Sari la conținut
Forum Roportal
cristina e

Vreau sa-mi mut copilul la Scoala 89. Ce stiti despre aceasta scoala si cum trebuie procedat?

Postări Recomandate

Doresc sa-mi mut copilul la alta scoala decat cea la care este. Singura mai aproape de locuinta este Scoala 89.

Va rog daca aveti copii la aceasta scoala, care in toamna trec in clasa a-IIa si cunoasteti variantele prin care as putea sa fac aceasta mutare sa ma ajutati cu un sfat, sau o indrumare.

Motivul pentru care fac asta il constitue atitudinea dascalului vis a vis de copil, volumul foarte mare de lectii la care copilul nu face fata de unde survine si o stare de oboseala, nervozitate si implicit o fobie fata de scoala. Doresc sa cresc un copil normal care sa invete intr-o clasa normala, la o scoala normala fara atatea cerinte si pretentii.

Cred ca este cea mai buna solutie pe care o am la dispozitie, astfel copilul nu va mai fi atat de stresat, neincrezator in tot ceea ce face, descurajat, pus in inferioritate, marginalizat. Copilul meu sufera si eu desi am incercat tot ce s-a putut dar nu am reusit sa fac mare lucru.

Va rog sa ma ajutati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar scoala la care este copilul acum nu e o scoala normala? ce fel de cerinte sunt? copilul este in cl.I?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, copilul este in clasa 1.

Ceea ce se intampla in clasa acolo poate nu e de generalizat, dar stim cu totii ca exceptiile sunt foarte putine.

Investim constant in clasa pentru ca o facem pentru binele copiilor sa invete intr-un cadru modern si curat.

Investim in material didactic pentru ca este important pentru copii nostri sa invete. Cumparam carti, culegeri, calculator, imprimanta etc.

Recompensam efortul dascalului care e in general ocupat si obosit din cauza copiilor atat de rasfatati, neascultatori, puturosi, cu ''mici atentii'' poate poate rabdarea si intelegerea vor fi manifestate si fata de copilul tau. Cum uiti sa o faci primesti imediat semnale care iti improspateaza memoria si de regula aceste lucruri se rasfrang asupra copilului.

Facem ore in particular pentru ca bunicii nu mai pot tine ritmul cu ceea ce invata nepotii iar parintii vin mult prea tarziu acasa ca sa mai faca ceva. Copilul nu poate sa-si faca singur lectiile pentru ca are foarte multe (3 ore cel putin), se plictiseste si nu are rabdare.

Am vazut ce fac alti copii de la alte scoli, am vorbit cu parinti ce au coii la alte scoli si stiu ca nu peste tot e la fel. Copii lor sunt relaxati, copii lor nu au 2 pag de culegere la matematica si tot atatea la citire plus inca ceva in plus optional, totul pentru a doua zi. Nivelul este foarte ridicat. Intamplarea face ca nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa-mi inscriu copilul intr-o clasa de viitori olimpici care sunt intr-o permanenta competitie.

Datorita faptului ca scoala are un renume bun, lumea vine din tot sectorul si se calca in picioare sa-si inscrie copii aici. Rezultatele bune si foarte bune ale scolii vin din ore nesfarsite de munca ale copiilor, din investitiile mari facute de parinti constant, din meditatiile platite de parinti si foarte rar din efortul dascalului care cu blandete si intelegere, cu rabdare si pricepere poate sa vada potentialul unui copil, poate sa-l stimuleze si sa-l incurajeze bazandu-se pe inclinatiile copilului pe care, desigur, le-a descoperit daca a avut interes.

O sedinta cu parintii nu presupune rezolvarea problemelor copiilor, este un fel de aprobare de buget pe trimestrul respectiv

In situatia mea mai sunt cativa parinti.

Imi e teama sa discut direct cu ei aceste lucruri, dar stiu pentru ca bunicile mai stau de vorba atunci cand asteapta nepotii in fata scolii. Nu stii cum si ce sa faci ca nu cumva lucrurile sa nu se rasfranga intr-un mod negativ asupra copilului. Asa m-am hotarat sa-l mut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca , din pacate, se considera ca mult inseamna si bun. Pt. material didactic fiecare cadru didactic primeste 100 euro , bani din care se pot cumpara carti , culegeri de probleme etc cam ce considera respectivul dascal ca i-ar fi necesar.(in anul scolar respectiv). Copiii de clasa I au nevoie de o perioada (unii mai mult altii mai putin) pentru a se acomoda la cerintele scolii , sunt intro miscare continua, obosesc repede dar astea sunt lucruri care se rezolva cu un cantecel , cu un joc care sa le stimuleze atentia etc. Eu zic , poate gresesc, ca si parintii au niste asteptari prea mari, de aceea incurajeaza aceasta practica a darurilor , mici atentii , cum spui tu.La cei mici se recomanda ca timpul destinat temelor sa nu depaseasca o ora (30-60 min.) Dar daca spui ca este o clasa sau o scoala in care exista asemenea cerinte , nu stiu ce sa zic...

Competitia , alergatul dupa note, medii mari face ca scoala sa devina un chin pentru multi copii.Si pentru parinti.

Poti sa incerci sa-l muti pe copil , poate un alt invatator ,alt colectiv o sa il faca sa se simta mai bine, sa aiba dorinta de a merge la scoala. Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la directorul/directoarea scolii 89 si ea o sa te indrume ce ai de facut.

Eu am mutat copilul in 3 scoli pana am gasit o invatatoare cu care sa se poata colabora normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate imi intelegeti astfel disperarea. Oare directoarea va accepta transferul pentru genul asta de motive?

Cum sa pun problema?

Sa spun pe bune tot ce se intampla ... n-as vrea sa existe probleme care sa se rasfranga asupra copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: scoala 89 e cumva cea din Titan, de langa parcul IOR, care tine de inspectorat?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu

e o scoala pe strada ILARIE CHENDI la cca 150 metri de piata iancului

e o scoala fara veleitati desavarsite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu

e o scoala pe strada ILARIE CHENDI la cca 150 metri de piata iancului

e o scoala fara veleitati desavarsite

Cred ca e o confuzie. Scoala 89 se afla in spatele strandului Titan, iar scoala care tine de inspectorat este scoala 195.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×