Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Bărbatul şi femeia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte interesanta tema :yes: Eu aleg varianta a doua... cred ca femeile daca s-ar stradui un pic mai mult i-ar intrece in ceea ce priveste arta, pe barbati... ele sunt mai familiste in comparatie cu ei si se bazeaza mai mult pe sentimente decat pe ratiune.. ele pot 'simti' arta mult mai bine decat un barbat dar in schimb se descurca mai greu in ceea ce priveste logica. Printre barbatii care au ajuns celebri in domeniul artei, Michelangelo si Leonardo da Vinci erau stangaci si se presupune ca stangacii isi folosesc mai mult emisfera cerebrala dreapta care este responsabila cu imaginatia (lucru care este valabil si in cazul femeilor). Desigur exista si exceptii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da alta discutie femeie -barbat ....e plin pe forumuri ....fetele nu au nici o treaba cu filosofia .....ele sunt bune la copii alte astea ..

niciodata nu vei vedea o fetita filosoafa,,,,e aiurea toata discutia ..

era unu pe forum care spunea ca daca s-ar stradui i-ar intrece pe barbati in arta ..ma intreb in ce arta ????arta lingvistica ,,,??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da alta discutie femeie -barbat ....e plin pe forumuri ....fetele nu au nici o treaba cu filosofia .....ele sunt bune la copii alte astea ..

niciodata nu vei vedea o fetita filosoafa,,,,e aiurea toata discutia ..

era unu pe forum care spunea ca daca s-ar stradui i-ar intrece pe barbati in arta ..ma intreb in ce arta ????arta lingvistica ,,,??

 

doar cu asta ai ramas din Nietzsche?

stii ca e totusi avea niste frustrari din cauza ca a fost respins de cateva ori? tu ce-ai patit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca barbatii sunt mai celebri in majoritatea domeniilor pentru ca ei chiar si-au dorit sa ajunga cunoscuti, pentru a avea cu ce sa isi hraneasca binecunoscutul orgoliu masculin. Sunt sigura ca daca o femeie s-ar apuca sa studieze intensiv arta, filozofia, matematica, etc, ar putea sa devanseze unii barbati deja celebri.

Ideea e ca, femeile au alte scopuri in viata. Iar daca exista unele carora la place sa filozofeze (de ex) fac acest lucru intr-o maniera modesta. (parerea mea :) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa vedem nume celebre ale femeilor care s-au ocupat de filozofie:

 

Ayn Rand (1905

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da alta discutie femeie -barbat ....e plin pe forumuri ....fetele nu au nici o treaba cu filosofia .....ele sunt bune la copii alte astea ..

niciodata nu vei vedea o fetita filosoafa,,,,e aiurea toata discutia ..

era unu pe forum care spunea ca daca s-ar stradui i-ar intrece pe barbati in arta ..ma intreb in ce arta ????arta lingvistica ,,,??

 

 

Adica filozofie de ev mediu :roll:

 

Sau poate ca .Men are from Mars, women are from Venus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am lansat tema pentru speculaţii lipsite de orice bază logică sau ştiinţifică.

Am aşteptat să demonteze cineva varianta a doua, dar se pare că tot mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca la nivelul creierului nu exista diferente din punct de vedere al capacitatii intelectuale, aici e vorba de veleitati.

 

Dar insist: cunoaste cineva macar numele, sa nu spunem si vreun concept filosofic, vreunei doamne filozof?

And dont google it.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

diferentele dintre sexe sunt frapante

ori filozofia nu intra in vederile femeii

evident sunt si exceptii

dar cum exceptiile sunt putine, putem spune :

..............barbatii nu nasc!

:doh: :o: :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×