Sari la conținut
Forum Roportal
umilitul

Teoria numerelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate te ajuta sa te uiti aici:

 

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Num%C4%83r_complex

 

Corect.

 

Intrebari:

-Multimea numerelor reale este inclusa in multimea numerelor complexe?

-Numerele complexe definesc vreo realitate?

-Un numar real poate fi denumit ca un numar complex?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect.

 

Intrebari:

-Multimea numerelor reale este inclusa in multimea numerelor complexe?

-Numerele complexe definesc vreo realitate?

-Un numar real poate fi denumit ca un numar complex?

 

1) Da.

2) Toate numerele sunt pana una alta notiuni abstracte. Noi le atribuim anumite semnificatii.

3) Da. x+0*i.

Editat de Myrmidon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Da.

2) Toate numerele sunt pana una alta notiuni abstracte. Noi le atribuim anumite semnificatii.

3) Da. x+0*i.

 

La intrebarea a intaia si a doua raspunsurile tale nu-mi sunt clare.La intrebarea a treia ai raspuns corect.

 

Intrebari:

1-Cate numere complexe se afla intre numerele 0 si 1?

2-Care este cel mai mic numar complex a carui valoare este mai mare decat 1?Numarul complex 1+i este mai mare decat 1?Numarul complex 1-i este mai mic decat 1?Care dintre numerele complexe este mai mare 3+2i sau 2+3i?

3-Ce semnificatie are numarul complex 1+i si unde se regaseste in realitatea vietii noastre?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La intrebarea a intaia si a doua raspunsurile tale nu-mi sunt clare.

Ce poate sa-ti fie neclar in raspunsul "DA"?

 

La intrebarea a treia ai raspuns corect.

Sa intelegem ca tu de fapt stii totul despre numerele complexe si vrei sa-i evaluezi pe cei ce raspund?

 

 

Intrebari:

1-Cate numere complexe se afla intre numerele 0 si 1?

2-Care este cel mai mic numar complex a carui valoare este mai mare decat 1? Numarul complex 1+i este mai mare decat 1? Numarul complex 1-i este mai mic decat 1? Care dintre numerele complexe este mai mare 3+2i sau 2+3i?

3-Ce semnificatie are numarul complex 1+i si unde se regaseste in realitatea vietii noastre?

La modul in care ai continuat topicul, m-as mira sa-ti mai raspunda cineva la intrebari.

Daca iti place sa te joci de-a profesorul de matematica, mergi la inspectoratul scolar si solicita o catedra de matematica.

Acolo vei avea si autoritate si utilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce poate sa-ti fie neclar in raspunsul "DA"?

 

 

Sa intelegem ca tu de fapt stii totul despre numerele complexe si vrei sa-i evaluezi pe cei ce raspund?

 

 

 

La modul in care ai continuat topicul, m-as mira sa-ti mai raspunda cineva la intrebari.

Daca iti place sa te joci de-a profesorul de matematica, mergi la inspectoratul scolar si solicita o catedra de matematica.

Acolo vei avea si autoritate si utilitate.

 

Eu nu sunt profesor de matematica si pun intrebari pentru ca nu stiu si daca tu esti matematician,atunci te rog frumos raspunde tu logic si eu am sa-ti multumesc.Eu pun intrebari pe forum pentru ca am intrebat si pe altii care nu sunt membrii forumului si nu m-au lamurit.Asa sunt eu inteleg mai greu.

Cin vrea sa raspunda,sa raspunda si cine nu vrea sa raspunda,atunci sa nu raspunda.

 

Intrebare:Am incalcat regulamentul forumului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ilie&ioan asa este de cand a intrat pe forum..

pune intrebari..

sunt oameni care chiar ii raspund...

nu are importanta daca pozeaza in figura de profesor...

la foarte multe intrebari puse de el, aici si pe alte topicuri, au fost oameni care i-au raspuns--

din raspunsuri aflam cel mai mult si nu din intrebari..

ioane..pune omule intrebari...dar pertinente...

cand nu vei mai primi raspunsuri poate este si vina ta...ccrede-ma.

 

Eu nu sunt profesor de matematica si pun intrebari pentru ca nu stiu si daca tu esti matematician,atunci te rog frumos raspunde tu logic si eu am sa-ti multumesc.Eu pun intrebari pe forum pentru ca am intrebat si pe altii care nu sunt membrii forumului si nu m-au lamurit.Asa sunt eu inteleg mai greu.

Cin vrea sa raspunda,sa raspunda si cine nu vrea sa raspunda,atunci sa nu raspunda.

 

Intrebare:Am incalcat regulamentul forumului?

nu ai incalcat regulamentul..

dar daca persistam in offtopic acum, il incalcam noi ( tocmai ce vorbeam de offtopic cu altcineva mai devreme :P ...).

hai sa continuam fara offttopic.. ;)

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt profesor de matematica si pun intrebari pentru ca nu stiu

Daca nu stii, in ce calitate afirmi ca raspunsul primit este corect sau nu?

Otilia ti-a indicat o sursa buna de informare, enciclopedia online Wikipedia.

Daca ai fi citit macar prima pagina din aceasta sursa, ai fi gasit in randul 8 raspunsuri si la prima si la treia intrebare din al doilea post al tau.

Oamenii care iti dau raspunsuri aici, chiar o fac cu buna credinta si cu buna intentie. Daca observa insa ca raspunsurile le sunt ignorate, crede-ma ca le dai senzatia ca vorbesc cu peretii.

 

In ultimul set de intrebari, primele doua apeleaza a notiunea de ordine ("mai mic decat", "mai mare decat").

Pe corpul numerelor complexe nu este definita relatia de ordine.

La intrebarea 3 ti s-a mai raspuns: nu exista o semnificatie in realitatea fizica a unui numar complex.

 

 

Intrebare:Am incalcat regulamentul forumului?

Raspuns: Ti-a reprosat cineva acest lucru?

Editat de Paul Brahtl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La intrebarea a intaia si a doua raspunsurile tale nu-mi sunt clare.La intrebarea a treia ai raspuns corect.

 

Intrebari:

1-Cate numere complexe se afla intre numerele 0 si 1?

2-Care este cel mai mic numar complex a carui valoare este mai mare decat 1?Numarul complex 1+i este mai mare decat 1?Numarul complex 1-i este mai mic decat 1?Care dintre numerele complexe este mai mare 3+2i sau 2+3i?

3-Ce semnificatie are numarul complex 1+i si unde se regaseste in realitatea vietii noastre?

 

1-2) Nu poti face comparatii intre numere complexe. Poti compara eventual modulul fiecaruia.

Cand vb de nr complexe, eventual imagineaza-ti-le in plan: OX- axa nr reale iar OY axa nr pur imaginare.

 

3) Cum am mai zis, numerele sunt niste concepte abstracte, iar noi le atribuim o semnificatie. 1 mar , 5 masini, etc

De ex: vezi reprezentarea in complex a unor marimi sinusoidale(intensitatea si tensiunea curentului electric alternativ)

 

Btw: Aceasi intrebare care ti-a mai fost pusa: Ce e neclar la raspunsul "DA"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×