Iubirea manifestata in trairea invataturilor lui Cristos e sunetul muzicii pe care omenirea ar trebui sa danseze.

 

Orice explicatie suplimentara care distrage atentie de la practicile simple de mai sus este nociva si nu duce decat la ratacirea de pe calea trasata de Cristos. Orice interpretarea care justifica violenta de orice fel este in opozitie DIRECTA cu invataturile lui Cristos si in consecinta trebuie respinsa indiferent de cat de "acreditata" e persoana care o enunta.

 

Cam la asta se reduce modul in care vad eu practicarea crestinismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici un om nu poate practica lucrurile descrise de tine...

 

Ca sa fii crestin trebuie sa indeplinesti doua conditii principale:

 

1.Sa-ti predai viata IN TOTALITATE lui Isus Hristos.

2.Sa fii umplut de Duhul Sfant si sa umbli in permanenta sub calauzirea Sa printr-o relatie intima si personala...permanenta ,cu El.

 

Oricine indeplineste aceste conditii poate sa faca cele descrise de tine si chiar mai mult decat atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Sa-ti predai viata IN TOTALITATE lui Isus Hristos.

2.Sa fii umplut de Duhul Sfant si sa umbli in permanenta sub calauzirea Sa printr-o relatie intima si personala...permanenta ,cu El.

 

Eu vorbesc de "practic", concret, practicare nu abureala teoretica.

Ce anume nu poate fi practicat din ce am spus eu? Fii te rog ceva mai precis si incearca sa-ti argumentezi punctul de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vorbesc de "practic", concret, practicare nu abureala teoretica.

Ce anume nu poate fi practicat din ce am spus eu? Fii te rog ceva mai precis si incearca sa-ti argumentezi punctul de vedere.

 

 

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca: dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.

 

15. Caci nu stiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urasc.

 

16. Acum, daca fac ce nu vreau, marturisesc prin aceasta ca Legea este buna.

 

17. Si atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.

 

18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentruca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.

 

19. Caci binele, pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul, pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

 

20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.

 

21. Gasesc dar in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.

 

22. Fiindca, dupa omul din launtru imi place Legea lui Dumnezeu;

 

23. dar vad in madularele mele o alta lege, care se lupta impotriva legii primite de mintea mea, si ma tine rob legii pacatului, care este in madularele mele.

 

Daca Pavel sa confruntat cu aceasta problema crezi ca exista vreun om care sa-si impuna prin lege sa traiasca perfect fara o relatie permanenta si o partasie reala cu Duhul lui Dumnezeu?

 

12. Asa dar, fratilor, noi nu mai datoram nimic firii pamantesti, ca sa traim dupa indemnurile ei.

 

13. Daca traiti dupa indemnurile ei, veti muri; dar daca, prin Duhul, faceti sa moara faptele trupului, veti trai.

 

14. Caci toti ceice sunt calauziti de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu

 

 

 

Teoria ta se bazeaza pe SA NU FACI CUTARE SAU CUTARE LUCRU...Nu e suficient sa vrei trebuie sa si poti iar aceasta putere nu poate veni decat daca ai Duhul lui Dumnezeu in inima ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa fii crestin trebuie sa indeplinesti doua conditii principale:

 

1.Sa-ti predai viata IN TOTALITATE lui Isus Hristos.

2.Sa fii umplut de Duhul Sfant si sa umbli in permanenta sub calauzirea Sa printr-o relatie intima si personala...permanenta ,cu El.

:doh: 8) ce-s aberatiile astea Gelutzule? :)

Ia explica-mi tu mie cum executi tu chestiile astea PRACTIC?

 

Am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac?

Ce e tampenia asta? Daca tu ai vointa sa treci o babutza strada, nu ai puterea sa iti duci vointa la indeplinire? Inca o dovada ca acele versete sunt abureli fara nici o aplicabilitate, sunt fumul unor minti prea incinse de abstinenta probabil.

Caci binele, pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul, pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

Adica daca tu nu vrei sa dai cu o piatra dupa un caine, totusi o faci, pentru ca nu te poti abtine, sau cum?

:- este jalnic. Daca Pavel s-a confruntat cu aceasta problema, inseamna ca avea ceva probleme la mansarda. Sau o lipsa de coordonare intre gand si fapta. Un ajutor specializat l-ar fi ajutat. Pacat insa ca s-a limitat la religie, ca din cate se vede nu i-a fost suficienta pentru a deveni mai bun.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ce ai scris tu aici e pura teorie

nu am vazut decat la sihastri

asadar

cred ca nu e posibil

Am numerotat punctele pe care le-am considerat esentiale. 1, 2, 3. Care din cele 3 ti se pare imposibil de realizat si de ce crezi tu ca e imposibil de realizat?

Apoi referitor la "pura teorie", ce am scris eu, cred ca e practica. Ce a scris Gelupanda e teorie. Predarea vietii lui Cristos si umplerea de duh sfant sunt concepte teoretice, nu au o manifestare fizica, nu-ti apare semn pe frunte cand intra duhul sfant in tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: 8) ce-s aberatiile astea Gelutzule? :)

Ia explica-mi tu mie cum executi tu chestiile astea PRACTIC?

 

Am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac?

Ce e tampenia asta? Daca tu ai vointa sa treci o babutza strada, nu ai puterea sa iti duci vointa la indeplinire? Inca o dovada ca acele versete sunt abureli fara nici o aplicabilitate, sunt fumul unor minti prea incinse de abstinenta probabil.

Caci binele, pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul, pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

Adica daca tu nu vrei sa dai cu o piatra dupa un caine, totusi o faci, pentru ca nu te poti abtine, sau cum?

:- este jalnic. Daca Pavel s-a confruntat cu aceasta problema, inseamna ca avea ceva probleme la mansarda. Sau o lipsa de coordonare intre gand si fapta. Un ajutor specializat l-ar fi ajutat. Pacat insa ca s-a limitat la religie, ca din cate se vede nu i-a fost suficienta pentru a deveni mai bun.

 

Am sa-ti raspund in stilul lui Lupini si alui Zexe.Cu biblia.Exemplele tale cu babutza si cu cainele n-au nici o legatura cu ce spune Pavel sau ce am vrut sa spun eu.

. Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci,

 

8. si pe care n-a cunoscut-o niciunul din fruntasii veacului acestuia; caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei.

 

9. Dar, dupa cum este scris: "Lucruri, pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile, pe care le-a pregatit Dumnezeu pentru cei ce-l iubesc."

 

10. Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu.

 

 

 

 

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci, pentru el, sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentruca trebuiesc judecate duhovniceste.

 

15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insus nu poate fi judecat de nimeni.

 

16. Caci "cine a cunoscut gandul Domnului, ca sa-i poata da invatatura?" Noi insa avem gandul lui Hristos.

 

 

 

 

Ce a scris Gelupanda e teorie. Predarea vietii lui Cristos si umplerea de duh sfant sunt concepte teoretice, nu au o manifestare fizica, nu-ti apare semn pe frunte cand intra duhul sfant in tine.

 

Cand ai sa-ti predai viata lui Cristos si ai sa primesti Duhul Sfant vei realiza ca nu e nici o teorie cu EXCLUSIV practica.O spun din propria experienta.Nu vorbesc din carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am numerotat punctele pe care le-am considerat esentiale. 1, 2, 3. Care din cele 3 ti se pare imposibil de realizat si de ce crezi tu ca e imposibil de realizat?

Apoi referitor la "pura teorie", ce am scris eu, cred ca e practica. Ce a scris Gelupanda e teorie. Predarea vietii lui Cristos si umplerea de duh sfant sunt concepte teoretice, nu au o manifestare fizica, nu-ti apare semn pe frunte cand intra duhul sfant in tine.

 

pai de exemplu eliminarea violentei si inlocuirea ei cu iubirea

banuiesc ca nu te refereai doar la violenta fizica

mai exista si violenta verbala

iar acest lucru nu-l vad realizandu-se

nici chiar la popi

poate doar la sihastri

da e ai usor pentru ei

ca sunt in afara citadelei

a vacarmului, tensiunilor etc.

 

"Sa nu faci rau fizic direct.

2. Sa nu faci rau indirect prin vorbirea de rau, infidelitate sau promisiuni incalcate.

3. Sa nu faci rau prin delegarea responsabilitatii; de ex. facerea de rau fortat de juraminte facute prin participarea in armata sau in curtea de judecata. In implinirea invataturii trebuie sa fii dispus sa faci sacrificii, pana la sacrificiul suprem. Trebuie sa fii dispus de ex. sa mori mai degraba decat sa omori. "

raul indirect sau direct tot rau este - da-mi tu exemplu de oameni practicanti crestini care indeplinesc cele 3-4 idealuri scrise de tine aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si exact la fel ca Lupini, esti pe langa ideea de baza, si cand ti se pune un adevar in fata te ascunzi in spatele unor citate fara nici o legatura cu ce se discuta.

Ce treaba au citatele tale cu tema de aici? Aburelile alea teologico-filosofice nu au nimic a face cu viata de zi cu zi si cu felul in care omul incearca sa devina mai bun.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×